Celal Şengör mutlaka okumanız gereken 3 kitabı açıkladı. O'nun hayatını değiştirmiş...

Emekli olduktan sonra sık sık YouTube'da programlara katılan ünlü Jeoloji Profesörü Celal Şengör, mutlaka okunması gereken 3 kitabı açıkladı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Küçüklüğünden beri jeolojiye olan ilgisi nedeniyle bu alanda ilerleyen ve dünyanın sayılı jeologların biri haline gelen Celal Şengör, geçtiğimiz aylarda İstanbul Teknik Üniversitesinden emekli olmuştu. Zamanının çoğunu artık YouTube ve televizyon programlarında geçiren Celal Şengör mutlak okunması gereken 3 kitabı paylaştı. Bu kitaplar Şengör'ün hayatına doğrudan etki etmiş.

YouTube'da Kültür Büfesi kanalının paylaştığı videoda Celal Şengör, Conjectures and Refutations (Tahminler ve Çürütmeler), History of Western Philosophy (Batı Felsefesi Tarihi) ve Dörtlükler -Rubailer- Ömer Hayyam (Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi) kitaplarını önerdi.

Conjectures and Refutations (Tahminler ve Çürütmeler)

"Conjectures and Refutations" (1963), Sir Karl Popper'ın bilimin doğasına ve yöntemine dair fikirlerini sunan önemli bir eseridir. Popper'ın bilim felsefesine katkıları arasında en bilineni "yanlışlanabilirlik" ilkesidir. Yanlışlanabilirlik İlkesi, Bilimin Doğası, Bilim ve Psödobilim, Bilimsel Devrimler, Dil ve Anlam ve Tarihsel Determinizm Eleştirisi kitabın ana özetidir.

History of Western Philosophy (Batı Felsefesi Tarihi)

"History of Western Philosophy" adlı kitap, ünlü filozof Bertrand Russell tarafından yazılmış ve Batı felsefesinin tarihini antik Yunan'dan 20. yüzyıla kadar kapsayan bir incelemedir. Presokratik Filozoflar: Evrenin temel yapısını anlamaya çalışan ilk düşünürlerdendir. Thales, Anaximander, Pythagoras ve Heraclitus gibi filozofları içerir. Sokrat, Platon ve Aristoteles: Sokrat, bilginin erdeme yol açtığına inanıyordu. Platon, ideal formlar teorisini geliştirdi. Aristoteles, bilimi ve mantığı sistemleştirdi. Helenistik ve Roma Felsefesi: Stoacılar, Epikürcüler ve Septikler dönemin önemli düşünce okullarını oluşturdu.

Dörtlükler -Rubailer- Ömer Hayyam (Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)

Ömer Hayyam, 11. yüzyıl Pers şairi, matematikçisi ve astronomudur. Rubailer adı verilen dörtlüklerinde, yaşamın anlamı, aşk, şarap, ölüm ve kader üzerine derin düşüncelerini ifade eder. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan bu kitapta, Hayyam'ın bu ünlü dörtlüklerinin bir seçkisi sunulmuştur.

CELAL ŞENGÖR HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Celâl Şengör, tam adıyla Ali Mehmet Celâl Şengör, Türk jeolog ve bilim tarihçisidir. 1955'te İstanbul'da doğmuştur. Özellikle levha tektoniği, orojenez ve paleogeografi konularında yaptığı çalışmalarla uluslararası bilim dünyasında tanınmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) jeoloji mühendisliği alanında lisans derecesini aldıktan sonra, İsviçre'nin ETH Zürih üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. İTÜ Maden Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmış, aynı zamanda dünya genelinde birçok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Şengör, tectonophysics ve jeoloji alanında pek çok bilimsel makaleye imza atmış, çeşitli kitaplar yazmış ve editörlük yapmıştır.

Türkiye'nin jeolojik evrimi ve tarihi üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde, Türkiye'nin jeolojik yapısının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmuştur. Çalışmaları, birçok ulusal ve uluslararası ödülle tanınmıştır. Bu ödüller arasında Amerikan Jeoloji Derneği'nin Penrose Madalyası ve Avrupa Jeoloji Birliği'nin Arthur Holmes Madalyası gibi prestijli ödüller bulunmaktadır. Şengör, Amerikan Jeoloji Derneği, İngiliz Jeoloji Cemiyeti, Alman Jeoloji Cemiyeti gibi pek çok prestijli bilimsel kuruluşun üyesidir.

Kaynak: Egegundem.com.tr

18 Eki 2023 - 21:03 - Hayatın İçinden

Son bir ayda egegundem.com.tr sitesinde 1.676.434 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ege Gündem Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ege Gündem Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ege Gündem Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ege Gündem Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.