EGE GÜNDEM GAZETESİ

Engelli Farkındalığı İçin Engellilere Off-Road Heyecanı

Engelli Farkındalığı İçin Engellilere Off-Road Heyecanı
93 views
12 Mayıs 2016 - 10:31

Ayvalık ilçesinde; henüz 15 günce resmi olarak faaliyetlerine başlayan Ayvalık Off-Road Kulübü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle toplumda engelli farkındalığını ön plana çıkarabilmek amacıyla Ayvalıklı engellilere Off-Road heyecanını yaşattı.
Bu kapsamda; Ayvalık Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi (BOED) bünyesindeki engellilere zorlu parkurda bu sporun adrenalin ve heyecanını yaşatan Ayvalıklı Off-Road’cılar bu yönde Türkiye’de bir ilkede imza attı.
Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içindeki Çataltepe’de gerçekleşen çamur deryası ve oldukça engebeli parkurda gerçekleştirdikleri etkinlikte; zihinsel ve bedensel engellileri, modifiye araçlarına bindiren Ayvalıklı Off-Roadcılar, zorlu parkurda bu heyecanı engellilerin de yaşamasına imkan tanıdı.
Araçlara bindirilen engellilerin tüm güvenlik önlemlerinin alındığı off-road etkinliğinde; engellilerin araç içerisinde yaşadıkları büyük heyecan ise araçlardaki kameralara yansıdı.
Hep televizyon ekranı ve gazetelerde gördükleri bu sporu merak ettiklerini, ancak araçların içinde bu sporun tam da kalbinde yapılmasına tanık olduklarında inanılma büyük bir adrenalin ve heyecanla karşılaştıkları gözlenen engelliler gerçekleşen etkinlikte unutamayacakları kadar keyifli anlar yaşadıklarını belirtti.
Ayvalık’ta Çataltepe mevkiinde zorlu ve çamurlu zeminin yanı sıra dik rampalarla, engebeli arazide gerçekleşen off road heyecanının ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Off-Road Kulübü Başkanı Murat Silahşör, doğa ve motor sporları tutkunları olarak 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda Birlik Ortopedik Engelliler Derneği’nin üyesi engellilerle birlikte bu heyecanı yaşamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

DSC_1058

BAŞKAN SİLAHŞÖR’DEN ANLAMLI MESAJLAR
Engellilerle birlikte küçükte olsa bir parkur gezintisi yaptıklarını kaydeden Silahşör, “Sonuçta yaptığımız spor oldukça tehlikeli bir spor. Bu yüzden de her sağlıklı bireyin engelli adayı olmasının yanı sıra bu tehlikeli fakat bir o kadar da heyecan dolu sporu yapan bizlerde her an engelli kalabileceğimizin farkındayız. Bu farkındalığı toplumumuzdaki her bireye de anlatabilmek için bu organizasyonu yaptık. Bu vesile ile hem engelli arkadaşlarımızı bu heyecana ortak ettik, hem de onlarla çok güzel saatler geçirdik. Onların yaşadıkları heyecanlar araçlarımızdaki kameralara da yansıdı. Çok güzeldi.” dedi.

ENGELLİLER MEMNUN
BOED üyesi bedensel engelli Hatice Er, “Hayatımda hiç yaşamadığım müthiş bir heyecanı yaşadım. Bu araçlara ilk kez bindim. Çok heyecanlıydı. Araç sürücüleri oldukça profesyonelce zor parkurları geçti. Bu yüzden de benim için zor olmadı. Hiç korkmadım. Hatta bir kez daha binmek ve aynı heyecanı bir kez daha yaşamak istedim. Ama olmadı” ifadelerini kullandı.
BOED’in engelli üyelerinden Merih Kalıpsız ise; Liseden sonra en büyük hayalim off-road sporu yapabilmekti ve bunun gerçekleşeceğine pek inanmıyordum. Ama BOED’e katıldıktan sonra bir çok hayalim gibi bu hayalimde gerçekleşti. Çok heyecanlıydı. Şu anda sanki bir rüyadayım” dedi.
Ayvalık Off-Road Kulübü tarafından bünyelerindeki engelli üyelere yönelik gerçekleştirdiği heyecana bir engelli olarak kendisinin de katıldığını belirten BOED Genel Başkanı Güler Çapraz, “Hayatımızda engelli üyelerimizle birlikte ilk kez böylesi bir etkinliğe katıldık. İnanılmaz derecede heyecanlandık. Bu araçlardan birine bende bindim. Çok mutlu oldum ve heyecanlandım. Hala da kalbim atıyor. Engellilerin her anlamda özgür olduklarını düşünmüyorum. Bugün özgürlüğü yaşadık. Gönüllerimizce eğlendik ve bu adrenalini tadtık. Bizim için hayal olan bu sporun heyecanını bizlere yaşattıkları için Ayvalık Off-Road Kulübü yönetici ve üyelerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. ” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1