EGE GÜNDEM GAZETESİ

Erdoğan’dan çiftçiye destek müjdesi ve bir de itiraf!

Erdoğan’dan çiftçiye destek müjdesi ve bir de itiraf!
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ( necatialbas10@gmail.com )
18.451 views
11 Mart 2019 - 12:02

Beştepe’deki Çiftçiler Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçilere Mart ayında toplam 3.7 milyar liralık destekleme ödemesi yapılacağı müjdesini verdi. Spekülatörleri teröristler gibi bir milli güvenlik sorunu olarak gördüklerini belirterek, hiç kimsenin üreticinin alın terine, tüketicinin ekmeğine göz dikmesine müsaade etmeyeceklerini de vurgulayan Erdoğan, “Çok uğraşmamıza rağmen hala vatandaşlarımıza istediğimiz seviyede uygun fiyatlardan et sunamadığımızı itiraf ediyorum.” dedi.

“Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yaptılar.

Türkiye, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada”

Tarım ve hayvancılığın Türkiye bakımından taşıdığı önemi çok iyi bilen bir yönetim olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar yapılan 126,8 milyar liralık destek ödemesinin bunun en somut ifadesi olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, 2002 yılında tarımsal milli gelir bakımından 37 milyar lirayı dahi bulmayan bir büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Tarım ürünleri ihracatımız da 3,7 milyar dolar düzeyindeydi. Çiftçilerimize yılda verilen tarımsal destek rakamı da 1,8 milyar lirayı ancak buluyordu. Biz, bu seviyeden aldığımız Türkiye’yi tarımsal millî gelirde 190 milyar lira, tarım ürünleri ihracatında 17,7 milyar dolar, tarımsal desteklerde bu yıl itibariyle 16,1 milyar liraya yakın bir yere getirdik. Bugün artık ülkemiz, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor” demişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1