EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Engelli vatandaşlarımızı işsizliğe mahkum etmeyelim”

“Engelli vatandaşlarımızı işsizliğe mahkum etmeyelim”
60 views
10 Kasım 2018 - 8:51

 

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK’a“Gazi ve Şehit yakınları arasındaki eşitsizliği giderin” dedi.
Gazilerin ve şehit yakınları arasında büyük bir eşitsizlik bulunduğunu vurgulayan CHP’li Vekil, “gaziler ve şehit yakınları arasında ki eşitsizlik büyük bir sosyal yara haline gelmiş durumdadır. Sizlerden ricam, bu haksızlığı biran önce gidermenizdir” dedi.
Diğer taraftan, bir bireyin engelli olarak kabul edilmesi için tüm vücut fonksiyonlarının yüzde 40’ı ve üzerinde bir engele sahip olması gerektiğini belirten Milletvekili ŞAHİN; “yüzde 40’ın altında bir engele sahip olan bir birey hiçbir engelli hakkından faydalanamıyor ve bir iş sahibi olamıyor. Örneğin tek gözü görmeyen bir gencin engelli oranı yüzde 32’dir. Bu orana sahip kişinin sağlıklı olarak işe girmesi mümkün değildir. Ancak engelli olarak da iş başvurusu yaptığı zaman yüzde 40’ı bulmadığı için de engelli haklarından da yararlanamıyor. Bunun sonucunda bu vatandaşımızı işsizliğe ve evde oturmaya mahkum ediyoruz. Bu sorun yıllardır artarak devam ediyor. Engel oranı yüzde 40’ın altında olan bireyler için de Bakanlık olarak bir çalışma yürütmenizi talep ediyorum”dedi.
1 Ocak 2019 Tarihinden itibaren emekli hekimlerin maaşlarına uzmansa 2000 lira, pratisyense 1500 lira iyileştirme yapılacağını ve bu ifadenin kısmen doğru kabul edilebileceğini belirten ŞAHİN, “Çünkü bu iyileştirme sadece çalışmamak koşuluyla Emekli Sandığı’ndan emekli olan hekimler için geçerlidir. Bağ-Kur ve SSK’dan emekli olmuş olan hekimler maalesef bu artıştan yaralanamıyor. Bu haksızlığın ortadan kaldırılmasını ve tüm hekimlerin eşit emeklilik şartlarından yararlanmasını talep ediyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1