Balıkesir’de kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara hibe ve destek

Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım Balcı engelli vatandaşlarımıza destek olabilmek amacıyla 11.10.2023 tarihinde proje çağrısına çıkıldığını ve engelli vatandaşlarımızın hazırlayacakları projelerin başvurularını15 Aralık 2023 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi (online) yaparak İŞKUR’un hibe ve desteklerinden faydalanabileceklerini belirtti. Engelli hibe desteği nedir? Engelli hibe desteği 2023 ne kadar? İşte bu soruların cevapları

Mehmet Onur Yılmaz
Mehmet Onur Yılmaz Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az yüzde 40 olduğu Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile belgelenen kişilerin mevzuatta engelli olarak kabul edildiğini söyledi. Balcı, İŞKUR olarak engelli vatandaşlara verilen destekleri anlattı.

ENGELLİ HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Balcı, engelli hibe desteğinden yararlanmak isteyen engellilerin bazı şartları taşıması gerektiğinin altını çizerek, şu bilgiyi verdi: “İŞKUR’a engelli kaydı olmak bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40’ından yoksun olduğunu Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile  belgelendirebilmek, 18 yaşını tamamlamış olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), işyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin gibi belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, herhangi bir icra dosyası bulunmamak. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde ‘Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği’ belgesine, Arıcılık projelerinde ise ‘Arıcılık’ belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak. Engelli kişilerin Kurumumuz internet sitesinin duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları ve üretime katkıda bulunarak öncelikle kendi geçimlerini sağlamak sonra da yeni istihdamlara aracılık etmelerini temin etmek amacıyla e-Devlet üzerinden komisyona sunacakları projeleri doğrultusunda;

ENGELLİ HİBE DESTEĞİ NE KADAR/

Kuruluş İşlemleri Desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 10.000TL.

İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30.000TL. (tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde kira desteği sağlanmadığından en fazla 15.000TL.)

Kuruluş (demirbaş) desteği: Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dâhil en fazla 90.000TL, diğer sektörlere ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 110.000TL.”  hibe desteği verilebilmektedir.

Proje hazırlanması hakkında bilgi edinmek isteyen engelli vatandaşlarımızın www.iskur.gov.tradresindenve/veya İŞKUR İl Müdürlüğü ve hizmet merkezlerinden destek alabileceklerini belirten İl Müdürü BALCI, engelli vatandaşlarımızı İŞKUR’un desteklerinden yararlanmaya davet etti.

31 Eki 2023 - 17:05 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Onur Yılmaz

Son bir ayda egegundem.com.tr sitesinde 1.811.188 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ege Gündem Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ege Gündem Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ege Gündem Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ege Gündem Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.