Haber Girişi: 21.07.2021 - 22:29, Güncelleme: 21.07.2021 - 22:29

“ELİMİ TAŞIN ALTINA SOKTUM!”

 

“ELİMİ TAŞIN ALTINA SOKTUM!”

Başkan Soyer Buradan çığlığımı atıyorum… Elimi taşın altına soktum!
Başkan Soyer Buradan çığlığımı atıyorum… Elimi taşın altına soktum! Gediz gezisi sonrası Foça'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bu böyle devam edemeyecek, etmeyecek. 4 şehirden süzülen Gediz nehrinin sahibi yoktu. Ben elimi taşın altına sokmaya karar verdim ve Murat Dağından denize döküldüğü noktaya kadar ne yapılması, ne zamana ve nasıl yapılması gerektiği yönündeki tespitlerimiz yaptık ve Gediz'in kirlenmesini engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız diye konuştu. Soyer ayrıca Gediz için kısa vadede yapılması gerekenleri 11 madde halinde kamuoyu ile paylaştı. Kısa vadede yapılması gerekenler ise şunlardır; 1)Gediz nehrini doğduğu Murat dağı milli park, denize döküldüğü delta ise UNESCO dünya mirası ilan edilmelidir. 2) Marmara gölüne acilen su verilmelidir, biz İBB olarak Ağustos ayında göle can suyu vereceğiz kurutmayacağız. 3) Turgutlu OSM'nin arıtma tesisi derhal yapılması aksi halde kapatılmalı. 4) Gördes havzası madenciliğe acilen kapatılmalıdır. 5) Havzadaki tüm köy tesisler için hemen paket arıtma tesisleri yapılmalıdır   6) Havzadaki tüm kaçak kuyular DİS tarafından kontrole alınmalı, yeni kuyulara izin verilmemelidir.   7) Tarımda havza ölçeğinde ürün planlaması yapılmalıdır. Su tüketmeyen ürünler teşvik edilmelidir.   8) Havzada damla sulamaya geçiş sağlanmalıdır. Demirköprü barajının 100 bin dekarlık sulama alnı bir an önce kapalı sisteme geçirilmelidir   9)Havzası tüm arıtma tesisleri eksiksiz işletilmeli, mevcut tesislerin çalışıp çalışmadığı denetlenmelidir. Düzgün çalıştıran alanların elektriği ücretsiz sağlanmalıdır.   BİZİM CANIMIZ ELEKTRİK FATURANIZDAN DAHA UCUZ DEĞİL! Turgutlu OSM'nin zehir bıraktığı noktayı görünce sorduk… Dediler ki bakanlık 200 bin TL ceza yazdı dedi. Bizim ödediğimiz zararın bedeli 200 bin TL olmaz buna asla izin vermeyeceğiz. Sanayi tesislerinin birçoğunun arıtma tesisleri var ancak çalıştırmıyor. Çünkü elektrik parasından kaçınmak için. Buradan çığlığımı atıyorum. Bizim hayatımız sizin elektrik paranızdan daha ucuz değil.   10) Gediz Nehri ve kolları boyunca söğüt ve temizleyici bitkilerin çoğaltılması sağlanmalıdır.   11) Gediz havzasında ki düzensiz katı atık tesislerinin tamamı rehabilite edilmeli.   12) Havzadaki tüm JES salınımları kontrol altına alınmalıdır, düzgün çalışmayan  JES'ler kapatılmalıdır.   Bu gezi boyunca gördük ki muhtarlarımız vatandaşlarımız son derece duyarlılık gösteriyorlar. Hepsi bizle yol arkadaşlığı yapmaya hazır. Bizde onların yaptığı tespitlerin videolarını aldık kayıtlarını aldık. Bu mücadeleyi birlikte sürdüreceğiz. Çünkü bu vatan hepimizin.
Başkan Soyer Buradan çığlığımı atıyorum… Elimi taşın altına soktum!

Başkan Soyer Buradan çığlığımı atıyorum… Elimi taşın altına soktum!

Gediz gezisi sonrası Foça'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bu böyle devam edemeyecek, etmeyecek. 4 şehirden süzülen Gediz nehrinin sahibi yoktu. Ben elimi taşın altına sokmaya karar verdim ve Murat Dağından denize döküldüğü noktaya kadar ne yapılması, ne zamana ve nasıl yapılması gerektiği yönündeki tespitlerimiz yaptık ve Gediz'in kirlenmesini engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız diye konuştu. Soyer ayrıca Gediz için kısa vadede yapılması gerekenleri 11 madde halinde kamuoyu ile paylaştı.

Kısa vadede yapılması gerekenler ise şunlardır;

1)Gediz nehrini doğduğu Murat dağı milli park, denize döküldüğü delta ise UNESCO dünya mirası ilan edilmelidir.

2) Marmara gölüne acilen su verilmelidir, biz İBB olarak Ağustos ayında göle can suyu vereceğiz kurutmayacağız.

3) Turgutlu OSM'nin arıtma tesisi derhal yapılması aksi halde kapatılmalı.

4) Gördes havzası madenciliğe acilen kapatılmalıdır.

5) Havzadaki tüm köy tesisler için hemen paket arıtma tesisleri yapılmalıdır

 

6) Havzadaki tüm kaçak kuyular DİS tarafından kontrole alınmalı, yeni kuyulara izin verilmemelidir.

 

7) Tarımda havza ölçeğinde ürün planlaması yapılmalıdır. Su tüketmeyen ürünler teşvik edilmelidir.

 

8) Havzada damla sulamaya geçiş sağlanmalıdır. Demirköprü barajının 100 bin dekarlık sulama alnı bir an önce kapalı sisteme geçirilmelidir

 

9)Havzası tüm arıtma tesisleri eksiksiz işletilmeli, mevcut tesislerin çalışıp çalışmadığı denetlenmelidir. Düzgün çalıştıran alanların elektriği ücretsiz sağlanmalıdır.

 

BİZİM CANIMIZ ELEKTRİK FATURANIZDAN DAHA UCUZ DEĞİL!

Turgutlu OSM'nin zehir bıraktığı noktayı görünce sorduk… Dediler ki bakanlık 200 bin TL ceza yazdı dedi. Bizim ödediğimiz zararın bedeli 200 bin TL olmaz buna asla izin vermeyeceğiz. Sanayi tesislerinin birçoğunun arıtma tesisleri var ancak çalıştırmıyor. Çünkü elektrik parasından kaçınmak için. Buradan çığlığımı atıyorum. Bizim hayatımız sizin elektrik paranızdan daha ucuz değil.

 

10) Gediz Nehri ve kolları boyunca söğüt ve temizleyici bitkilerin çoğaltılması sağlanmalıdır.

 

11) Gediz havzasında ki düzensiz katı atık tesislerinin tamamı rehabilite edilmeli.

 

12) Havzadaki tüm JES salınımları kontrol altına alınmalıdır, düzgün çalışmayan  JES'ler kapatılmalıdır.

 

Bu gezi boyunca gördük ki muhtarlarımız vatandaşlarımız son derece duyarlılık gösteriyorlar. Hepsi bizle yol arkadaşlığı yapmaya hazır. Bizde onların yaptığı tespitlerin videolarını aldık kayıtlarını aldık. Bu mücadeleyi birlikte sürdüreceğiz. Çünkü bu vatan hepimizin.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.