EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Eğitimde dönüşümü yavaş yavaş gerçekleştirmek lazım”

“Eğitimde dönüşümü yavaş yavaş gerçekleştirmek lazım”
237 views
22 Ekim 2019 - 8:48

Reha Denemeç, “Bizim eğitim sistemimiz içerisindeki sadece Suriyeli ve diğer yabancı çocukların toplamı, 680 bin. Bu rakam Finlandiya’daki tüm eğitim sistemindeki öğrenci sayısıyla eşittir.”

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir dizi incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Türkiye’de eğitim sisteminin son derece büyük bir sistem olduğunu ve Avrupa’daki küçük ölçekli eğitim sistemine sahip ülkelerle kıyaslanmaması gerektiğini vurguladı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık’ta eşi Simten Denemeç ile birlikte; Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ın ev sahipliğinde ilçedeki okulların fiziki ve donanımlarını yerinde inceleyen Bakan Yardımcısı Reha Denemeç; Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eski Kız Meslek Lisesi’nde açılan Doğa Sergisi, tarihi Gazi İlkokulu binası ile Küçükköy’deki MEB’e bağlı Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesini de gezdi.
Küçükköy Mahallesi’ndeki atölyede öğrencilerin teknolojik tasarımlarla eğitilmesine ait çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Yardımcısı Denemeç, muhabirimizin sorularını yanıtladı.
“Türkiye’yi başka ülkelerle kıyasladığımızda ülkemiz eğitim alanında nerede?” sorusunu yanıtlayan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, “Bu konuda ölçeğe bakmakta fayda var. Türkiye eğitim ölçeği çok büyük olan bir ülke. 18 milyon öğrencisi var. 1 milyon öğretmeni var. 130 bine yakın okul binası var. Bu kadar büyük bir ölçekte eğitim vermekte olan bir ülkeyi; bazen bu alanda çok küçük ölçekte olan Finlandiya gibi, Singapur gibi ülkelerle kıyaslıyorlar. Ondan sonra da bir sürü eleştirel yorumlarda bulunuyorlar. Bakın şu kadarını söyleyeyim, “Bizim eğitim sistemimiz içerisindeki sadece Suriyeli ve diğer yabancı çocukların toplamı, 680 bin. Bu rakam Finlandiya’daki tüm eğitim sistemindeki öğrenci sayısıyla eşittir.” dedi.
Türkiye’de bu kadar geniş ve büyük kitleye, belirli bir standarttaki eğitimi verebilme kapasitesi ile bu kabiliyete sahip olabilmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, “Kıyasladığınızda, Türkiye’nin bugün tabiki sorunları var. Eğitimde de var. Birçok konuda da var. Ama birçok problemi de aşmış durumda. Fiziki imkânlar anlamında, okul imkânları anlamında… Tabiki eksiklikleri olmakla birlikte. Hiçbir çocuğumuz açıkta değil. Güvenli bir ortamda, yetişmiş, eğitim almış öğretmenlerin nezaretinde eğitimlerini görebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.
Milli eğitimde metodolojiyi (yöntemleri) yavaş yavaş güncellemeye ve değiştirmeye çalıştıklarını kaydeden Denemeç, “Burada iki sıkıntı var. Bir tanesi, maddi olarak sistemin çok büyük olmasının beraberinde getirdiği mali bir külfet var. Bunu bir anda yapabilmek mümkün değil. Zaten ikincisi de; bu kadar büyük bir sistemi bir anda değiştirmekte doğru değil. Dönüşümü yavaş yavaş yaşatmak lazım. Onu da yaşıyor zaten Türkiye… Şimdi bunu yaparken, dediğim gibi maddi imkan ve kitlenin büyük olmasından dolayı hızlı yapmamız mümkün değil. Ama şunu gözlemliyoruz. Tabi bu bizim kendi gözlemimiz de değil, dışarıdan yapılan gözlemlerdir. Mesela Ayvalık, Türkiye’nin gelişmiş bölgelerinden biri. Yani buradaki imkânları ülkemizin bazı yörelerinde yakalayabilmemiz pek mümkün olmuyor. Ama buna rağmen bir örnek olarak birçok yerde söylüyorum. Bu bizim gözlemimiz değil. Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ağrı’nın küçük bir ilçesine giden bir bankanın yöneticileri söylüyor. Orada çocuklarımız taşımalı sistem eğitim görüyorlar. ‘Bir baktık ki’ diyorlar, ‘Çocukları arabalar getirdi. Ondan sonra pat pat öğlen yemekleri geldi. Ondan sonra servis araçları geldi çocukları götürdü.’ Böyle bir organizasyonu sağlayabilmek bile büyük bir beceri gerektiriyor.” dedi.

“TAŞIMALI SİSTEME 3.6 MİLYAR HARCIYORUZ”
Türkiye’de taşımalı olarak, eğitim verilen çocuklara senede 3.6 milyar liralık harcama yaptıklarını aktaran Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, “Yani taşıt masrafı ile onların yemeklerini vermekle. Bizim bütçemiz; 120 milyar liraya yakın ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 900 bin öğretmenimiz var. Özel okullarımızdaki öğretmenlerle bu sayı 1 milyonu buluyor. O yüzden de kendimizi kritik ederken, bu konularda biraz daha toleranslı olmakta fayda var. Mutlaka eksikliklerimiz var ama eldeki imkânlarla yapılacakların en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Daha ileriye götürmek mümkün değil mi? Tabiki de mümkündür.” diye konuştu.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BAHADIR’A TEŞEKKÜR ETTİ
Ayvalık’taki eğitim ve öğretimin standartların üzerinde bir kaliteyle verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden MEB Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ı da çalışmalarından dolayı tebrik etmeyi ihmal etmedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1