EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ermişler:”Hedefimiz, istihdam ve yatırım”

Ermişler:”Hedefimiz, istihdam ve yatırım”
131 views
06 Mayıs 2016 - 11:13

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler düzenlediği basın toplantısıyla 2013-2016 yılları arasındaki faaliyetleri değerlendirdi ve gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Birinci önceliğin Türkiye’nin de üzerinde durduğu 2023 hedefleri olduğunu önemle belirtti.
Ermişler, “Bizim de Balıkesir’deki tüccarlar olarak hedeflerimiz var. İstihdamla, yatırımla ilgili hedefler var. Siyasi etki bu hedeflere varmada önemli bir nokta. Biz ekonominin siyasi nedenlerden dolayı etkilenmesini istemiyoruz. Hangi iktidar gelirse gelsin bu şekilde davranmak lazım. Biz tüccarız. Balıkesir’in ekonomisini daha iyi yerlere götürmeye çalışan insanlarız.
City Meats’te dün saat 09.00’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Yönetim Kurulu ile birlikte basının karşısına geçen Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, görev süresindeki faaliyetler hakkında bilgi verdi.
8 Mayıs 2013 tarihinde göreve geldiklerini ve seçim çalışmalarında verdiğimiz sözler olduğunu hatırlatan Başkan Ermişler, bu sözlerin yüzde 80’ini tamamladıklarını ve kalan 1 senelik hizmet süresinde de kalan diğer faaliyetleri tamamlamayı planladıklarını söyledi.

3
Dış ticaretin Balıkesir’in önemli konuları arasında yer aldığını ifade eden BTO Başkanı Fahri Emişler, İtalya ve Yunanistan Konsoloslukları ile imzalanan protokol neticesinde bu ülkelere vize alımının kolaylaştığını açıkladı. Bu çalışmadan şu anda kadar 92 üyenin faydalandığını dile getiren Ermişler, “Dış ticaret Balıkesir’in en önemli konularından biri. Bu sebeple üyelerimizin vize alımlarıyla ilgili İtalya ve Yunanistan Konsoloslukları ile protokol imzaladık. Şu ana kadar bu hizmetten 92 üyemiz faydalandı. Bundan sonraki dönemde daha fazla üyemizin bundan faydalanmasını umuyoruz. Hükümetin de AB kapsamında güzel çalışmaları var. 2 gündür iyi haberler alıyoruz. Belli kriterler tamamlandığı zaman artık Schengen Bölgesi’ne vizesiz giriş olabilecek. Bu süre zarfında yaklaşık 2 süredir hızlı vize konusunda Oda üyelerimize yardımcı olduk” dedi.
Balıkesir’in ihracat konusunda eksikleri bulunduğunu söyleyen Ermişler sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürettiğimiz ürününü ihracata uygun olup olmadığını araştırmak lazım. Beyaz mermer Dubai’de satılmıyorsa, buraya gitmenin anlamı yok. Hazır pazarı araştırmak lazım. Eğitimde eksik varsa eğitim veriyoruz, malın iyileştirilmesi ile ilgili eğitimler veriyoruz. Balıkesir’in ihracatının düşük olmasından bizde rahatsızız. Ne kadar döviz gelirse, pastadan ne kadar çok pay alırsak o kadar çok iyi. Balıkesir’de ihracat konusunda cesaret yok. Hazırlık eğitimi de az.”
2 sene boyunca çarşı esnafını hareketlendirmek için yapılan Canlı Şehir Balıkesir etkinliği fikrinin kendisi ziyarete gelen bir bankacı sayesinde ortaya çıktığını açıklayan Ermişler, 8 hafta Canlı Şehir Balıkesir etkinliği sonucunda 15 bin vatandaşın çarşıda olduğunu belirterek “Canlı Şehir Balıkesir etkinliklerini 2 sene boyunca yaptık. Buradaki amacımız şehrin ticaretinin bir kat daha artmasıyla ilgiliydi. 8 hafta sürdü ve 8 haftanın sonunda hedeflediğimiz çarşıda yüzde 95 oranında mağazalar gece 12’ye kadar açıldı. 8 haftanın sonunda 15 bin vatandaşımız çarşıdaydı. Biz burada bir kültür oluşturmayı hedefledik.”

