EGE GÜNDEM GAZETESİ

ELEKTRİK ZAMMININ ENFLAYONA ETKİSİ YOK MU?

ELEKTRİK ZAMMININ ENFLAYONA ETKİSİ YOK MU?
644 views
13 Ekim 2020 - 21:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, süt üreticisinin talep ettiği çiğ süt fiyatının enflasyon etkisi nedeniyle verilmemesi tepki gösterdi. Ahmet Akın, “Enflasyondan korkan iktidaracısını süt üreticisinden aldı. Elektrikte Ekim başında yapılan zammın yıllık enflasyona ektisi yaklaşık 0,15 puan. Süt üreticisinin suçu ne? Elektriğe niye zam yaptınız?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt üreticilerinin sesi oldu. Üreticilerin talep ettikleri çiğ süt referans ücretinin artırılmamasına “enflasyon gerekçe olamaz” diyen Ahmet Akın, “İktidarın TÜİK eliyle açıkladığı enflasyon ile vatandaşın enflasyonu arasında dağlar kadar fark var. Markette süt ve süt ürünleri Eylül ayında zaten en az yüzde 10 zam gördü. Ama süt üreticisi ürününe zam yapmadı. Süt ve süt ürünlerinin son satış noktalarında zam gören ürünün üreticisi fiyatını artıramıyor. Bu ne demek? Bu, ‘sen bu işi bırak kardeşim’ demektir” diye konuştu.

Süt üreticisinin çiğ süt referans fiyatına 3 lira talep ettiğini anımsatan Ahmet Akın, maliyet kalemlerinden yeme son 10 ayda yüzde 20 zam geldiğini söyledi. Yem haricindeki maliyet artışlarının da yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değiştiğini vurgulayan Ahmet Akın, rakamlar vererek iktidarı eleştirdi.

18 YILDA YEM FİYATI 8,5 KAT ARTTI

Ahmet Akın şunları söyledi:

“ 2002 yılında bir çuval yem 13 liraydı. Bugün bir çuval yem 111 lira. Yem fiyatı 18 yılda 8,5 kat artmış. 2002 yılında çiğ süt 35 kuruştu. Bugün 2 lira 30 kuruş. Süt üreticisinin zarar etmemesi kazanabilmesi için çiğ süt fiyatının en az 8,5 kat artması gerekiyor. O halde çiğ süt fiyatının referans fiyatı en az 3 lira olması gerekiyor. Süt üreticisinin talep ettiği 3 liranın enflasyonu gerekçe gösterilerek verilmemesi üreticiye yapılan en büyük haksızlıktır. Enflasyondan korkan iktidar acısını süt üreticisinden çıkardı. Ama çarşı pazarda vatandaşın enflasyonu zaten TÜİK’in açıkladığından çok daha yüksek. Ekim ayı başında elektrikte yüzde 5,7 zam yapıldı. Bunun enflasyona etkisi yok muydu? Elektrik ücretinin tüketici fiyatı enflasyonu sepetindeki ağırlığı yüzde 3 seviyesine yakın. Dolayısıyla yüzde 5’lik bir zam yıllık enflasyon üzerindeki etkisi yaklaşık 0,15 puan oluyor.Süt üreticisinin suçu ne?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1