Balıkesir Haber Girişi: 18.03.2021 - 11:34, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

Çocuklara hayal kurmayı aşılayacaklar

 

Çocuklara hayal kurmayı aşılayacaklar

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Belediyesi Cihan Şişman Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi’nde iki ayrı kategoride “Nejat Hürbaş Hikâye Yarışması” düzenlendi.
    SUAT SALGIN (AYVALIK) Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün katkılarıyla;  kütüphanenin kurucusu Kerim Erhan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi tarafından ortak organize edilen yarışmada, “Ayvalık, Mübadele ve İnsan”  ve “Zeytin Diyarının Çocukları” konularının işleneceği öğrenildi. Yarışmaya Ayvalık’taki ilkokulların 3 ve 4. Sınıflarının yanı sıra ortaokulların 5,  6, 7 ve 8. sınıflarında eğitim gören öğrencilerin katılabileceği öğrenilirken, yarışmada seçici kurulunda; ünlü yazar Feyza Hepçilingirler’in yanı sıra Adnan Saraçoğlu, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Füsun Çetinel’in yer alacağı bildirildi. Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de okullarda duyurarak katkı verdiği yarışmada birincilik ödülünün 1.000 lira, ikincilik ödülünün 750 lira, üçüncülük ödülünün 500 lira olacağı, mansiyon ödüllerinin ise 250’şer lira olarak belirlendiği açıklandı. Yarışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Erkan Cılak, hikâyelerin son gönderim tarihinin 18 Nisan olduğunu, sonuçların ise 19 Mayıs’ta açıklanacağını ve ödül töreninin de 29 Mayıs’ta gerçekleşeceğini söyledi.   YAZILAN TÜM HİKÂYELER TOPLANIP KİTAP OLACAK Yarışmada hikâye konularında özellikle zeytin ve mübadele seçimine yönelme sebeplerinin, çocukların,  gençlerin,  coğrafyanın öz kültürünü ve tarihini anlayabilme isteğini oluşturmak olduğunu belirten Erkan Cılak, “Mübadeleyi bilmeyen gencin buranın insanını anlaması mimarisini yorumlaması mümkün değildir. Zeytini, sızmayı, sırığı, deliceyi bilmeyen çocuğun bu toprakların değerini anlaması da mümkün olamaz. Biz istiyoruz ki, gençler kendi öz kültürlerinin gerçeğine yakınlaşsınlar. Ödüller elbette sembolik. Ama asıl ödül, jüri tarafından seçilen beğenilen tüm hikâyeleri kitaplaştırıp yayınlayacak olmamızdır.”dedi.   “BU YARIŞMADAN ÜMİTLİYİZ” Pandemi,  Eba TV derken falan digital dünyada çok zaman geçiren çocukların hayatla, tarihle bağlarının inceldiğini savunan Cılak, “ Bunların yanı sıra günümüzde kitap okuma oranları zaten ortada. Çocuklarımızın hayal dünyası yavaşlıyor. Dijital dünya her şeyi zaten sunduğu için, hayal edemiyorlar. Oysa hayal olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz çocuklarımızın hayal kurabilmelerini önemsiyoruz.  Okursa hayal eder, hayal ederse; yazar, çizer, üretir ve tabiî ki de düşünür de...  O yüzden de bu yarışmadan son derece ümitliyiz. Belki güzel bir sonuç alırız, belki gelenekselleştiririz. Yazmaya çabalayan genç, önce okumayla kendine o alanı oluşturabilecektir.  En azından bizim ümidimiz bu yöndedir” diye konuştu.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Belediyesi Cihan Şişman Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi’nde iki ayrı kategoride “Nejat Hürbaş Hikâye Yarışması” düzenlendi.

 

 

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün katkılarıyla;  kütüphanenin kurucusu Kerim Erhan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi tarafından ortak organize edilen yarışmada, “Ayvalık, Mübadele ve İnsan”  ve “Zeytin Diyarının Çocukları” konularının işleneceği öğrenildi.

Yarışmaya Ayvalık’taki ilkokulların 3 ve 4. Sınıflarının yanı sıra ortaokulların 5,  6, 7 ve 8. sınıflarında eğitim gören öğrencilerin katılabileceği öğrenilirken, yarışmada seçici kurulunda; ünlü yazar Feyza Hepçilingirler’in yanı sıra Adnan Saraçoğlu, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Füsun Çetinel’in yer alacağı bildirildi.

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de okullarda duyurarak katkı verdiği yarışmada birincilik ödülünün 1.000 lira, ikincilik ödülünün 750 lira, üçüncülük ödülünün 500 lira olacağı, mansiyon ödüllerinin ise 250’şer lira olarak belirlendiği açıklandı.

Yarışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Erkan Cılak, hikâyelerin son gönderim tarihinin 18 Nisan olduğunu, sonuçların ise 19 Mayıs’ta açıklanacağını ve ödül töreninin de 29 Mayıs’ta gerçekleşeceğini söyledi.

 

YAZILAN TÜM HİKÂYELER TOPLANIP KİTAP OLACAK

Yarışmada hikâye konularında özellikle zeytin ve mübadele seçimine yönelme sebeplerinin, çocukların,  gençlerin,  coğrafyanın öz kültürünü ve tarihini anlayabilme isteğini oluşturmak olduğunu belirten Erkan Cılak, “Mübadeleyi bilmeyen gencin buranın insanını anlaması mimarisini yorumlaması mümkün değildir. Zeytini, sızmayı, sırığı, deliceyi bilmeyen çocuğun bu toprakların değerini anlaması da mümkün olamaz. Biz istiyoruz ki, gençler kendi öz kültürlerinin gerçeğine yakınlaşsınlar. Ödüller elbette sembolik. Ama asıl ödül, jüri tarafından seçilen beğenilen tüm hikâyeleri kitaplaştırıp yayınlayacak olmamızdır.”dedi.

 

“BU YARIŞMADAN ÜMİTLİYİZ”

Pandemi,  Eba TV derken falan digital dünyada çok zaman geçiren çocukların hayatla, tarihle bağlarının inceldiğini savunan Cılak, “ Bunların yanı sıra günümüzde kitap okuma oranları zaten ortada. Çocuklarımızın hayal dünyası yavaşlıyor. Dijital dünya her şeyi zaten sunduğu için, hayal edemiyorlar. Oysa hayal olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz çocuklarımızın hayal kurabilmelerini önemsiyoruz.  Okursa hayal eder, hayal ederse; yazar, çizer, üretir ve tabiî ki de düşünür de...  O yüzden de bu yarışmadan son derece ümitliyiz. Belki güzel bir sonuç alırız, belki gelenekselleştiririz. Yazmaya çabalayan genç, önce okumayla kendine o alanı oluşturabilecektir.  En azından bizim ümidimiz bu yöndedir” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.