1
KOSGEB ile birlikte yürütülen girişimcilik kursları sayesinde 2014 döneminde 307, 2015 yılında ise 308 kişinin girişimcilik okulundan mezun olduğunu söyleyen Başkan Fahri Ermişler, Balıkesir Ticaret Odası’nın eğitim konusunda Türkiye’de rekortmen olduğunu belirtti. Ermişler, “Eğitim konusuna ayrı önem veriyoruz. KOSGEB Balıkesir Müdürü’nün ifadelerine göre Balıkesir Ticaret Odası’nın yaptığı eğitimler Türkiye’de rekortmen konumunda. Talepten dolayı çevre illerden de talep almaya başladık. Bölgesel bir yapı haline geldik. Şu ana kadar 23 eğitim organize edildi. 2014 döneminde 307 kişi, 2015’te 308 kişi girişimcilik okulumuzdan mezun oldu. 2016 yılı için ise protokol imzalandı. Bayanların ticarete katılmasını çok arzu ediyoruz. Bayanlara daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Görev süresindeki en önemli faaliyetler arasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen Kentsel Dönüşüm Zirvesi olduğunu söyleyen Ermişler sözlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra yeni bir gelişimin içine girdi. En basitinden kanunları değişti ve artık Büyükşehir Kanunları ile yönetiliyor. Büyükşehir’de de kentsel dönüşüm çok önemli. Balıkesir’de yapılan bir araştırmaya göre yüzde 65-70’e yakın oranda binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiği ortaya çıktı. Bu kentsel dönüşümü kimle yapacak belediye? Ticaret Odası üyeleri ile yapılacak. Çünkü bizim 5 bin üyemizin yüzde 25’i yapı sektörü ile direkt bağlantılı. Dolayısıyla kentsel dönüşüm konusu Ticaret Odası’nın merkez konularından biri. Büyükşehir ile birlikte kentsel dönüşüm konusunda bir zirve yaptık. Sonrasında ise Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Eğitimi düzenledik.”
Daha önce Bursa’dan alınan K Belgeleri’nin artık Balıkesir Ticaret Odası tarafından da verildiği hatırlatan Ermişler, “Balıkesir Ticaret Odası’nda K Belgesi hizmeti vardı ama eksik olan sayısal takograf, sürücü kartı şirket kartı vs. işlemleri Bursa’da yapılıyordu. Bu da zor bir işlem. Kimi zaman takograf takılacak aracın, şöförün yada şirket yetkilisinin Bursa’ya gitmesi vakit ve masraf yükü oluyordu. Biz bu hizmeti vermeye başladıktan sonra bu yükler azaldı. Biz onlar adına bu işlemleri takip ediyoruz” diye konuştu.
Balıkesir Ticaret Odası’na üye 125 komitenin olduğunu dile getiren BTO Başkanı Fahri Ermişler, bu sayede üyelerin sorunlarının daha kolay gündeme geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Daha önceki dönemlerde yapılmayan meslek komiteleri toplantısını yapıyoruz. 125 meslek komitesi üyemiz var. Her ay düzenli olarak meclis toplantısından önce toplanıyoruz. Komiteler sorunlarını iletiyorlar ve bu sayede meclis gündeminde görüşülüyor. Bizim çalışma sistemimiz bu şekilde. Böyle daha sağlıklı oluyor. İstişare etmeden iyi bir sonuca ulaşmak çok zor.”
Balıkesir Üniversitesi’nin Çağış Yerleşkesi’ne yapılması planlanan TEKNO Kent Projesi’nde sona gelindiğini ifade eden Ermişler, yatırımcıların yer talep etmeye başladığını açıkladı. Ermişler, “Balıkesir Üniversitesi ile TEKNO Kent Projesi’ne de ortak olduk. TEKNO Kent ile ilgili Balıkesir’de bir şirket kurulması gerekiyordu. O süreçler tamamlandı. Kısa zaman içerisinde üniversitenin yanında bir inşaata başlanılacak. Şu anda kurumlar TEKNO Kent için talep topluyor. Katma değeri yüksek yatırımcılar burada çalışmaya başlayacaklar” dedi.
