EGE GÜNDEM GAZETESİ

 Haldun Dormen; “Mutluluğun yolu tiyatrodan geçer”

 Haldun Dormen; “Mutluluğun yolu tiyatrodan geçer”
70 views
12 Kasım 2018 - 10:39

Türk Tiyatrosu’nun ölümsüz isimlerinden biri olarak kabul edilen ünlü oyuncu Haldun Dormen, ‎Sanata ve Eğitime Destek Derneği tarafından düzenlenen ‘Sahneden ve Perdeden’ adını taşıyan söyleşiye katılmak üzere Balıkesir’in Ayvalık ilçesine geldi.

 

Bugüne kadar sayısız kez Ayvalık’a gelen ve ilçeyi çok seven Haldun Dormen’in çok kısa bir süre önce Fransa Kültür Bakanlığı, Haldun Dormen’e şövalyelik unvanı vererek ‘Chevalier De L’Ordre Des Arts Et Des Letters’ adlı nişanına layık görüldüğü öğrenildi.

Bugüne kadar Süperstar Ajda Pekkan ve ünlü Gazeteci-Yazar Elif Şafak’ın da aldığı bildirilen Chevalier de L’ordre des Arts nişanına layık görüldüğünü gazete ve internet portallarında yayınlanan haberlerle öğrendiğini belirten Haldun Dormen, muhabirimize özel açıklamalarda bulundu.

Usta oyuncunun; Fransızların ünlü yazarı Mollier’e ait “Kibarlık Budalası” adını taşıyan oyunu yaklaşık 9 yıldan bu yana sahneleyip, bugüne kadar 562 kez Türkiye ve yurt dışında gerçekleştirdiği turnelerde sergilemesi nedeniyle bu oyunu Avrupa’da en uzun soluklu sahneleyen sanatçı olması nedeniyle bu nişana layık görüldüğü belirtildi.

 

“250 YILDAN BU YANA TİYATRO İLE UĞRAŞIYORUM”

Muhabirimize açıklamalarda bulunan Haldun Dormen, 1960 yılından bu yana Ayvalık’a gelip gittiğini söyledi.

Kendi değimiyle 250 yıldan bu yana tiyatro ile uğraştığını ifade eden Dormen, “Şaka bir yana tiyatro sahnesinde 60 yılımı doldurdum. Kibarlık Budalası oyununu yaklaşık 9 yıldan bu yana sahneliyorum. Buraya gelmeden bir gün önce 562.  kez oyunu sergiledik. Salon doluydu. Bu oyunu oynadığımız her salon doluyor. Salon dolu olduğu sürece de bu oyunu hep oynayacağız artık.” dedi.

 

“BÖYLE BİR ÖDÜLÜ ALDIĞIMI DÜŞÜNMÜYORUM”

Fransa Kültür Bakanlığı’nın kendisini, şövalyelik unvanına ve “Chevalier De L’Ordre Des Arts Et Des Letters” nişanına layık gördüğünü gazetelerden okuyarak öğrendiğini kaydeden usta oyuncu Haldun Dormen, “Şimdiye kadar bu konuda bana hiç kimse herhangi bir şey söylemedi. O yüzden de ben böyle bir ödülü aldığımı düşünmüyorum. Ama ben, Kibarlık Budalası ile birçok ödül aldım” açıklamasında bulundu.

 

 

ÜNLÜ İSİMLERİ TİYATROYA KAZANDIRDI

Uluslar arası anlamda bir Türk sanatçı olarak ödüllere layık olmanın ve bu ödülleri almaktan çok, Avrupa ve diğer ülkelerin Türk Tiyatrosu’nu tanımış olmalarının kendisini son derece mutlu ettiğinin altını çizen Haldun Dormen, “Ben bugüne kadar yüzlerce oyuncu yetiştirdim. Bu oyuncuların birçoğu ünlü oldu. Metin Serezli, Altan Erbulak, Erol Günaydın’ın yanı sıra yeni nesil sanatçılardan Ayça Bingöl, Jale Altuğ gibi pek çok ismi tiyatroya kazandırdım. Halen daha sürekli yeni oyuncular yetiştiriyorum” dedi.

 

“HER YAPILAN ALTERNATİF TİYATRO MÜKEMMEL DEĞİLDİR”

Günümüzde tiyatronun eskiye nazaran çok geliştiğini ve birçok yeniliklerle sahnelendiğini savunan Dormen, “Eskiden tiyatro birkaç tane önemli grupların hazırladıkları oyunlarla yürüyordu. Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Gazanfer Özcan Tiyatrosu gibi. Şimdi ise birçok genç grup çok güzel şeyler yapıyorlar. Bu, ‘Alternatif Tiyatro’ adını verdikleri çalışma tarzı ile ortaya harika oyunlar çıkıyor. Yani ‘Her yapılan alternatif tiyatro mükemmeldir’ demiyorum. Çok büyük değerler var onların içinde. Yeni yazarlar, yeni oyuncular, yeni sahne koyucular yetişiyor. Eskiye nazaran tiyatroda elbette değişimler var. Ama ben bunu yeni takdim şekli olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE’DE TİYATRO VE SANAT ÇOK ÇOK İYİ BİR YERE GİDİYOR”

İyisi yapılınca, her türlü tiyatroyu çok sevdiğini anlatan Haldun Dormen, “Tiyatro, iyi bir eser ortaya konulunca insanları etkileyen bir sanattır. Türkiye tiyatro ile ve sanatsal alanlarda çok çok iyi bir yere doğru gidiyor. Birçok insan bunun tam aksini düşünüyor ama ben tamamen çok iyi bir yere gittiğini düşünüyorum. Anadolu’nun pek çok yerinde tiyatro çalışmaları rastlıyorsunuz. Ben çok turne yaptığım için bunları görüyorum. Bu gençlerin yaptığı bu çalışmalarda son derece onurlu.”diye konuştu.

 

“MUTLULUĞUN YOLU TİYATRODAN GEÇER”

Tiyatronun; sinema ve televizyon karşısında yenilmediğini de savunan Haldun Dormen, şöyle devam etti;

“Televizyon ilk çıktığında, tiyatro; televizyonla ile epey bir mücadele etmişti. ABD’de de Türkiye’de de bu mücadele olmuştu. Ama tiyatro, her defasında bu mücadelelerden yüzünün akıyla çıkmasını da bildi. Tiyatro yıkılamaz. Çünkü 3 bin yıllık bir geçmişi var. 3 bin yıllık bir sanat dalı asla yıkılamaz. Ben herkesin elinden geldiğince tiyatroya gitmeye çalışmasını öneriyorum. Çünkü tiyatroda mutlu olacaklarına inanıyorum. Bana göre; mutluluğun yolu tiyatrodan geçer ama tabiî ki gidilen tiyatroda sahneye koyulan oyun, iyi bir oyun değilse, o zaman mutsuzluğun da yolu tiyatrodan geçebilir.” SUAT SALGIN (AYVALIK)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1