EGE GÜNDEM GAZETESİ

EDREMİT’TE İLK KEZ 4 EKİM KUTLANIYOR

EDREMİT’TE İLK KEZ 4 EKİM KUTLANIYOR
341 views
05 Ekim 2019 - 13:22

4 Ekim Hayvanları Hayvanları Koruma günü nedeniyle Edremit Belediyesi, Faruk Serpil Parkı’na kedi evleri bıraktı. Etkinlik, köpek besleme alanına gidilerek sokak hayvanlarının beslenmesiyle devam etti.

4 Ekim Hayvanları Hayvanları Koruma günü nedeniyle Edremit Belediyesi, Faruk Serpil Parkı’na kedi evleri bıraktı. Etkinlik, köpek besleme alanına gidilerek sokak hayvanlarının beslenmesiyle devam etti.

Edremit Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Komisyonu öncülüğünde düzenlenen etkinliğe; Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Elman, Edremit Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Herdan ve Metin Tunçer, Edremit Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Komisyonu Başkanı Nezahat Salon, Oya Arslan, Edremit Beldeleri Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyeleri, CHP Edremit İlçe Başkanı Fatih Yılmaz, Edremit Uğur Okulları öğrencileri, 1966 Edremit Spor Kulübü Başkanı Hasan Peker, Edremit Ticaret Odası 2.Başkanı Mehmet Çiftçi ve Edremit Belediye Meclis üyeleri katıldı.

4 Ekim Hayvanları Koruma günü nedeniyle Edremit Belediyesi, Edremit Faruk Serpil Parkı’na 9 kediyi içinde barındırabilen 6 adet kedi evi bıraktı. Edremit Uğur Okulları öğrenci ve öğretmenleri de belediyenin faaliyetine eşlik ederek el emeğiyle hazırladıkları çeşitli renklerde mama kapları, mamamatik, kuş evi gibi araçları parkın farklı noktalarına bıraktı. Oldukça samimi ve sevgi dolu anların yaşandığı etkinlikte öğrenciler, parkta yaşamını sürdüren sokak hayvanlarını besleyerek onlara ilgi göstermeyi de ihmal etmedi. Parktaki etkinliğin ardından, Edremit Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma Başkanı Nezahat Salon, Oya Arslan Edremit Belediye Meclis üyeleri, Edremit Beldeleri Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği ve çok sayıda gönüllü sokak hayvanları besleme alanına gitti. Dernek, gönüllüler ve Edremit Belediyesi katkılarıyla alınan kilolarca mama, köpek besleme alanında yaşamını sürdüren köpeklere dağıtıldı. Etkinliğin sonunda Edremit Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Başkanı Nezahat Salon, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nün, 88 yıldır hayvan hakları ve refahı için uluslararası bir eylem günü olarak takvimlerde yerini aldığını ifade etti. Salon, “ Hayvanlara tanınan haklar, hayvanların da tıpkı insanlar gibi doğanın bir parçası olmalarının sonucudur. Dünyada yaşamını sürdürebilmesi için, ekolojik dengenin korunması, sürdürülebilir yaşamın devamlılığı için de bu gereklidir. Hayvan hakları, insan haklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Onlar da insanlar kadar yaşam haklarına ve var olma haklarına sahiptirler ”dedi. Gelecek kuşakların hayvan sevgisi kazanmasında, ekolojik yıkımın sakıncaları konusunda bilinçlenmesinde her bireyin sorumluluğu olduğunu belirten Salon sözlerine şu şekilde devam etti: “ Yoğun olarak hayvan hakları ihlallerinin yaşandığı bir dönemdeyiz. Hayvanlara yönelik şiddet, toplumsal şiddetle birlikte artmaktadır. Oysa hayvanlarda tıpkı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Ülkemizde hayvan haklarını düzenleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, acil olarak yapılacak yasal düzenlemelerle kabahatler kanunundan çıkarılarak, ceza kanunu kapsamına alınmalıdır. Hayvanlara karşı işlenen suçlar bir kabahat değil, suçtur” İfadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1