Kredi Garanti Fonu (KGF)’nin kendi dönemleri içerisinde Balıkesir’de hizmet vermeye başladığını hatırlatan Fahri Ermişler, “Kredi Garanti Fonu’nun şubesi Balıkesir’e açıldı. 9-10 aylık süreç çalışıldı ve KGF’yi Balıkesir’e getirdik. İşletmeleri büyütmek, yeni işletmeler kurmak ayda sermaye ihtiyacı için kredi kullanılıyor. Bankaların istediği kefalet sistemleri var. Onların yetmediği yerde KGF devreye giriyor. Bundan önceki dönemde Manisa’ya bağlıydık. Şu anda ise Sanayi Odamızın binasında hizmet veriyor” açıklamasında bulundu.
AK Parti’nin olağanüstü genel kurul kararı almasıyla ilgili sorulan soruya da cevap veren Ermişler, kendilerinin tüccar olduğunu ve siyasetle ilgilenmediklerini belirterek, “Siyaset evde başlıyor. Ailenin içinde başlıyor. İçinde bulunduğu ortam ile devam ediyor. İstikrar sanayicinin en önemli konularından biri şu an. Türkiye’nin üzerinde durduğu birinci öncelik 2023 hedefleri. Bizim de Balıkesir’deki tüccarlar olarak hedeflerimiz var. İstihdamla, yatırımla ilgili hedefler var. Siyasi etki bu hedeflere varmada önemli bir nokta. Biz ekonominin siyasi nedenlerden dolayı etkilenmesini istemiyoruz. Hangi iktidar gelirse gelsin bu şekilde davranmak lazım. Biz tüccarız. Balıkesir’in ekonomisini daha iyi yerlere götürmeye çalışan insanlarız. Türkiye’nin ve Balıkesir’in marka değerini yükseltmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ORADA 10 BİN KİŞİ EKMEK YİYECEK”
Organize Sanayi Bölgesi’nde güzel çalışmaların yapıldığını ve yakın zamanda Alman PD Grup’un Şişecem ile ortak bir yatırım yapacağını hatırlatan Başkan Ermişler, bu sayede dolaylı olarak yaklaşık 10 bin kişinin ekmek yiyeceğini söyledi.
Balıkesir’in dünyanın özendiği bir şehir olmaya başlayacağını ifade eden Ermişler, PD Grup ile Şişecam’ın Balıkesir’de bir şirket kuracaklarını ve bu sayede verginin Balıkesir’e ödeneceğini belirtti. Ermişler, “OSB’de Balıkesir Ticaret Odası’nı temsilen bulunuyorum ve şu anda Müteşebbis Heyet Başkanlığı görevini yürütüyorum. OSB’de çok güzel gelişmeler var. Yönetim olarak orada da büyüme hedefliyoruz. Altyapısı tamamlanmış bir OSB’miz var. Gelişiminde mevcut halinin 2-3 katına çıkarmak istiyoruz. Yeni yatırımcıları önümüzdeki dönem Balıkesir’de görmeye başlayacağız. Güzel talepler var. Önümüzdeki süreç biraz daha farklı olacak. En sonra PD Grup, Şişecam ile ortak olarak yatırım kararı aldı. Yeni bir şirket kurulacak ve şirket Balıkesir’de kurulacak. Bu önemli bir kriter. Vergisini Balıkesir’e verecek ve tamamen Balıkesir firması olacak. 1-1.5 senede tamamlanacak yatırımlardan sonra 1200 kişiye istihdam sağlamak istiyorlar. Cam elyaf ile ilgili sektörü Balıkesir’e taşıyacaklar. Bunun yanında başka sektörlerden de talepler var. Dünyanın özendiği bir şehir olmaya çalışıyoruz” dedi.
Kendisinin geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ile birlikte PD Grup’un davetlisi olarak Almanya’ya gittiğini aktaran Ermişler, Balıkesir’e 100 milyon euroluk yatırım planlandığını açıkladı. Ermişler, şunları söyledi: “100 milyon euroluk bir yatırım planlanıyor. Ancak benim edindiğim izlenimde göre sektöre 200 milyon euroluk bir yatırım daha gelecek ve mıknatıs etkisi yaratacak. Balıkesir’e bu şekilde yeni bir sektör doğacak. Balıkesir’e bu kadar rakamın gelmesi büyük bir rakam ve an az 2500 kişi çalışacak ve 10.000 kişiye ekmek fırsatı doğacak. İstihdama direkt etkisi olacak bir yatırım.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1