EGE GÜNDEM GAZETESİ

Canbey ‘Gazeteciliğin Geleceğini’ anlattı

Canbey ‘Gazeteciliğin Geleceğini’ anlattı
136 views
12 Mayıs 2016 - 11:12

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Üsküdar Üniversitesi’nin davetiyle “Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği” konulu bir konferans verdi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey,  İletişim Fakültesi öğrencilerine medyadaki yeni gelişmeleri, bu gelişmeler ışığında gazeteciliğin nasıl şekil alacağına dair bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansa, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, İTBF Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

canbey konferans (1)

Canbey medyanın neden yeni yönelimlere ihtiyaç duyduğunu aktardığı konuşmasında şunları ifade etti: “İnternetin yaygınlığının yanı sıra teknolojinin de gelişimi, birçok sektörü dönüşüme zorladı. Bu sektörlerin başında medya ve basın gelmektedir. Sadece gazeteciliğin değil kâğıdın da geleceğini konuştuğumuz şu günlerde, sorulması gerekli soru şudur: Dönüşecek miyiz, direnecek miyiz? Akıllı telefonlar, mobil uygulamalar,  VR (Sanal Gerçeklik) uygulamaları, hologram teknolojileri, giyilebilir teknolojiler, papertabler akıl almaz bir hızla hayatımıza girerken, bu sorunun cevabını vermek zor değil. Dönüşmeli, teknolojiyle uyum sağlamalıyız.”

Fütüristlerin 2040 yılına gelindiğinde gazetelerin kağıda basılmayacağı yönünde öngörülerde bulunduğuna işaret eden Canbey, bugünkü alışkanlıklarımızın çoğunun bir süre sonra sadece birer nostalji unsuruna dönüşme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Reklam pastasının dağılımını göz önünde bulundurulduğunda hala büyük payın TV’de olduğunu, dijitale ayrılan payın basına ayrılan payın üzerinde seyretmesinin ciddi bir mesaj olduğunun altını çizdi.

Konferans sonunda Prof. Dr. Nazife Güngör, Mustafa Canbey’e katılımı dolayısıyla Teşekkür Belgesi verdi.

Mustafa Canbey, Basın İlan Kurumu Yayınları arasından çıkan “Basın Penceresinden Harb-i Umumi ve Çanakkale” kitabını İletişim Fakültesi Dekanı Güngör’e ve İTBF Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur’a hediye etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1