EGE GÜNDEM GAZETESİ

Esnaf Demek Türkiyenin Temeli Demek

Esnaf Demek Türkiyenin Temeli Demek
93 views
23 Mayıs 2016 - 23:12

Balıkesir Esnaf Odaları ve Sanatkarları Birliği 85 oda başkanı ile birlikte Ahilik Haftası kutlamalarına Atatürk Anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulunarak başlandı. BESOB adına çelengi Başkan Fehmi Erdem koydu.
Atatürk Anıtının ardından BESOB yönetimi ve meslek odası başkanları Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret ettiler.
BESOB Başkanı Fehmi Erdem Vali Yaman’a kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da burada yaptığı konuşmada “Bugün anıtta çelenk koydunuz, kurumları ziyaret ediyorsunuz. Hepinizin Ahilik Bayramını kutluyorum. Ahilik kültürü Selçuklular’dan beri uygulanan esnaf geleneklerinin yazılı yazısız kurallarının bütünü. Esnaflık zor iş. Anadolu’da insanların düşündükleri, o günlerin gidişatını en iyi bilen esnaftır. Sabah bir esnaf ile çay içerseniz gelecek günlerin nasıl geçeceğini bir uzman edası ile size anlatacaktır.
Eskiden biliyorsunuz arasta sistemi vardı. Kuyumcular arastası, ayakkabıcılar arastası gibi. Arasta kültüründe de her şey daha rahattı. Hem müşteri aradığını bulabiliyordu hem meslek dayanışması oluyordu. Ülkemizin değişmesi, gelişmesi, dünyanın konjektürel gelişmesi daha büyük alışveriş merkezlerinin yapılmasına, esnafın arastalardan çıkmasına neden oldu. Bu yüzden arasta kültürü zayıfladı. Balkanlara giderseniz arasta çarşıları orada devam ediyor.
Başkanınız Sayın Erdem uzun yıllardır çok güzel hizmetler veriyor. Sizler de onunla dayanışma içindesiniz. Balıkesir Türkiye’nin önemli şehirlerinden bir tanesi. Tarımda, hayvancılıkta, madende, enerjide önemli bir il. Türkiye’nin önemli sektörlerinin lokomotifi olan bir il. Sizin de bunda katkılarınız büyük. Hep beraber bu ili daha da ileriye götüreceğiz. Bugün bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ERDEM: “ SAYIN UĞUR’A TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ”
Besob teşkilatı Valiliğin ardından kendileri için Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un verdiği öğle yemeğine Balkonuk’a geçtiler. Yemek önce kendilerine her zaman değer veren Başkan Uğur’a teşekkür eden Fehmi Erdem şöyle konuştu:
“Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip UĞUR’a Teşkilatımız adına yaptığı hizmetlerden ve teşkilatımızın sorunları ile birebir ilgilenip çözüme ivedilikle ulaştırdığı için teşekkürü bir borç bilirim. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılarının devamını diler saygılarımı sunarım. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, 85 Odası ve 42.000 üyesi ile İlimizin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Geleneğimizde esnaf ve sanatkâr demek, ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir.
Esnaf Mahallenin şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Evinizin anahtarını emanet ettiğiniz , çocuğunuza siz yok iken sahip çıkan kişidir. En kötü gününüzde üzüntünüzü paylaşan, en mutlu gününüzde mutluğunuzu paylaşan dost tur. Esnaf demek Türkiye’nin temeli demektir , bu ülkenin temeli bu kadar köklü ve sağlam olduktan sonra ne ekonomik krizler , ne siyasi dalgalanmalar nede iki eli kanlı terör örgütleri bu ülkeye zarar veremezler. İşte böyle bir kurumun Marmara Adasından – Ayvalığa , Dursunbey ‘den Sındırgı’ya – Bandırma’dan – Savaştepe’ye kadar İl genelinde 85 oda başkanımız bu gün buradalar ve her biri Büyükşehir Belediye başkanımızın yaptığı hizmetleri , yeni planlanan yatırımları ve bu yatırımların yöre halkına getirilerini birinci ağızdan öğrenmek istiyorlar. Sayın Büyükşehir Belediye başkanım, Hizmetlerinizi ve yapacaklarınız hakkında bizleri bilgilendirir iseniz çok memnun oluruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur: “AMACIMIZ ESNAFIN PASTASINI BÜYÜTMEK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur da BESOB’a ve bütün oda başkanlarına her zaman şehrin önünü açtıkları, uyum içinde çalıştıkları için teşekkür ederek şöyle konuştu:
“Hepinize hoş geldiniz diyorum. Her yıl Mayıs ayı içerisinde ahilik teşkilatını anmak gelecek kuşaklara aktarmak adına Ahilik Haftasını kutluyoruz. Ahiliğin kuruluş gayesine baktığımızda Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmek, şehirlerde Rum ve Ermeni tacirler ile rekabet edebilmek amacı ile Ahilik teşkilatı kurulmuştur. Böylece Anadolu daha kısa sürede Türkleşip Müslümanlaştı. Ahilik önemli ölçüde günümüzün esnaf teşkilatına benzemektedir. Bugün de dün olduğu gibi esnaf ve sanatkarlar odalarının işbirliği, dayanışması önem arz ediyor. Rekabetin günümüzde baş döndürücü bir hıza ulaşması ile odalarımızın yenilikleri takip etmede ve güçlerinin birleştirilmesinde odalarımıza büyük önem düşüyor.
