EGE GÜNDEM GAZETESİ

ETO ve Kosova-Türkiye Ticaret Odası arasında Kardeş Oda Protokolü İmzalandı

ETO ve Kosova-Türkiye Ticaret Odası arasında Kardeş Oda Protokolü İmzalandı
73 views
20 Kasım 2018 - 11:55

 

Edremit Ticaret Odası ve Kosova-Türkiye Ticaret Odası arasında kardeş oda protokolü imzalandı.

Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen törende konuşan Genel Sekreterimiz Recep Akgün, Türk ve Kosovalı iş adamlarını birlikte iş yapmaya devam etti. İmzalanan “Kardeş Oda” protokolünün herkese hayırlı olmasını diledi.

Kosova’nın, 2008’de bağımsızlığını ilan ederek Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Akgün, “Yaklaşık 2 milyonluk nüfusu ile fırsatlar barındıran büyük bir pazar. Kosovayeraltı kaynakları açısından zengin bir ülke. Kurşun, çinko, bakır, gümüş, altın ve kömürün bol miktarda bulunduğu Kosova, linyit rezervi bakımından da Avrupa’da Almanya ve Polonya’dan sonra üçüncü sırada yer almakta.” diye konuştu.

Akgün, “kardeş oda” anlaşmasıyla ilişkilerin daha da güçleneceğine inandıklarını vurgulayarak, anlaşmanın istihdama da faydalı olmasını temenni etti.

Kosova-Türkiye Ticaret Odası BaşkanıAbdurrahman Balkız da iki ülke arasında ilişkilerin giderek arttığını bunun da sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

– “Türk yatırımcılarını bekliyoruz”

“Kardeş oda” anlaşmasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Balkız, “Bu anlaşmalar sonucu ilişkilerinartmasını bekliyoruz.” dedi.

Ülkesinin Avrupa’nın açılan kapısı olduğunu ve yabancı yatırımcıları çekmek için politikalar geliştirdiğini aktaran Balkız, ülkede bulunan yatırımcılara öncelik tanıdıklarını ifade etti.

Türk yatırımcıların bölgesel olarak bu avantajlardan faydalanabileceğine dikkati çeken Balkız, anlaşma ile sadece ekonomik olarak değil kültürel olarak da birliktelik sağlanacağına değindi.

Daha sonra Abdurrahman Balkız ve Recep Akgün, odalar adına “kardeş oda” anlaşmasını imzaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1