EGE GÜNDEM GAZETESİ

Canbey: “Coğrafi İşaretli Ürün Sayımızı Artırmalıyız”

Canbey: “Coğrafi İşaretli Ürün Sayımızı Artırmalıyız”
277 views
10 Eylül 2020 - 22:01

Burhaniye Ticaret Odası’nın girişimleriyle zeytinyağının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaretli ürünler arasına girmesiyle, Balıkesir’de coğrafi işaretli ürün sayısı 12’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey; “Burhaniye zeytinyağının coğrafi işaret almasından oldukça mutluyuz. Burhaniye zeytinyağımız Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaretli ürünler arasına girmesiyle Balıkesirimizin coğrafi işaretli ürün sayısı; Ayvalık zeytinyağı, Balıkesir kuzu eti, Balıkesir höşmerim tatlısı, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini, Edremit zeytinyağı, Kapıdağ mor soğanı, Susurluk ayranı, Susurluk tostu, Gönen iğne oyası, Yağcıbedir el halısı ve Marmara Adası Mermeri ile birlikte 12’ye ulaştı. Hayırlı olsun.” dedi.

Coğrafi işaretin önemine de değinen Canbey; “Balıkesirimizin her yerinde kendine has güzellikleri, kendine özgü değerleri görmek mümkün. İşte bu değerleri markalaştırmak, tüm Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmak için çalışmamız gerekiyor. Bu bağlamda coğrafi işaret büyük bir öneme sahip. 50 çeşit peynire sahip bir şehir olarak her peynirimize ayrı coğrafi işaret alarak, her bölgemizin kendine özgü değerlerine coğrafi işaret alarak, coğrafi işaretli ürün sayımızı artırmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1