Biz seçildiğimiz günden beri esnafımız ile birlikte hareket etmeye, ortak akıl ile şehri yönetmeye çalışıyoruz. Toplu taşıma ile ilgili ortak akıl ile yaptığımız çalışmalar ile yeni araçların alınmasını sağladık. Ben bütün oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum el birliği ile toplu taşıma araçlarını yeniledik. Yine Marangozlar Odasına teşekkür ediyorum. 250 dönüm alan üzerinde kerestecimiz, mobilyacımız Türkiye’de ilk örnek olarak Organize Sanayi Bölgesi içinde bir bölge olacak. Burayı Türkiye’de marka yapacağız. Ahşap ile işi olan bizim OSB’Deki marangozlar sitemizi ziyaret etsin. Aynı şekilde sebze meyve halimize de Ekim yanında kavuşmuş olacağız. Bu işleri de Sebzeciler Odası ile beraber yaptık. Bizim amacımız Balıkesir’de esnafın pastasını büyütmek.”
Daha sonra Ahilik Haftası kutlamaları programı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi önünde Karesi Bedesten Alanına dek Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un, Ak Parti İl Başkanı Dinçer Okran, CHP İl Başkanı Ender Biçki’nin de katıldığı kortej yürüyüşü yapıldı. Mehteran takımı eşliğinde yapılan yürüyüşü Milli Kuvvetler Caddesinde vatandaşlar da ilgiyle takip etti.

BAŞKAN ERDEM: “ESNAF GEREKTİĞİNDE ALPERENDİR”
Karesi Bedesten alanındaki törende konuşan BESOB Başkanı Fehmi Erdem “Bilindiği üzere , Ahilik, 13.yüzyılın ilkyarısından 14.yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu’da ,Balkanlarda ve Kırımda yaşamış olan Türk Halkının Sanat ve Meslek alanında yetişmelerini ,ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan bir kuruluşun adıdır. Ahi , kardeş ,arkadaş , yaren, dost , yiğit anlamına gelmektedir.Ahi evran tarafından kurulan Ahi teşkilatı , günümüzün küçük ve orta ölçekli işletmeleri için temel kaynaklardan biridir. Ahi örgütleri ; üretim pazarlama , fiyat tespiti ,kalite ve standart,tüketici hakları ,sosyal güvenlik, işçi işveren ilişkileri , hizmet içi eğitim gibi konularda ,bugün Türk ekonomisindeki KOBİ’lere yol gösterici nitelikteki uygulamaları yüzyıllar öncesinde hayata geçirmiştir.
Ahilik Teşkilatı , haksız rekabeti ortadan kaldıran , kaliteli üretimi teşvik eden , haklıyı kayıran ,teşkilat mensupları arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan ,mükemmel bir çırak –kalfa-usta ilişkisi kuran , sürekli insana saygı ve sevgiyi işleyen , vatanperverliği , bayrağı ,ezanı ve devleti mukaddes sayan ,çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır.
