() - | Haber Girişi: 08.02.2021 - 13:30, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

ESNAF TEMSİLCİLERİ İÇİNİ BORNOVA’DA DÖKTÜ

 

ESNAF TEMSİLCİLERİ İÇİNİ BORNOVA’DA DÖKTÜ

Koronavirüs salgına karşı alınan önlemler nedeniyle son bir yıldır büyük sıkıntı yaşayan İzmir esnafının sorunları Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplatıda konuşuldu. Meslek odalarından sanayi sitelerine; esnaf temsilcilerinin merkezi hükümet ve yerel yönetimlerden beklediklerini dile getirdikleri toplantı, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın’ın katılımıyla gerçekleşti.
  Başta Bornova’daki meslek odaları ve sanayi sitelerinin başkanları olmak üzere İzmir esnafı, sorunlarını Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki toplantıda anlattı. Esnaf temsilcileri tek tek söz alarak pandemi süresince yaşadıkları sıkıntılar ile merkezi hükümet ve yerel yönetimlerden neler beklediklerini dile getirdi. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a zorlu dönemde verdiği destek için teşekkür eden meslek odası ve sanayi sitesi temsilcilerini devlet tarafından veriler kira desteğinin ve borç ertelemelerinin yeterli olmadığını ifade etti.   2021’in İLK ALTI AYI DA KAYIP   Pandemi nedeniyle kapalı olan iş yerlerinin borçları için yapılacak altı aylık ertelemenin yeterli olamayacağını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ,”Çalışamadığı, iş yapmadığı için para kazanmayan insan borcunu ödeyemez. Dolayısıyla üç aylık, altı aylık ertelemeler esnaf için yeterli olmaz. Bu sürenin mutlaka 2021 yılını aşacak şekilde olması lazım ki insanlar çalışıp para kazansın ve borcunu ödesin. Çünkü kafe, kahvehane, restoran, kuaför salonu gibi hizmetle ilgili sektörlerde para günlük dönüyor. Bu esnaf grubunun zaten pandemiden önce de borçları vardı. Bu ortamda 2021’in ilk altı ayını da kaybedilmiş olarak görüyorum ama ikinci altı ayında kazanan olmak durumundayız. Esnafımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Kendisinin de iş dünyasından geldiğini hatırlatarak İduğ, “Pandemi, deprem, sel derken hepimiz büyük sıkıntılar yaşadık. İnsanlarımızı kaybettik. Bu açıdan bakıldığında biz önce sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı olursak tekrar çalışır, borçlarımızı öderiz. Yeter ki bu ülkede, birlik, huzur olsun, özgürlük olsun” sözleriyle esnafa moral de verdi.   TALEPLERİNİZİ GEREKLİ YERLERE İLETECEĞİZ   Esnaf temsilcilerinin yerel yönetimlerle ilgili beklentilerine değinen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Yapılan çok önemli destekler var ancak katı atık bedellerinin alınmaması gibi bazı taleplerinizin belediyelerin alacağı kararlarla gerçekleşmesi mümkün değil. Çünkü ilgili yasalar ve mevzuatlar bunlara izin vermiyor. Esnafımızın gerçekten zor durumda olduğunu biliyoruz. Ben yapılabilicekler konusunda tüm belediye başkanlarımızla iletişimi kurup gerekli adımların atılacağının sözünü veriyorum. Taleplerinizi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e de ileteceğim. Hem yerelde hem de genelde meclis ve genel merkez düzeyinde gerekli adımların atılması gerekeni yapacağız. Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bunu diğer ilçelerimizde de yapmayı düşünüyoruz” dedi.   Bornova esnafı şanslı   CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın ise Bornova esnafının Mustafa İduğ gibi içlerinden gelen bir belediye başkanına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden çok şanslısınız. Sayın Başkan, sizlerden biri olarak sorunlarınızı biliyor ve çözüm üretmek için büyük çaba harcayıp her zaman destek veriyor” diye konuştu.
Koronavirüs salgına karşı alınan önlemler nedeniyle son bir yıldır büyük sıkıntı yaşayan İzmir esnafının sorunları Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplatıda konuşuldu. Meslek odalarından sanayi sitelerine; esnaf temsilcilerinin merkezi hükümet ve yerel yönetimlerden beklediklerini dile getirdikleri toplantı, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Başta Bornova’daki meslek odaları ve sanayi sitelerinin başkanları olmak üzere İzmir esnafı, sorunlarını Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki toplantıda anlattı. Esnaf temsilcileri tek tek söz alarak pandemi süresince yaşadıkları sıkıntılar ile merkezi hükümet ve yerel yönetimlerden neler beklediklerini dile getirdi. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a zorlu dönemde verdiği destek için teşekkür eden meslek odası ve sanayi sitesi temsilcilerini devlet tarafından veriler kira desteğinin ve borç ertelemelerinin yeterli olmadığını ifade etti.

 

2021’in İLK ALTI AYI DA KAYIP

 

Pandemi nedeniyle kapalı olan iş yerlerinin borçları için yapılacak altı aylık ertelemenin yeterli olamayacağını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ,”Çalışamadığı, iş yapmadığı için para kazanmayan insan borcunu ödeyemez. Dolayısıyla üç aylık, altı aylık ertelemeler esnaf için yeterli olmaz. Bu sürenin mutlaka 2021 yılını aşacak şekilde olması lazım ki insanlar çalışıp para kazansın ve borcunu ödesin. Çünkü kafe, kahvehane, restoran, kuaför salonu gibi hizmetle ilgili sektörlerde para günlük dönüyor. Bu esnaf grubunun zaten pandemiden önce de borçları vardı. Bu ortamda 2021’in ilk altı ayını da kaybedilmiş olarak görüyorum ama ikinci altı ayında kazanan olmak durumundayız. Esnafımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Kendisinin de iş dünyasından geldiğini hatırlatarak İduğ, “Pandemi, deprem, sel derken hepimiz büyük sıkıntılar yaşadık. İnsanlarımızı kaybettik. Bu açıdan bakıldığında biz önce sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı olursak tekrar çalışır, borçlarımızı öderiz. Yeter ki bu ülkede, birlik, huzur olsun, özgürlük olsun” sözleriyle esnafa moral de verdi.

 

TALEPLERİNİZİ GEREKLİ YERLERE İLETECEĞİZ

 

Esnaf temsilcilerinin yerel yönetimlerle ilgili beklentilerine değinen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Yapılan çok önemli destekler var ancak katı atık bedellerinin alınmaması gibi bazı taleplerinizin belediyelerin alacağı kararlarla gerçekleşmesi mümkün değil. Çünkü ilgili yasalar ve mevzuatlar bunlara izin vermiyor. Esnafımızın gerçekten zor durumda olduğunu biliyoruz. Ben yapılabilicekler konusunda tüm belediye başkanlarımızla iletişimi kurup gerekli adımların atılacağının sözünü veriyorum. Taleplerinizi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e de ileteceğim. Hem yerelde hem de genelde meclis ve genel merkez düzeyinde gerekli adımların atılması gerekeni yapacağız. Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bunu diğer ilçelerimizde de yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 

Bornova esnafı şanslı

 

CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın ise Bornova esnafının Mustafa İduğ gibi içlerinden gelen bir belediye başkanına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden çok şanslısınız. Sayın Başkan, sizlerden biri olarak sorunlarınızı biliyor ve çözüm üretmek için büyük çaba harcayıp her zaman destek veriyor” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.