EGE GÜNDEM GAZETESİ

Geleneksel Tiyatroyu Ayvalık’tan Yeşertecekler

Geleneksel Tiyatroyu Ayvalık’tan Yeşertecekler
103 views
07 Haziran 2016 - 11:21

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Tuluat Tiyatrosu’nun Türkiye’de Halit Akçatepe ile birlikte son temsilcisi olan ünlü oyuncu Yıldırım Yanılmaz, Ramazan ayı süresince genç oyuncularla orta oyunu, Tuluat Oyunu, kanto ve geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en güzel örneklerini sergilemeye ve bu sanata süreklilik kazandırmaya hazırlanıyor.

Ayvalık Sanat Derneği bünyesindeki Sanat Fabrikası’nda çalışmalarını sürdüren usta oyuncu Yıldırım Yanılmaz ve genç ekibi Ramazan ayı süresince; Ayvalık Belediyesi tarafından ilçeye bağlı 18 köyde verilecek iftar yemeklerinin ardından halka ücretsiz gösterim yapacaklar.

Ramazan eğlencelerinin geleneksel eğlencesi orta oyunlarını yanı sıra Geleneksel Türk Tiyatrosu’nu kanto ve tuluat oyunlarıyla vatandaşların beğenisine sunacak olan ekip, iftar yemeklerinin dışında da ilçedeki çay bahçeleri ve kıraathanelerde de tiyatro sahnesini en komik haliyle izleyicilerin ayağına götürmeyi amaçlıyor.

Tulûat tiyatrosu, geleneklere dayalı olan Orta Oyununun sahnelerde sergilenmesi ve bunun Batı dünyasındaki tiyatro örnekleri ile karışmasından meydana gelen bir tiyatro dalı olduğunu belirten Orta Oyunu’nun gelmiş geçmiş en büyük ismi İsmail Dümbüllü’nün öğrencisi Yıldırım Yanılmaz, “Biz Ayvalık Sanat Fabrikası’nda geleneksel tiyatro türünün ‘Tuluat’ dediğimiz bölümüyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Tuluat bir oyun sahneye koyuyoruz. Bunun yanı sıra da Naşit Özcan’ın Orta Oyununu tiyatroya taşıyıp da, tiyatro sahnesinde sergilediği o tuluat tarzını, kanto ve düetlerin de katkılarıyla sundukları oyunu komedi biçimini halka sunmaya çalışacağız. Bu benim çok eski yıllarda 1968-70 yılları arasında İsmail Dümbüllü ile oynadığımız bazı oyunlarda oynadığımız ve gördüğümüz biçim içerisinde birebir yansıtmaya çalışıyoruz” dedi.

Geleneksel Tiyatro’nun günümüzde hiç kimse tarafından kale alınmadığını savunan Yanılmaz, “Üstelik herkes geleneksel tiyatroyu bildiğini sanıyor ama hiç kimse işin aslını bilmiyor. Neden bilmiyor? Hep başkalarının yazdığı, başkalarının düzene soktuğu biçim içerisinde onları alıp, onları bir biçim içerisinde alıp, içlerine bir şeyler katarak geleneksel tiyatro yaptıklarını sanıyorlar. Oysa ben Ayvalık’ta geleneksel tiyatroyu yaşatacak bir kaynak buldum. Bu kaynağı burada daha da pekiştirerek eyleme geçirebilirsem, yani bu oyunu bir biçim içerisinde oynayabilirsek geleneksel tiyatroyu yeniden yeşertebileceğiz. Böylelikle bu tiyatro dalı hiçbir zaman yok olmaz” ifadelerini kullandı.

Ayvalıklı genç oyuncu arkadaşlarıyla birlikte çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini anlatan Yıldırım Yanılmaz,  “9 kişilik ekibimizde arkadaşlarımın hepsi bugün birer profesyonel oyuncular seviyesinde bu işi gerçekleştiriyorlar. Buradaki amacımız; insanların Ramazan Şenlikleri, Ramazan Eğlencesi olarak nitelendiriliyor. Oysa biz Ramazan Şenliği yada eğlencesi yapmıyoruz. Biz sadece ve sadece Ramazan ayında oynamak üzere bir Tuluat Oyun hazırladık. Gelenler bu oyunda; Kanto bulacaklar. Kantonun aslını bulacaklar. Kanto nasıl söylenilir, nasıl oynanılır, nasıl seyirci coşturulur bunu görecekler. Artı oyunlarımızda bu kantolar karşılıklı sergilenecek” dedi.

İsmail Dümbüllü’nün oynadığı, daha sonra Naşit Özcan’ın tiyatro sahnesine taşıdığı, ‘Üç Kişiye Bir Yatak adını taşıyan oyunu sahneye koyduklarını belirten Yıldırım Yanılmaz, “Ramazan ayında iftar yemeklerinin dışında fırsat buldukça da halktan gelecek talepler doğrultusunda matine ve suare olarak oyunlarımızı sergileyeceğiz” diye konuştu.

 

OYUNCULAR MEMNUN

Oyunculardan Seyit Sazan ise Tuluat Tiyatrosu’nun İster melodram ister komedi, ister trajedi olsun, oynadıkları eserleri, oyunlarını sergiledikleri zamana, ortama ve seyircinin özelliklerine göre değiştireceklerini belirterek, “Sahnede bazen oyunun konusu bile hiç düşünülmeden halkın sevip tutacağı bir ad bulunur ve ilan edilir. Ancak bu ilanlardan sonra sahnede konunun nasıl işleneceği, kimin ne görev üstleneceği oyunu yöneten tarafından sadece ana çizgileriyle belirtilir ve oyunun akışı içinde yeri ve zamanı geldiğinde metne bağlı kalmaksızın roller oynanır” dedi.

Sazan, Yıldırım Yanılmaz gibi usta bir oyuncuyla çalışmanın güçlüğünden de bahsederek, Yanılmaz’ın çalışmalar sırasında son oldukça disiplinli olduğunu söyledi.

Oyunun en küçük oyuncusu 5 yaşındaki Neva İmam ise izleyicilere kanto gösterisi yapacağını ve bu yüzden de son derece heyecanlı olduğunu kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1