EGE GÜNDEM GAZETESİ

GELECEK NESİLLERE ÖRNEK OLALIM

GELECEK NESİLLERE ÖRNEK OLALIM
301 views
12 Ekim 2019 - 7:03

Türkiye genelinde öğrencilerin trafik konusundaki farkındalığını geliştirmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında hazırlanan Mobil Trafik Eğitim Tırı Balıkesir’e geldi.

Mobil Trafik Eğitim Tırı Balıkesir’de.
Türkiye genelinde öğrencilerin trafik konusundaki farkındalığını geliştirmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında hazırlanan Mobil Trafik Eğitim Tırı Balıkesir’e geldi.
Vali Ersin Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında hazırlanan protokol kapsamında okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde trafik bilincinin geliştirilmesi, güvenliğe yönelik farkındalığın artırılması, yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlatmak amacıyla Balıkesir’e gelen Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Mobil Trafik Eğitim Tırı’nı ziyaret etti.
Karesi ilçesi Alparslan Türkeş Spor Kompleksinin rekreasyon alanında gerçekleştirilen programa; Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Ülke genelinde 40 bin ilkokulda öğrenim gören yaklaşık 6 milyon öğrenciye trafik eğitimlerinin ulaştırılmasının hedeflendiği proje kapsamında Altıeylül Kadriye Kemal Gürel İlkokulu öğrencileri ile Mobil Trafik Eğitim Tırında incelemelerde bulunan Vali Ersin Yazıcı, yetkililerden bilgi aldı.
Daha sonra Mobil Trafik Eğitim Tır’ı içerisinde çocuklara trafik konusu hakkında teorik bilgiler verilmesinin ardından akülü arabalar vasıtasıyla araç sürüşü yaptırıldı.
BÜTÜN TOPLUMU İLGİLENDİREN EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ
Çocuklarla yakından ilgilenen görevli polis memurları, trafik kuralları konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
Mobil trafik eğitim tırında eğitim alan öğrencileri yalnız bırakmayan Vali Yazıcı, trafik eğitiminin ve bilincinin küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılması gerektiğini ifade etti.
İçişleri Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak projesi olan Mobil Trafik Eğitim Tırının duraklarından birisinin Balıkesir olduğunu belirten Vali Yazıcı,Burada trafikte olabilecek her türlü olay senaryolaştırılmış ve aynı zamanda trafikte var olan bütün işaretler konulmuş ve denetimler de yapılıyor. Trafik kazalarının, sürücülerin ve yayaların trafik kurallarını ihlal etmeleri sonucu meydana gelmekte olduğu göz önüne alındığında, bu kazaların en az seviyeye çekilmesi için hem yayaların, hem de sürücülerin trafik kurallarına eksiksiz uymaları gerekmektedir. Bu sebeple, okullarımızda, kurumlarımızda ve basınımızda yapılacak bilinçlendirici etkinlikler büyük önem arz etmektedir. Bizler, kendimiz için olduğu kadar başkalarının güvenliği için de trafik konusunda duyarlı olmak zorundayız. 2019 yılı ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı ile yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildi. Bu çerçeve içerisinde Emniyet ve Jandarma teşkilatımız çeşitli bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyor. Trafik güvenliği bütün toplumu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. Herkes trafik kurallarına uyma alışkanlığını kendi güvenliği için istemeli ve buna inanmalıdır. Trafik kurallarına uymak her insanın hem kendisine, hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur. Bu tür çalışmalar artarak devam edecek. Temel hedefimiz trafik kazalarını en aza indirmek. Dolayısıyla, huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşturmanın yolu, trafik kurallarına uyan bir toplum olmaktan geçmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanarak, geleceğimiz olan çocuklarımıza güvenli bir trafik ortamı bırakabilmemizin tek yolu da birey olarak kendimizin trafik kurallarına uymasıdır. Sağlıklı ve güvenli bir toplum için, trafik kurallarına uyalım ve gelecek nesillere örnek olalım.ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1