Bir insana verilecek eğitimin ,o insana ekmeğini kazanacağı bir mesleği öğretmekle yeterli olması mümkün değildir. Bugün toplumlar ,teknolojik gelişmeleri takip eden ,öğrenen ve uygulayan insanların , ahlaki ve insani vasıflarının yetersizliğinden zarar görmektedirler. Bütün toplumların hedefi , meslek sahibi olmuş ,toplumuna ve insanlığa hizmet edecek ,düşünce ve görüşe sahip insanlar yetiştirmektir. Zengin ile fakirin , üretici ile tüketicinin, emek ile sermayenin, millet ile devletin kısaca toplumun bütün fert ve kurumlarının arasında iyi münasebetler kurarak herkesin huzur içinde yaşamasını sağlamak başlıca amacı olmuştur. Toplumun tüm ihtiyaç duyduğu konulara çözüm getirmiştir.Tarih bilginleri Doğulu ve batılı gezginler, Ahileri ,iyi insan ,iyi anne baba, iyi komşu ,iyi vatandaş, iyi işçi , iyi işveren ve iyi yönetici olarak tarif ederler.Üretkenlik , çalışkanlık ,bilgelik, bilgiye sahip olmak için olağanüstü fedakarlık ,vatanseverlik, ahlaklılık , milli ve manevi değerlere ölesiye bağlılık ,ahiliğin temel öğretileridir. Geleneğimizde esnaf ve sanatkâr demek, ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır.Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkim, hakemdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Türk Tarihinde ,Esnafı ve Sanatkarı çıkartıp aldığınızda bizi biz yapan, bizi millet yapan, temelden, özden, ruhtan geriye hiçbir şey kalmaz. Bunun içindir ki, Osmanlı Devleti’nin, Osman Gazi’nin ahi usulüne göre kılıç kuşanmasıyla hayat bulan ve 6 asır boyunca da ahilik kültürü, geleneği ve ahilik ahlakı Osmanlı’yı ayakta tutmuştur. Neredeyse 10 asırlık bu gelenek ve ahlak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve bugünlere ulaşmasında hep öncü olmuştur. Türk Esnaf ve Sanatkarları özlerinde bulunan Ahilik Kültürünü koruyarak alnı açık , başları dik bir şekilde her türlü zorluğun üstesinden gelecektir.Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız.Sanayide ve Ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden Dünya milletleriyle yarışmalıyız.Bu duygularla hizmetlerinde olmaktan gurur duyduğum Balıkesir Esnaf Ve Sanatkar arkadaşlarımın ve mensubu olmaktan onur duyduğum Asil Türk milletinin Ahilik haftasını kutlar.Sağlıklı, mutlu, bol kazançlı günler temenni eder saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “ BALIKESİR TRANSİT GEÇİLEN DEĞİL GEZİLEN BİR YER OLACAK”
Törende Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ise şunları söyledi: “Osmanlı’dan beri gelen Ahilik kültürü şimdi odalarımız vasıtası ile devam ediyor. Esnafımız toplumun orta direği. Esnaflar bizim çok önem verdiğimiz kardeşlerimiz. Bizler de Büyükşehir olduğumuzdan beri hep esnaf teşkilatı ile hareket ediyoruz. Bütün amacımız esnafımızın ekmeğini büyütmek. Pazar daralıyor, esnafın sıkıntıları var. Buna rağmen biz esnafımızın ekmeğini büyütmek istiyoruz. Mesela toplu taşıma araçlarını esnafımızla birlikte yeniledik. Bandırma, Gönen’de, Manyas’ta bütün toplu taşıma olan ilçelerimizde esnafla birlikte 500 aracı yeniledik. Yine marangozlarımızı OSB’ye taşıdık. Türkiye’ye örnek olacak. Biz yaptığımız bütün işlerde ortak akıl ile hareket ediyoruz. Ayvalık’ta Cunda Adasında 3 köprü modeli yaptık. Ayvalıklılara sorduk. Neticede taş köprüyü %67 oy ile istediler. Aynısını bu içinde bulunduğumuz alan Karesi Bedesteni, zağnos Paşa Meydanı için de yapacağız, halka soracağız nasıl bir meydan istiyorsunuz diye. İstiyoruz ki Zağnos Paşa Meydanında Karesi Türbesi, Paşa Hamamı ortaya çıksın. Balıkesir’e bir yabancı geldiği zaman gezdireceğiniz yer yok. İstiyoruz ki tarihi eserlerimiz ortaya çıksın. Saat Kulesi ve Şadırvan ile ilgili de projelerimiz var.
Balıkesir’deki ticari alanları arttırıyoruz. Balıkesir yalnız transit gelip geçilen bir yer olmayacak. İnsanların uğrama ihtiyacı duyduğu, Çay Deresinde kayığa bindiği, teleferik ile Çamlığa çıktığı, Çocuk Köyüne gittiği bir yer olacak Balıkesir. Esnafımızın her zaman yanındayız ve kapımız her zaman onlara açık. Tekrar Ahilik Bayramınızı kutluyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1