EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Gıdalarda Atıkların Azaltılması ve Geri Kazanımı” konulu seminer ilgi gördü

“Gıdalarda Atıkların Azaltılması ve Geri Kazanımı” konulu seminer ilgi gördü
144 views
15 Nisan 2016 - 10:51

Geçtiğimiz gün  Balıkesir Sanayi Odası toplantı salonunda Balıkesir Sanayi Odası ve Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası işbirliğinde “Gıdalarda Atıkların Azaltılması ve Geri Kazanımı” konulu seminer gerçekleştirildi.

 

Balıkesir Sanayi Odası Üyelerinin, meslek liselerinin gıda bölümlerinin, üniversitelerin, Balıkesir Ticaret Odası, Bilim Sanayi İl Müdürlüğü, Tarım Gıda Hayvancılık İl Müdürlüğü, TKDK, GMKA, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Organize Sanayi Bölgesi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde TÜGİS genel sekreteri Kaan Sidar, MKV Danışmanlık Yöneticisi Dilek Volkan, TAGEM uzmanı Ahmet Budaklıer, TÜGİS danışmanı Dr. İrfan Demiryol, ODTÜ Gıda Mühendiliği Bölümünden Prof. Faruk Bozoğlu ve ODTÜ Gıda Mühendiliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yeşim Soyer sunum gerçekleştirdi.

TÜGİS genel sekreteri Kaan Sidar sunumuna AB Erasmus + programı çerçevesinde gerçekleştirilen programın diğer ortaklarının Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, TAGEM, ODTÜ, MKV Danışmanlık, İtalya’ dan Spread European Safety GEIE ve Eurocrea Merchant, Almanya’ dan Hochschule Niederrhein ve Slovakya’ dan Cassovia Life Sciences olduğunu belirterek başladı. Proje kapsamında konserve, süt ve kırmızı et sektöründe üretim esnasında çıkan gıda atıklarının önlenmesi ve oluşan atıkların geri kazanımı için yöntemler belirlendiğini ve yine aynı sektörler için eğitim modülleri geliştiğini belirtti. Sunumun devamında Dünya’ da yaklaşık 2 milyar insanın yeterli beslenemediğini, 10 milyon insanın açlıktan öldüğünü ancak üretilen gıdaların yaklaşık üçte birinin de ziyan edildiğini belirtti. Artan nüfusla 2050 yılı nüfusunun 9 milyarın üzerinde olmasının beklendiğini belirten Sidar, bu nüfusu beslemek için mevcut üretimin teknoloji temelli arttırılmasının yanı sıra, verimli kullanılarak israfın azaltılmasıyla desteklenmesinin önemini vurguladı.

 

MKV Danışmanlık yöneticisi Dilek Volkan proje kapsamında geliştirilen eğitim modülleri hakkında tanıtım yaptı. Özellikle meslek lisesi ve üniversite öğrencilerimizin ve hocalarımızın istifade edebileceğini belirttiği programlara erişimin herkese açık olduğunu, siteye giriş yapıldığında kendilerinden istenecek şifre için elektronik olarak siteden talepte bulunulabileceğini belirtti.

 

TAGEM uzmanı Ahmet Budaklıer, Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığı ve TAGEM’ in tanıtımını gerçekleştirdiği sunumunu TAGEM’ in hibe desteklerini anlatarak tamamladı.

balıkesir sanayi odası1

TÜGİS uzmanı Dr. İrfan Demiryol, ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Faruk Bozoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Yeşim Soyer sunumlarında gıda kaybının üretimden, raflara kadar olan süreçteki kayıpları kapsadığını gıda ziyanının ise ürünün raftan satın alındıktan sonra uygun tüketilmemesi kaynaklı kayıplardan oluştuğunu belirttiler. Tarladan rafa kadar ürün kayıplarının % 25 lere varabildiğini, bölgeye ve gelir durumuna göre gıda ziyanının oranlarının değiştiğini ve bunları azaltmak için kullanılabilecek yöntemler hakkında örneklendirme yaparak bilgi aktardılar. Sunumlar sonunda değişimin bireyden başlayacağı ve bireylerin de sektörlerine bu hassasiyeti yansıtarak dünya refahına ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamasının önemini belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1