EGE GÜNDEM GAZETESİ

HERKES MAĞDUR

HERKES MAĞDUR
987 views
15 Ekim 2019 - 11:05

Balıkesir Türkiye’nin önemli üretim yerlerinden biri özellikle gıda üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor.

Balıkesir Türkiye’nin önemli üretim yerlerinden biri özellikle gıda üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. Et ve Süt üreticilerinin ağırlıkta olduğu Balıkesir ilinde, üreticilerin mal verdiği firmaların ekonomideki dalgalanmalardan olumsuz etkilenmesi sonucu alacaklarını alamaz hale geldiler. Balıkesir il genelinde bir çok işletme ekonomideki dalgalanmalardan olumsuz etkilendi ve bunun sonucu olarak konkordato ilan etti.
HEM FİRMALAR, HEM ÜRETİCİ MAĞDUR
Konkordato ilan eden firmalar arasında Balıkesir ilinin önde gelen markalarından Kay Süt ve Yörsan firmaları süt üreticisi çiftçiler ile anlaşmak yerine sırt çevirmeyi tercih etti. Süt üreticisi çiftçiler ürünlerini il dışındaki firmalara satmaya başladı. Yerli firmalar ise il dışında bulunan aracılardan süt almaya başladı. Dışarıdan aldıkları süt hem pahalı, hem kalitesi düşük durum böyle olunca bir çok market zinciri de bu markalara ait ürünleri iade etmeye başladı.
BABAĞİYİT ARANIYOR
Balıkesir ilinde süt üreticileriyle, firmaları uzlaştıracak babayiğitler aranıyor. Taşın altına elini koyacak bir siyasi, bir STK başkanı bulunamadığı için kör düğüm çözülemiyor. Buda yerel anlamda hem çiftçiyi, hem firmaları dar boğaza sürüklüyor. Bu durumda Balıkesir halkı doğrudan etkileniyor. Firmalar üreticiye olan borçlarını yapılandırıp, dışarıdan pahalı ve kalitesiz mal almak yerine yerel üreticiden kalitesi yüksek, maliyeti daha az olan ürünleri almayı tercih etmeleri bekleniyor.
BİRLİKTELİK ŞART
Süt birlikleri ve firmaları bir araya getirmesi gerekenler ise duruma duyarsız kalıyor. Vatandaşlar oy attıkları, koltuk verdikleri, fors verdikleri yetmiyormuş gibi yüksek maaşlarını ödeyebilmek için vergi yükünün altında eziliyorlar. Tonlarca vergi yükünün altında ezilerek, yüksek maaşlarını ödedikleri milletvekillerinden yardım bekliyorlar. Milletvekilleri ise vatandaşın, üreticinin bu durumunu görmüyor, duymuyor ve ilgilenmiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1