EGE GÜNDEM GAZETESİ

CAHİL Mİ KALDIK ?

CAHİL Mİ KALDIK ?
RAMAZAN NARİN NOGAYTÜRK
RAMAZAN NARİN NOGAYTÜRK( xsusurlukx@hotmail.com )
330 views
27 Nisan 2018 - 11:59

Bir müteahhit arkadaşımla dün bir yerde sohbet ederken, yanımızdaki arkadaş IYI Partinin yazılışındaki IYI nin hangi alfabede olduğunu sordu. Ben de, GÖKTÜRKÇE dedim.
Müteahhit arkadaşımız atıldı hemen. O zaman Cumhuriyeti kurarken geçtiğimiz bu alfabe TÜRKÇE değil…!
Eeee dedim tabii ki, ne demek istiyorsun bunu demekle ?
– Dil devrimi dedikleri devrimle biz bir gecede cahil bırakıldık ! TÜRKÇE ye de geçmemişiz LATİN Alfabesine geçirilmişiz ! Mezar taşlarımızı bile okuyamayan bir nesil yaratıldı. Bu dil devrimi olacağına, İstiklal harbinde keşke 5 milyon kişi daha ölseydik te, cahil kalmasaydık !
Sinirlendim ve kırıcı da olsa gerekli açıklamayı bildiğim kadarı ile yapmak zorunda kaldım.
Birincisi ; Osmanlıdan Cumhuriyete geçerken Anadolu’nun nüfusu 6,5 milyondu, Trakya ile birlikte ancak 8 milyon kalmıştık. Sen bu 8 milyonun 5 milyonunu daha OSMANLICA da kalmak için feda edebiliyorsun ki, bu söyleminin İngiliz işbirlikçisi kürtsaitten, veya Cumhuriyete karşı çıkan şeyhlerden dervişlerden tarikatlardan ve dahi bugünkü ortamda hem iktidar ve muktedir olup rejimden şikayette öne geçen türeyenlerden hiç farkı yok. Yani, sen TÜRK değilsin !
İkincisi ; Cumhuriyet nüfusumuzun, Osmanlı zamanında cahil bırakılmış ve ancak %2 si okuma yazma bilen bir nüfustu ki, cahil bırakılmadık, Osmanlı bizi, zaten cahil bırakmıştı. Osmanlıca yazılıyordu evet, arapça-farsça içimize işlemişti evet…ama o yüzde doksansekizlik nüfus, o mezar taşlarını zaten okuyamıyordu. Osmanlıca, Arapça, farsça yazıyorduk ta, bre gafil… o zamanki nüfusun hepsi TÜRKÇE konuşuyorduk !
Üçüncüsü ; Doğru, Osmanlıca’dan Göktürk alfabesine geçmedik. Latin Alfabesine geçtik. Ama neden geçtik ? Bunu anlamak için senin beyne ve zekaya ihtiyacın var, ben de şu anda bu ikisini veremem.
Sen AKP lisinamenna !Ama ATATÜRK düşmanlığı yapacaksan, delikanlı olacaksın delikanlı…!Bir gecede cahil bırakıldık söylemi yerine, sıkıyorsa maçan, ATATÜRK Türk alfabesi bile kullanmadan bizi bir gecede cahil bıraktı’yı, delikanlıca söyleyeceksin ki, ben de sana cevabı, o zaman verecem…
Osmanlı Devletinden Türkiye Cumhuriyetine dönüştük ve Türkçe konuşup Osmanlıca yazıp çizerken, latin alfabesi ile bugünkü yazılışı ve okunuşu aynı olan bu dile geçtik. Ama cahil kalmadık, ama cahil bırakılmadık, ama karanlığa gömülmedik…. LATİN Alfabesine neden geçtiğimizi anlayamayanların, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’ni, anlamalarını beklemiyorum. işbu DİL DEVRİMİ konusuna yarın devam edeceğim… Cahillik, cühelalık ve cehalet nedir ne değildir i işleyecem… 27.04.2018 NOGAYTÜRK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1