EGE GÜNDEM GAZETESİ

Dolu Dolu Hizmet

Dolu Dolu Hizmet
151 views
06 Nisan 2016 - 11:32

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, 2 yıllık icraatının hesabını verdi. Kafaoğlu, öznesi Altıeylül olan her şeyle ilgilendiklerini söylediği toplantıda sosyal belediyecilikte öncü olan Altıeylül’e 2. ALGEM’i kazandırmak adına çalışmalara başladıklarını belirtti. 

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, dün Basri Otel’de düzenlediği bir basın toplantısı ile 2 yıllık icraatlarını anlattı. Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Çabuk, Fikrettin Kocaman, Ahmet Özen ve daire müdürlerinin katıldığı toplantıda slayt eşliğinde belediye birimlerinin hizmetlerini tek tek anlatan Kafaoğlu, daha sonra gazetecilerin FETÖ terör örgütü, kırsal mahallelerdeki arsa satışları ve Edip Uğur ile ilgili kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

kafaoğlu (2)

101 YIL ÖNCEKİ ÇANAKKALE RUHU

BUGÜNDE TÜRKİYE’Yİ GEÇİLMEZ YAPACAKTIR

Konuşması şehitleri rahmetle anarak başlayan Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’in bu hassas bir il olduğunu hatırlatarak, “Bu toprak ve vatan için şehit olmak gerekiyorsa 78 milyon vatandaşımızla şehit oluruz” dedi.

Kafaoğlu, “Pazar günü iki şehidimiz vardı. Şehitlerimizin sayısı 11 geçti. Tüm şehitlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. 1071 yılından beri Anadolu’yu vatan yaptığımızdan beri bu topraklarda maalesef hiç şehit eksik olmamış. Hep Anadolu coğrafyasında savaşlar, entrikalar, terör olayları olmuş. Günümüze gelinceye kadar değişik dönemlerde şehitler vermişiz. Tabi arzu etmiyoruz şehit vermeyi ama bu toprakların vatan olabilmesi için kanla yoğrulmuş. Hani şair diyor ya “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprağı eğer uğrunda ölen varsa vatandır” evet bu toprakları vatan olarak devam ettirmemiz gerekiyorsa mutlaka 78 milyon vatandaşımız şehit olmayı göze almıştır. Tarihte de bunun örnekleri vardır. 101 yıl önce Çanakkale’yi geçilmez yapan ruh, yine dimdik ayaktadır” dedi.

 

ALTIEYLÜL GELECEĞE

EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Altıeylül Belediyesinin, 24 ayını doldurduğunu hatırlatan Başkan Zekai Kafaoğlu, çalışmalarını belli bir aşamaya getirdiğini ve geleceğe emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Kafaoğlu, Altıeylül Belediyesi’nin insanları mutlu etmeye çalışan Belediyeciliğin çeşitli örneklerini gerek hizmet belediyeciliği gerek sosyal belediyecik gerek kültürel gerek çevreye duyarlı belediyecilik gerekse katılımcı belediyecilik örneklerini sergileyerek yoluna devam etini ifade etti. Hizmetlerin birisini bitirip diğerine başlama içerisinde olmadıklarını da dile getiren Kafaoğlu, hepsini eş zamanlı yürüttüklerini ifade etti.

Altıeylül Balıkesir’in en büyük ilçesi olduğuna dikkat çeken Kafaoğlu, özetle şunları dile getirdi. “Kırsalda 81 muhtarlık olmasına rağmen 107 yerleşim birimine hizmet götürüyoruz. Merkezde de 13 mahallemiz biziz sorumluluk alanımız içinde. Balıkesir Büyükşehir seçimleri sonrası Türkiye’de ve dünyada dikkat çeken yıldızlaşan odak şehir olan bir il oldu. Balıkesir projeleri, konumu itibariyle her yerde konuşulur oldu. Bunu ilk örnekleri, Hilton Oteli, Sabancı’nın yaptığı Alışveriş Merkezi ve OSB’nin büyütülmesine yönelik ciddi çalışmalardır. OSB 1/100 binliklere göre 4 kat daha büyüyecek.

Büyükşehir ile güç birliği yaparak değerli projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.”

BİRİMLERİN ÇALIŞMLARINI ANLATTI

Daha sonra Belediye bünyesinde yer alan, ALGEM, Fen İşleri, İmar Müdürlüğü, Park Bahçeler, Temizlik ve Zabıta Müdürlüğü gibi birimlerin çalışmalarını aktaran Kafaoğlu, özetle şunları dile getirdi.

