EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Hayırseverlerin kemikleri sızlıyor”

“Hayırseverlerin kemikleri sızlıyor”
118 views
28 Nisan 2016 - 10:26

 

     Belediyelerin eskiden köy tüzel kişiliğine ait olan tarla ve arazileri satmasını eleştiren Sözat “Kanun bize yetki verdi deyip buraları satmak yanlıştır. Bu hayırsever insanların yarın kemikleri sızlar. Bunu uygulayan belediyelere rica ediyorum bu yerler satılmasın kiraya verilsin, köy hizmetinde kullanılsın” dedi.

 

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, mahalle muhtarları ile istişare toplantısı düzenledi. Otel Basri’de düzenlenen toplantıda konuşan Sözat, ilçe belediyelerinin daha önce köy tüzel kişiliklerine ait olan ve Büyükşehir ile birlikte belediyeler devredilen arsa ve arazileri satmalarını eleştirdi.

Bu arazilerin köylerdeki hayırseverler tarafından köy için kullanılması için bağışlandığını ifade eden Sözat, satılmasının doğru olmadığını belirtti. Yapılan satışlarda arazilerin köylüler tarafından alınmadığını söyleyen Sözat “Şimdi atalarımızın, hayırsever büyüklerimizin köye hayır olsun diye bağışladığı bu yer ve tarlaları para adına, ihaleye çıkarıp kim alırsa alsın diye düşünce ile satılmasına gönlüm ve vicdanım razı olmuyor. Bu bana göre yanlış bir olaydır. Bu ihalelerin köy statüsünden çıktığımız için köy statüsü yok. En ufak yere kazma vurdursanız izin almanız gerekiyor. Bu arazilerin gelirleriniz köye mal etmek için bir takım formüller var. Bunu gelsinler biz açıklarız. Ama kanun bize yetki verdi deyip buraları satmak yanlıştır. Bu hayırsever insanların yarın kemikleri sızlar. Bunu uygulayan belediyelere rica ediyorum bu yerler satılmasın kiraya verilsin, köy hizmetinde kullanılsın. Bu noktada da sizlerden destek bekliyorum. Eylemse eylem, yürüyüşse yürüyüş, miting ise miting yapalım. Köylerde tarla, arazi mülkümüz. Buna sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

ODAYA DANIŞMAN ALINDI

Düzenlenen toplantının siyasi yönü olmadığını, çiftçi üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmadıklarını da belirten Sözat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu toplantının siyasi yönü yok. Bu toplantı bizim çalışmalarımız, sizin sorunlarınız ve tarımsal sorunlarla ilgili sohbet havasında geçecek. Bundan sonra sizlerden talepte gelirse, bu tür toplantılarımız ara ara devam edecek.

İmkanlarımız ölçüsünde sizlere sınırlı olarak sunduğumuz, gübre, tohum ve ilaç satışlarımız devam ediyor. Vadeli mısır satışlarımız başladı. Geçen seneki fiyatlarla aynı fiyata veriyoruz. Kar amacı gütmüyoruz. Denizbank ile yaptığımız anlaşma ile 5 ay sıfır faizli vade ile satışlarımız devam etmektedir. Odamıza bir danışman aldık. Bu danışmanımız size her şekilde ister telefon ile ister giderek, sizlere yardımcı olacaktır. Allah nasip ederse, hayvancılık ilede veteriner bir danışman almayı düşünüyoruz.”

TAŞ MAĞAZA KONUSU TEMYİZDE

Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlenerek kapatılan ve oda tarafından mağaza olarak kullanılan aş Mağaza konusuna da değinen Sözat “Taş mağazamız malesef bana göre yapılan yanlış. Ve bu yanlış devam ediyor. Sizlerden zaman içerisinden bu yanlışın karşısında durmak adına sizleri devam edebiliriz. Taş mağazayla ilgili basında bir takım şeyler çıktı. Doğrusunu bizim ağzımızdan duyun istedik. Bu yer 1992 senesinde ogünkü belediye başkanı ve encümeni, o günkü yönetim kurulu arkadaşlarımıza bu yeri size tahsis edelim yapın dediler. Burası 2 duvardan müteşekkildi. Burayı bizim arkadaşlarımız sizlerden alınan aidatlar ile buraya başladılar. Bende buraya Ankara’da görevliydim kaynak yarattım. O zaman belediye başkanı Sami, arkasından Ziya Bey, Sabri bey ve arkasından İsmail Ok. Kaç tane belediye başkanı geçirmiş olmasına rağmen bu yer için kimse bize çıkın demedi. Ama ilk toplantıda Büyükşehir Belediye Encümeni aldığı karar ile bu yerin kullanım sözleşmesini fesedilediğini söylediler. Bunda iyi niyet yok dedik. Kimse bize karşımıza alıp konuşmadı. Bu işin içinde iyi niyet olmadığını düşündük” dedi.

“İYİ NİYET ARAMIYORUZ”

Taş binanın boşaltılmasında iyi niyet aramadıklarını ifade eden Sözat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası Sami Sözat’ın yeri değil. Burası kayıtlı 21 bin çiftçinin yeri. Burayı alabilirsin ama bunu icraya yansıtmanın anlamı yok. İdari Mahkemeye gittik. 3 ay karar veremedi. Temyiz’e gitti ve daha sonuç gelmeden 30 polis ile basıp bizi çıkardılar. Burada tonlarca mal ile yediemine teslim edip anahtarı değiştirip gittiler. Bize sürekli burayı boşaltın diye uyarıyorlar. Bizde atın malları dedin dedik. Bizde o gün geldiğinde sizleri çiftçinin malları sokağa atılıyor diye yardımlarınızı isteyebiliriz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1