EGE GÜNDEM GAZETESİ

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ BURHANİYE’DE HAYATA GEÇTİ

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ BURHANİYE’DE HAYATA GEÇTİ
65 views
29 Kasım 2018 - 8:08

Sosyal belediyeciliğin farklı örneklerini sergileyen Burhaniye Belediyesi, 5 yıl boyunca ilçe genelinde sürdürdüğü sosyal projelerle örnek ilçelerden bir tanesi olmayı başardı. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ile birlikte vatandaşlara dokunan, onların günlük hayatlarını kolaylaştıran, sosyal alanlarda yardımcı olan ve her daim insanı ön plana alan“Gönül Belediyeciliği” Burhaniye’de hayata geçti.
Burhaniye Belediyesinde 5 yıl boyunca bir birinden farklı kesimlere yönelik birçok sosyal proje üretildi. Yalnız Değilsiniz, Minik Eller, Obeziteyle Mücadele, Aile Danışma Merkezi, Evde Bakım Hizmetleri gibi projelerle belediyenin sıcak eli vatandaşa uzatıldı.
“Yalnız Değilsiniz”
Burhaniye Belediyesinin “Yalnız Değilsiniz” diyerek 2015 yılında başlattığı proje Burhaniye’de yaşayan ihtiyaç sahiplerini kapsıyor.
Burhaniye’de yaşayan özellikle yaşlıları kapsayan “Yalnız Değilsiniz” projesi kapsamında evinden çıkıp sağlık evlerine gelemeyen vatandaşlara, çeşitli sağlık hizmetleri verilirken aynı zamanda yatalak olan hastalar için kişisel öz bakım hizmetleri ve evlerinin temizliği konusunda da Burhaniye Belediyesi ekipleri yardımcı oluyor. Evlerinde bizzat muayene edilen hastaların her türlü ihtiyaçları karşılanırken, uzun yıllar çeşitli sebeplerden dolayı evlerinden çıkamamış olan hasta ve yaşlı vatandaşlar da yaşadığı ortamdan bir nebze uzaklaştırılarak farklı ve eğlenceli bir gün geçirmeleri sağlanıyor.
“Minik Eller”
Yeni doğum yapmış olan anneler için ilk olarak 2015 yılında yardım eli uzatan Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, annelerin lohusa dönemlerinde 3. günden itibaren evlerinde ziyaret ederek bebek bakımı ve sağlıkları konusunda eğitim veriyorlar. Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı çalışan hemşireler, doğum yapıldıktan ilk 3. günden itibaren yeni doğum yapmış anneleri ziyaret ederek emzirme, bebeğin göbek bakımı, annenin beslenmesi, annenin hijyen ve banyosu, bebeğin silme banyosu ve giydirilmesi ve çocuk bezi kullanım hakkında annelere eğitim veriyorlar. Bu eğitimlerin ardından bebeğin göbeği düştükten sonra anneleri yeniden ziyaret eden Sağlık Ekipleri bu eğitimde de bebeğin banyosu, bebek masajı, annenin genel sağlık durumu, bebeğin genel sağlık durumu gibi konulara bakılarak bebeklerde doğumlardan sonra oluşabilecek hastalıklar hakkında bilgi veriliyor
“Evde Bakım Hizmetleri”
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın göreve gelmesiyle birlikte sağlık personeli 6’dan 26’ya yükseltilerek evde sağlık ve bakım hizmetleri başladı. Belediye bünyesinde çalışan sağlık personelleri Sağlık evlerine veya hastaneye gidemeyecek durumda olan vatandaşların evlerine giderek genel sağlık taramalarını, varsa pansumanlarını ve enjeksiyonlarınıyapıyorlar. Ayrıca temizlik yapamayacak olan vatandaşların evlerinde Belediye ekipleri tarafından temizlik de yapılıyor.
“Obeziteyle Mücadele”
Çağımızın hastalığı haline gelen Obezite ile Burhaniye’de Belediye tarafından savaş açıldı. İlk olarak 2016 yılında Belediye Sağlık Hizmetleri Bünyesinde ücretsiz Diyetisyen hizmeti vermeye başlayan Burhaniye Belediyesi daha sonra ücretsiz Zumba kurslarına da başlayarak sağlık yaşamın sırlarını vatandaşlarına sundu.
“Aile Danışma Merkezi”
Belediye bünyesinde ilk olarak 2016 yılında açılan Aile Danışma Merkezi ile aileler uzman psikolog eşliğinde danışma hizmetini ücretsiz olarak alabiliyor.
“Sosyal Destekler”
Sosyo-ekonomik yönden ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara Burhaniye Belediyesi bünyesinde kurulan aşeviyle ortalama 120 kişiye her gün sıcak yemek çıkartılıyor ve evlerine bırakılıyor. Ayrıca Belediye bünyesinde sosyal market, aceze yardımı, askerlik yardımı gibi hizmetler de devam ediyor.
“Cenazeniz Cenazemizdir”
Yine cenazesi olan vatandaşları da yalnız bırakmayan Burhaniye Belediyesi Cenazeniz Cenazemizdir diyerek vatandaşların kötü günlerinde de yanında oluyor. Tüm cenaze iş ve işlemlerini ücretsiz olarak cenaze yakını adına yapan Burhaniye Belediyesi ayrıca taziye ekibiyle de cenaze yakınlarını ziyaret ederek hayır ikramlıklarını veriyor.
“Kadınlar İçin İş İmkanları”
Belediye Bünyesinde geçtiğimiz yıl açılan Kadın Emeği Satış Noktası ile ev hanımlarının kendi ürettikleri ürünlerin satışı sağlanıyor. Belediye olarak açılan dükkânda ev hanımlarına destek olmak amacıyla el emeği göz nuru ürünlerin satışını yapan belediye kazanılan paraları ürün sahiplerine veriyor. Ayrıca 2015 yılında Ahmet Akın Kültür Merkezi üzerinde yeni bir yer oluşturan Burhaniye Belediyesi el işi, resim, mozaik vb. kursların verilmesini sağlıyor.
Başkan Uysal “İnsan odaklı bir belediyecilik sürdürme ve geliştirme adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz”
Sosyal belediyecilik, günümüzde en belirgin belediyecilik eğilimlerinden birisi haline gelerek insan odaklı bir belediyecilik sürdürme ve geliştirme adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz diye belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Burhaniye’mizde önce millet dedik ve 5 sene boyunca vatandaşlarımızın yanında olduk. Sosyal Belediyecilik alanında örnek olacak projelere imza attık ve karalılıkla uygulamaya devam ediyoruz. Her alanda, her yaş gurubu ve kesime yönelik projelerimizi ürettik ve uyguladık. Önemli ve çok güzel geri dönüşler aldık. Yeni Projelerimizi de üretmeye devam ediyoruz. Son olarak Alzheimer Hastalarımıza yönelik gündüz yaşam evini kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1