Başkan Kafaoğlu, “Algem bünyesinde bulunan markette 450‘i aşkın ürün çeşidi bulunan marketimizde, Altıeylül sınırları içinde bulunan aceze vatandaşlarımıza ‘ALKART’ ‘a yapılan para yüklemesiyle market ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Ramazan ayı boyunca toplamda 13 merkez mahalleden 260 aileye 3 bin 700 kişilik iftariyelik ile ‘Evde İftar Hizmeti’ verdik. Kimsesizlerin ‘Kim’ i olmak için bayramda yanlarındaydık. Evden çıkamayacak durumdaki vatandaşlarımızın kimsesiz, engelli ve kendisinin yalnız olduğunu düşünenlerin yanında olduk. ALGEM öncülüğünde “Kitaplar Devletten Defterler Belediyeden” kampanyası kapsamında kırsal mahallelerimizde 16 Ortaokul’da 1650 öğrencimize kırtasiye seti dağıtımı gerçekleşti.

kafaoğlu (3)

Meslek edindirme adına açtığımız kurslarda 349 kursiyer mezun oldu.

Meslek Kazandırma Kurslarına katılan kursiyerlerin, 2-6 yaş grubu çocuklarına hizmet vermektedir. Evinde; onarım-tadilat, ilaçlama ve ev ortamı uygun olmayan yaşlılarımıza hijyenik ve sağlıklı bir ortam sağlayana kadar evde bakım hizmetimizi 2-3 günü geçmeyecek şekilde alanında uzman personel eşliğinde kişisel bakım, konaklama ve günlük yemek hizmeti verilmektedir. Kuaför ve Berber salonumuz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ALGEM binamızda hizmet vermekte olup, 189 kişi bu hizmetimizden yararlanmıştır. Evlerinden çıkamayacak durumda olan vatandaşlarımızın için Saha ekibimiz evlerine giderek hizmet vermektedir. Psikolojik Çözüm ve Aile Danışma Merkezinde, saha ekiplerimizin görüşü yada kişisel başvurular değerlendirilerek 96 ailemize, 13 farklı vaka konusunda, 363 görüşme yaparak çözüme kavuşturulmuştur.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol gereği ihtiyaç sahibi 114 haneye, inceleme sonucu Doğalgaz Sobası bağlandı. Medikal Malzeme ihtiyacı olan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda gerekli rapor, evrak ve muhtaçlık incelemesi  sonucu yapılan yardımlar; tekerlekli sandalye, hasta yatağı, koşu bandı, beyaz baston ve tabletlerden 126 vatandaşımız yararlanmıştır.

Yaptığımız seminer çalışmalarında ise ‘Teknoloji ve İnternet’ semineri ile gençlerimizin internet bağımlılığının zararlarından bahsedilerek, internetin eğitsel amaçlar için kullanımı konusunda bilgi verildi.

Yine ‘Otizm Farkındalığa Sesleniş’ semineri ile otizmi anlamak ve otizmli çocuklarımızın gelişimlerine destek olarak kaynaşmayı sağlamak konusunda bilgi verildi. Her hafta perşembe günü ALGEM konferans salonunda gerçekleştirilen Dost Meclisimiz, farklı konu ve konuşmacılarla 25 haftadır Balıkesirimizin önde gelen ve sevilen isimleri ile İl dışından da konuklarımızı ağırlayarak söyleşilere devam etmekteyiz.

‘Engelli Yaşam Platformu Ağız ve Diş Sağlığı Tarama ve Tedavi’ protokolü kapsamında engelli öğrencilere diş taraması ile diş tedavisi yapıldı. 139 engelli ile 27 huzurevi sakinimizin tedavilerini sonuçlandırdık. Gülüşlerindeki pırıltı bizim de yüzümüzü güldürdü. Altıeylül Belediyesi ve İŞKUR’un yapmış olduğu protokol ile KOSGEB destekli ‘Girişimcilik Eğitimi’ 2016 yılı Nisan, Mayıs ve Ekim aylarında 25 ‘er kişilik eğitim grupları halinde ALGEM binası konferans salonunda verilecektir. Belediyemiz hizmetlerinin vatandaşlarımıza mahallinde, daha etkin ve verimli sunulması amacıyla; içinde Belediye otomasyon sistemin kurulu olduğu 2 adet mobil araç  İlçemiz halkının hizmetine sunuldu.

YBS’ ne dahil edilen MEBİS (Mezarlık Bilgi Sistemi) yazılımı aynı  zamanda Belediyemiz web sayfasına da entegre edilerek vatandaşımızın tüm verilere, mezarlık ada parsel bazında sayısal haritalara,  kolayca ulaşması sağlanmıştır.

