EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Elektrik Fiyatları Neden Düşmüyor?”

“Elektrik Fiyatları Neden Düşmüyor?”
131 views
15 Nisan 2016 - 11:27

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a kamu elektrik santrallerinde üretimin neden düşürüldüğünü sordu.
Elektriğimizin büyük bir bölümünü doğal gazdan ürettiğimiz halde, doğal gaz ithal fiyatları düşerken elektrik fiyatlarında neden indirim yapılmadığını da soran Ahmet Akın’ın soru önergesi şu şekilde;

ahmet akın eletrik

1- 1 Mart 2016 tarihinden itibaren bazı doğal gaz santrallerinde elektrik üretimi miktarının düşürüldüğü, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren de bazı doğal gaz ve Afşin Elbistan ile Çanakkale kömür santrallerinde üretimin durdurulduğu veya kısıldığı iddiaları doğru mudur?
2- Düşmekte olan elektrik fiyatlarının yükselmesini sağlamak amacıyla bu santrallerin üretimlerinin durdurulduğu iddiaları doğru mudur?
3- Önümüzdeki dönemlerde tüketici elektriği fiyatları artacak mıdır? Artacak ise bu artışlar vatandaşlarımızın elektrik faturalarına yansıyacak mıdır?
4- TETAŞ’ın 1 Nisan-30 Haziran 2016 tarihleri arası için dağıtım şirketlerine verdiği elektriğin fiyatında indirim yaptığı, ancak bu indirimin tüketicilere yansıtılmadığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise dağıtım firmalarına ucuza verilen elektriğin tüketicilere pahalıya satılmasının nedeni nedir?
5- 2014 yılında elektriğimizin %48’inin, 2015 yılında ise %38’inin doğal gazdan sağladığımız bilgisi Bakanlığınızı yayınlarında yer almaktadır. 2014 yılı Haziran ayından bu yana dünyada ham petrol fiyatlarında çok ciddi gerilemeler yaşanmış ve buna paralel olarak doğal gaz ithal fiyatları da düşmüştür. Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklere göre 2015 yılı Temmuz- Aralık döneminde önceki yılın aynı dönemine göre konut elektriği fiyatı %4, sanayi elektriği fiyatı ise %3,4 oranında artmıştır. Doğal gaz fiyatları düşerken, elektriğimizin de önemli bir çoğunluğunu doğal gazdan üretirken ülkemizde elektrik fiyatlarında indirim yapılmayışının nedeninedir?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1