EGE GÜNDEM GAZETESİ

CHP Edremit  Kadın Kolları Aile Bakanını İstifaya Çağırdı

CHP Edremit  Kadın Kolları Aile Bakanını İstifaya Çağırdı
96 views
27 Mart 2016 - 19:54

 CHP Kadın Kolları tarafından Karaman’da çocuklara karşı yaşanan cinsel istismar olayları nedeniyle Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda ortak basın açıklaması yapıldı. Edremit ilçesinde CHP Edremit İlçe Kadınları Başkanı Songül Toplamaoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında Çocuklara cinsel istismar kınandı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanını istifa etmeye çağırıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türkiye’nin 81 ilinde ortak basın açıklaması yapıldı. Karaman’da çocuklara yönelik olarak yaşanan cinsel istismar olayları ile ilgili “Çocukların cinsel istismara uğramasını önlemek devletin asli sorumluluğudur” başlığı ile yapılan açıklamada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun istifası istendi. CHP Edremit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Songül Toplamaoğlu’da yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları ifade etti;

“Karaman’da 45 çocuğumuzun din kisvesi altında örgütlenmiş Ensar Vakfı’nda cinsel istismara uğraması bizi yürekten yaralamıştır. Mevcut iktidarı, planlı olarak eğitim sistemimizi dejenere ederken, çocuklarımızı denetimsiz Kuran kurslarında, eğitimcilikle ilgisi olmayan bir güruhun eline teslim edilmiştir. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalıkalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Ülkemizde sosyal devlete olan gereksinim her geçen gün artarken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “ Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” diyerek çocuklarımıza yaşatılan acıyı daha da derinleştirmiştir.

Türkiye, Birleşmişler Milletler Genel Kurulu tarafından 2 0Kasım 1989 tarihinde kabul edilen “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ”ye ilk imza atan ülkelerden biridir. Ancak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının Ensar Vakfı’ndaki 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktır. Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir.

Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür maruziyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.

Söz konusu bakan derhal istifa etmelidir!

Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırıyoruz. Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunun takipçisi olacağız” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1