EGE GÜNDEM GAZETESİ

Hayvanları Koruma günü Edremit’te ilk kez kutlanacak

Hayvanları Koruma günü Edremit’te ilk kez kutlanacak
647 views
03 Ekim 2019 - 14:02

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Edremit’te ilk kez kutlanacak. Edremit Kent Konseyi tarafından Hayvanları Koruma Günü’nde Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Grubu 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek bir etkinlikle kutlayacak. Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek etkinlikte,çocuklarla resim atölyeleri, canlı müzik, fabl, kermesler yer alacak. Hayvanların yaşam hakları konusunda farkındalık yaratma amacı taşıyan etkinlikte, ayrıca sokak hayvanları için mama dağıtımı da yapılacak.

Edremit Kent Konseyi ayrıca “Sokak Hayvanları ” temalı fotoğraf yarışması düzenledi. Birincilik ödülü Afrodit Termal Otel’de haftasonu iki kişilik konaklama olacak. Yarışmaya katılım, çekilen fotoğrafların sosyal medya hesaplarından #edremitkentkonseyi etiketiyle paylaşılması yoluyla gerçekleştirilecek.

Hayvanları Koruma Günü Neden Önemli?

Dünya nüfusu hızla artıyor, bugün 7 milyar olan insan nüfusunun 2050 yılında 10 milyara yaklaşması öngörülüyor. Bizim çoğalmamıza karşın dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.

Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatın dengesini bozuyor ve bu canlılar bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Yaşamımız, bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği, onların yaşadıkları yerler ve içinde bulundukları ortamlara bağlı. Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında.Bu yüzden 4 Ekim sadece etrafımızdaki hayvanların değil, dünyadaki tüm hayvanların yaşam hakkına sahip olduğunu ve onların bu haklarını korumamız gerektiğini hatırlatması açısından önemli.

Ülkemizde ilk kez 1908 yılında ”Hayvanları Koruma Derneği’ kuruldu. Dünyada hayvan hakları için mücadele eden dernekler Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş, 4 Ekim’i ”Hayvanları Koruma Günü” ilan etti.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Etkinlik Programı :
15:00Ümit Tuncay Aydın önderliğinde samba ritmatölyesi
16:00Gonca Karapınar ve çocuklarla “Hayvan Sevgisi” konulu resim performansı
17:00 PalyaçoPapive çocuklarla hayvanlar üzerine sohbetler
17:30Volkan Güleç Saksafonla Jazz Esintileri
Etkinlik boyunca fabl gösterileri, sokakhayvanları yararına kermesler ve mama dağıtımı yapılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1