EGE GÜNDEM GAZETESİ

Burhaniye Ticaret Odasında Kümelenme Eğitimi Tamamlandı

Burhaniye Ticaret Odasında Kümelenme Eğitimi Tamamlandı
83 views
29 Kasım 2018 - 8:07

 

Burhaniye Ticaret Odası’nın Güney Marmara Kalkınma Ajansına (GMKA) 2018 Teknik Destek kapsamında yapmış olduğu ve Ajans tarafından desteklenmeye uygun görülen TR22/18/TD/0029 Başvuru Numaralı “KÜMELENME ÖGRENIYORUM” konulu eğitimi uygulamaya geçti.

Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel,

Proje Kapsamında 15 Kasım 2018 Perşembe,16 Kasım 2018 Cuma, 22 Kasım 2018 Perşembe , 23 Kasım 2018 Cuma tarihlerinde Eğitim için başvuran üye firmalarımızın temsilcisi 16 kişiye 4 gün süre ile Kümelenme konusunda eğitim gerçekleşmiştir.

Bilginin çok hızlı bir sekilde yayıldığı; rekabet edebilmek için, değişimin ve yeniliklerle bütünleşmenin artık yadsınamaz bir gerçek olduğu günümüz dünyasında, firmaların birbirleri ile olan iletişimi ve ortak is yapma kültürü bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Firmaların, ağır rekabet koşullarına karsı mücadele etmenin çok zor olduğunun farkına varmaları ile birlikte, sektörel işbirliklerine gitme çabalarının arttığı görülmektedir. Kümelenme yapılanmasının temelinde, firmaların karlılığı ve sürdürülebilirliği yer almaktadır. işbirliği içinde hareket eden firmalar basta girdi maliyetlerinin azalması olmak üzere birçok alanda, tek baslarına ulaşamayacakları bazı avantajlara sahip olabilmektedir. Küme içindeki firmaların ihracat, satış ve verimliliğinin artırılması, yenilik ve yeni teknolojilerin teşvik edilerek yenilikçilik düzeyinin yükseltilmesi ve işletmeler arasında ağ oluşturulması ile yeni işletmelerin bölgeye çekilmesi, kümelenme yapılanmasının firmalara sağladığı başlıca faydaları arasında sayılmaktadır.

Hedef gruba verilen eğitimle, kümelenme kültürü ve bilinci oluşturma, uygun olan sektörlerde kümelenme kapasitelerini geliştirmeyi öğretme ve bununla ilgili gerekli teknik destek sağlanmış olacaktır. Özellikle bölgede tarım, turizm, sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren birçok firma olduğu göz önüne alındığında hedef kitleye verecek eğitimlerle üniversite-sanayi işbirliği sağlanmış olurken, birlikte çalışmadan kaynaklanan sinerji ve ortak başarı ile sosyo-ekonomik gelişmeye destek verilmesi hedeflendiğini ifade etti

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1