İMAR ÇALIŞMLARINDAN BAHSETTİ

İmar noktasında yerinde tespiti yapılıp, 92 adet imar görüşü düzenlenip, vatandaşa teslim edilmiştir.  137 Adet sıhh ruhsat ve umuma açık ruhsat verilmiştir. 503 adet adres tespit ve numarataj belgesi tespiti yapılıp, düzenlenip, vatandaşa teslim edilmiştir. 290 Adet tevhid – ifraz yola terk dosyalarının kontrolü yapılarak encümen kararları alınmıştır. 622 Adet arazi ölçümü yapılıp yol kotu belgesi hazırlandı. 266 adet proje aplikasyon onayı, 219 adet su basman vizesi onayı ve 565 adet teknik rapor proje kontrolleri yapılmıştır. 1 adet ada içi düzenlemesi yapılmıştır. OLGU sisteminde, sayısal güncellemeler birimimiz tarafından yapılmaktadır. İmar durumları verilmesi aşamasında Mania Plan hükümlerine göre mania kotları birimimiz tarafından verilmektedir. 2 Adet 18. madde düzenlemesi yapılmıştır.

35 Adet belediyemizin verdiği tip projelerin proje aplikasyon belgeleri hazırlanıp sahada uygulaması yapılmıştır.

Belediye Meclisimizin oluru ile Akçakaya Mahallesinin ismi Kesirven, Çiçekpınar Mahallesinin ismi Nergiz Mahallesi olarak değiştirildi.

Belediye Meclisimizin kararı ile Ortamandıra Mahallesi sınırları içerisinde rüzgar enerjisi santrali (RES) onaylanmıştır”

KIRSALDA AKTİF ÇALIŞILDI

Kırsal Mahallelerde yapılan hizmetleri de anlatan Kafaoğlu, sözlerine şöyle devam etti. “Kırsalda yarım kalan binanın kapı, pencere, zemin, aydınlatma, tuvalet, mutfak ve gelin odası çalışmaları tamamlanarak halkımızın kullanımına sunulmuştur.  Altıeylül Belediyemize ait 81 adet Kırsal Mahallemizin mezarlıklarının ot mücadelesi tamamlandı.

Ağaç budamaları yapıldı, eksik ve kırık mezarlık kapılarının bakım onarım ve tamiratları yapılarak boyandı. 8 Adet Kırsal Mahallemizin mezarlıklarının iç yollarına parke taşı döşendi.

Yağışlı havalarda çamur olan mezarlıkların iç yolları düzenlenerek vatandaşlarımızın ziyaretlerini daha rahat yapabilmeleri sağlandı. Belediyemize ait Sedefne Termal Otel’in saatlik banyoları yenilendi, hamam ve diğer kullanım alanlarının bakım onarım çalışmaları tamamlandı.

Muhtarlarımızın vatandaşa daha iyi hizmet verebilmesi ve Belediyemiz ile daha kolay irtibata geçebilmeleri için 81 kırsal 13 merkez mahalle muhtarlığımıza laptop hediye edildi.

Ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Altıeylül Belediyemiz tarafından yürütülen “Merhaba Bebek Projesi” kapsamında hediye paketlerimiz Müdürlüğümüz personeli tarafından dağıtılmıştır. Merhaba Bebek Projesi ile 1748 aileye ulaşılmıştır.

İlçemiz kırsal ve merkez mahalleleri olmak üzere cadde ve sokaklar; belirli program dâhilinde ve ihtiyaca göre evsel atık toplama faaliyetleri yapılmaktadır. Kırsal ve merkez mahallelerimizdeki sokak, caddelere ve piknik alanlarına 400 litrelik, 770 litrelik kapasiteli olmak üzere 3074 adet çöp konteyneri dağıtımı yapılmıştır. İlçemizdeki resmi kurumlar, camiler, okullar,otobüs durakları ve parklara 230 adet paslanmaz krom çöp kovası montajı yapılmıştır. İlçemizde yer altı mobilyaları görünümlü, su sızdırmazlık ve koku yaymayan 5 ton kapasiteli 37 adet yer altı çöp konteynerı montajı yapılarak hizmete sunulmuştur. Ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sağlanması için belediyemiz sınırları içerisine 30 adet geri dönüşüm kafesleri yerleştirilmiştir

Zemin etütleri noktasında ise 530  adet zemin etüd ön onay ve 509 adet zemin etüd onay verildi. 935 adet yeni ruhat verilip, ruhsat yenileme yapıldı, 315  adet yeni değişiklik yapıldı” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1