EGE GÜNDEM GAZETESİ

BÜYÜKŞEHİR MECLİSiNDEN YUNAN’A DEKLARASYON

BÜYÜKŞEHİR MECLİSiNDEN YUNAN’A DEKLARASYON
398 views
10 Eylül 2020 - 22:23

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde yaşanılan gerginlik sürerken, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısı da denizin ortasında ve Mavi Vatan’da gerçekleştirildi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in ev sahipliğinde gerçekleşen Büyükşehir Meclis toplantısının denizin ortasında ve ısınan Ege sularında yapılmasıyla, bir anlamda Yunanistan başta olmak üzere Yunanistan ile birlikte hareket eden bazı AB ülkelerine de anlamlı bir mesaj olarak yorumlandı.
Ayvalık’ın Cunda Adası’ndan denize açılan “Jale 6” isimli gezi teknesinde gerçekleşen meclis toplantısı sırasında, tekneye Sahil Güvenlik ekipleri de düzenledikleri şovlarla eşlik etti.

BALIKESİR BBB YÜCEL YILMAZ, “BİZ BAŞKALDIRMAYIZ AMA HAKKIMIZI DA HİÇ KİMSEYE VERMEYİZ”
Ayvalık’ın birbirinden güzel 22 adasının gezilerek gerçekleşen meclis toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bizim amacımız güzel şehrimizin en güzel parçalarından biri olan Ayvalık ve Cunda Adası’nı Balıkesir’imizin her bir yanında yaşayan meclis üyelerimize tanıtmaktı. Biz bu programı çok daha öncesinde yaptık. Amacımız, 20 ilçemizde 93 meclis üyemiz var. Ayvalık Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde; açık alanda ve Kuvai Milliye şehrimiz olan Balıkesir’imizin 22 adası olan bir ilçemizdir Ayvalık. Bu toplantıların en güzelinin Mavi Vatan’da yapılmasını uygun gördük. Nasıl ki 781 bin kilometrekarelik vatan toprağının yanı sıra 290 kilometrede Balıkesir’imizin etrafında sahil şeridi var. Bunlarda bizim toprağımız. Türkiye’nin uluslar arası gündemindeki konusuna biz de sahil şehri olarak bizde iştirak edelim dedim. O yüzden de bugün bu meclis toplantısını bu şekilde yapmayı da uygun gördük.” ifadelerini kullandı.
Gazetecilerden gelen “Bu toplantı aslında dış mihraklara karşı da bir başkaldırı yada gözdağı mı?’ şeklindeki soruyu yanıtlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Biz bir Kuvvai Milliye şehriyiz. Biz başkaldırmayız ama hakkımızı da hiç kimseye vermeyiz. Hakkımızı savunan bir şehiriz.” diye konuştu.

AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN, “BU TOPLANTININ EGE DENİZİ’NDE YAPILMASI ALENİ BİR HASSASİYETİMİZDİR”
Balıkesir merkezde gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarının belirli zamanlar içerisinde ilin farklı ilçelerinde de yapılmasına ilişkin görüşmeler yaptıklarını kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz olmak üzere, bu fikri ortaya atan kendisine teşekkür ediyoruz. Balıkesir’in en güzide ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta bu toplantıların ilkinin yapılması ve bu toplantının orijinal bir ortamda olabilmesi için böyle bir fikir geliştirdik. Bu anlamda Balıkesir merkezinde yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarının il dışında ilk kez bir gezi teknesinde yapılması da hem Ayvalık’ı tanıtmak hem de ilçemizin doğal güzelliklerini gösterebilmek dahası Ayvalık’ın sorunlarını anlatabilmek açısında bizim için önemli bir fırsat oldu.” dedi.
Denizin ortasında gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının tamda Ege Denizi’nde Yunanistan ile Türkiye arasındaki gergin bir döneme rastlaması ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Bu konu Büyükşehir Belediye Meclisi’ni teşkil eden tüm partilerin üzerinde uzlaştığı bir karardı. Bir anlamda bu ortak bir beyanat olacaktır. Bütün Türkiye için, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi ortak bir bildiriyle de bunu açıklamış olacak. Bunun Ege Denizi’nde yapılmasının da aleni bir hassasiyet olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1