EGE GÜNDEM GAZETESİ

“GEÇ OLMADAN” HAREKETE GEÇEBİLMEK İÇİN DEV PROJE HAZIRLADILAR

“GEÇ OLMADAN” HAREKETE GEÇEBİLMEK İÇİN DEV PROJE HAZIRLADILAR
317 views
24 Ekim 2019 - 20:52

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın öncülüğünde Türkiye’de ilk olan yepyeni bir sosyal proje daha hayata geçiriliyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın öncülüğünde Türkiye’de ilk olan yepyeni bir sosyal proje daha hayata geçiriliyor.
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülmesi planlanan “Geç Olmadan” isimli proje kapsamında suça meyilli ailelerin çocuklarını eğitime ve sosyal çalışmalara kazandırabilmek için kollar sıvandı. Ayvalık Kaymakamlık makam odasında protokolü imzalanan projenin önümüzdeki günlerde somut atılacak adımlarla resmen hayata geçmesinin hedeflendiği öğrenildi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık Kaymakamlığıı öncülüğünde; önleyici tedbirler kapsamında hayata geçirilecek olan “Geç Olmadan” isimli proje ile çocukların gelecekte nasıl birer yetişkin olacaklarının aileden aldıkları ebeveyn davranışlarından etkilendikleri de göz önünde bulundurularak, bu çocukların toplumsal hayata katılabilmelerinin amaçlandığı vurgulanıyor.
Gelecekte sağlıklı bireyler yetişmesi için ebeveynlerin doğru ebeveyn tutumları geliştirmeleri, ebeveyn olmanın sorumluluk ve bilincinde olmalarının önemine ait bilincin yaygınlaştırılmasının hedeflendiği proje ile davranış problemi olan pek çok çocuğun, aile içerisinde duygusal ihmal ve istismara maruz kalmasının da önüne geçilmesine çalışılacağı kaydedildi.
Proje kapsamında; ebeveynlere duygusal ihmal ve istismarı tanımalarını sağlayarak, doğru ebeveyn davranışları konusunda farkındalık ve bilinç kazandırarak ebeveyn yeterliliklerini artırmayı ve çocukların aile içerisinde duygusal ihmal, istismara maruz kalmasını önlemeyi ve öğretmenlerin dezavantajlı çocuklarla ilgili çalışmalarını desteklemeyi amaçlandığı belirtiliyor.

PROTOKOL İMZALANDI
Bu kapsamda; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın öncülüğünde; İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Hamza Bozkurt tarafından imzalanan protokolle hayata geçirilecek projeyi; Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Birimi Sınıf Öğretmeni Özge Tahta’nın koordinatörlüğünde, Ayvalık Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü Psikologlarından Deniz Karasapan ve Ayvalık Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Osman Özgür Pirdal tarafından uygulamaya konulacağı bildirildi.

PROJENİN ALTYAPI HAZIRLIKLARI 2 YILDAN BU YANA SÜREGELİYOR
Protokolün imzalanmasının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, söz konusu çalışmanın alt yapısını iki yıldan bu yana sürdürdüklerini ifade ederek, “ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bizi talimatlandırdığı her 2 ayda bir yaptığımız çalışma kapsamında, dezavantajlı çocuklarımızla ilgili toplantılar düzenleyerek, ilçemizdeki bu tür çocuklarımız için neler yapabileceğimize ait görüş alışverişlerinde bulunuyoruz. Bu toplantılarda; bu çocukların suça sürüklenmelerine ait faktörlerin gözden geçirilmesi ve buna dair ne gibi tedbirlerin alınabileceğine ilişkin fikirleri masaya yatırıyoruz. Bu çalışmalarımız sırasında naçizane olarak ben, bu çocukların suça sürüklenmeden ve suçun içerisinde olmadan önceki halleriyle beraber çalışalım, bu çocukların suç ve suç unsurlarına bulaşmadan önüne geçelim şeklinde bir fikir sunarak, bu tür bir çalışmanın yapılmasını istemiştim. Bunun üzerine; Sosyal Hizmetler İçe Müdürlüğümüz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki arkadaşlarım da bu konu üzerinde çalışma yaptılar. Hedef grup olarak da okullarımızı belirledik. Okullarımızda eğitime, davranışsal anlamda eksikliklerinin olduğunu düşündüğümüz ve yaşıtlarından farklı davranışlar sergileyen çocuklarımızı tespit etmeye başladık. Bu konuda öncelikle sınıf öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenlerimizle bir başka toplantı daha yapmıştık. Davranışları itibarıyla, arkadaşlarından farklı özellikler sergileyen öğrencilerimizle bu projenin alt yapısını oluşturmaya başladık. Bu yönde oluşturduğumuz komisyonumuzla; rehber öğretmeni olmayan okullarımıza bizzat giderek bu tür çocukları tespit ettiler. Bu çocukları mercek altına aldık. Bunun sonucunda, ilk yıl 35-40 öğrenci ve sonrasında da bu gün itibariyle yaklaşık 200 öğrenciyi tespit ettik.“dedi.

“İMZALADIĞIMIZ PROTOKOLLE BU ÇALIŞMAMIZI ETE-KEMİĞE BÜRÜNDÜRDÜK”
Belirledikleri öğrencilerin psikolojik anlamda yetersizlikleri, ailesel durumları ve ekonomik koşullar başta olmak üzere birçok anlamda eksikliklerini incelediklerini belirten Kaymakam Görgülüarslan, “Bu çocuklarımızın söz konusu davranışlarına sebep olan faktörleri gidermeye yönelik, yol haritaları oluşturduk. Proje kapsamındaki kurumlarımız da bu sorunların ortadan kaldırılmasını ve çocukların daha normal davranışlar sergilemesi, eğitimlerine yönelik motivasyonlarının sağlanması, kısacası hepimizin istediği iyi birer yurttaş, iyi birer vatandaş haline getirilmesine dönük olarak çalışmalar yaptık Bugün bu çalışmalarımızı daha şablonsal ve daha ete kemiğe bürünmüş bir hale dönüştürebilmek içinde protokol ile somut olarak hayata geçirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

PROJE MERKEZİ TARİHİ GAZİ İLKOKULU BİNASI OLACAK
Oluşturulan komisyonun çalışmalarını; Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki tarihi Gazi İlkokulu binası içerisinde sürdüreceğini belirten Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, “Bugünden itibaren, İlçe Sosyal Hizmetler ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden arkadaşlarımızla beraber, bu proje resmen hayata geçmeye başlayacak. Ben bu çalışmanın önemli, güzel ve esaslı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. İlçemize de, öğrencilerimize de aslında geleceğe dönük olarak altlık oluşturacaktır. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

PROJEYE DESTEK VERMEYEN DEAZAVANTAJLI ÇOCUKLARIN AİLELERİNE CEZAİ İŞLEMLER YAPILACAK
Kaymakam Görgülüarslan, proje kapsamındaki çocukların adına bazı tedbirlerin de alınması gerektiğini kaydederek, “”Bunlar sağlıksal anlamda olabiliyor, ekonomik anlamda olabiliyor. Ekonomik bir takım davranışları sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmemiz için bu tür çocuklara sahip ailelerinde bizimle işbirliği yapması gerekiyor. Ancak bu noktada bazen çok büyük sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Arkadaşlarımızın onlara tedbir amacıyla vermiş oldukları destekleme faaliyetlerini aileler izlemeyebiliyorlar. Bu durum da bizim için çok önemli bir problem olarak önümüzde duruyor. Bu çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde geleceğe ulaşmalarını engelleyebiliyor. Bu yüzden de biz, bu çalışmayla beraber ailelerimizin bu tür eksiklikleri olduğunu gördüğümüzde, bu ailelerimizle ilgili olarak istemeyerek de olsa; adli ve idari anlamda ceza-i işlemler yapmak zorunda kalacağız. Çünkü projeyi hayata geçirmeye çalıştığımız yaklaşık 2 yıllık süreçte yaşadıklarımız maalesef bizi bu noktaya getirdi. Bazı ailelerimiz bu proje kapsamında olmaya kesinlikle yanaşmıyorlar. Çocuklarının duygusal gelişimlerine dönük olarak yapmaları gerekenleri kesinlikle yerine getirmiyorlar. Kimi zaman annelik ve babalıkları, sadece çocuğun barınma ihtiyaçlarını sağlamak, kılık kıyafetlerini giydirmek veya karnını doyurmaktan ibaret olduğunu zannediyorlar ama artık çağımızın gereklilikleri, o çocuklarımızın duygusal anlamda da ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Ama bundan imtina ediyorlar. Dolayısıyla da o çocuğumuz gelecekte başta kendisini ve toplumumuzu etkileyebilecek suç makinesi haline dönüşebiliyor. Buna olanak vermemek adına başlattığımız bu projeye bu tür çocukları olan ailelerimizin desteği ve yardımı bizim için çok büyük önem arz ediyor.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1