EGE GÜNDEM GAZETESİ

BU KONKORDATO İNCELENSİN

BU KONKORDATO İNCELENSİN
129 views
14 Kasım 2018 - 9:25

Balıkesir’in önemli şirketleri arasında yer alan YÖRSAN konkordato ilan ettiğini duyurdu. Konkordato nedir? İflas anlaşması veya konkordato batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ödemek için alacaklılarıyla yaptıkları anlaşmaya konkordato denir.
TAYYAR TOPRAK ARAŞTIRDI İKİ YIL ÖNCE UYARDI
Balıkesir bölgesindeki bir çok süt üreticisinden süt alan firma konkordato ilan ettiğini duyurunca üreticiler haklarını aramak için sıraya girdi. Gün geçtikçe konkordatonun Balıkesir’deki üreticiyi bitirecek şekilde yapılıyor olması dikkatlerden kaçmadı. Araştırmacı gazeteci Tayyar TOPRAK konunun üzerine giderek konkordato komiserlerlerinin listesini ve dosyasına ulaşmayı başardı.
Gazeteci Tayyar TOPRAK YÖRSAN’ın konkordatosunun şahibelerle dolu olduğunu belirtti. İki yıl önce Tayyar TOPRAK’a ait Hedef dergisinde yer alan habere üreticiye para ödemediklerinin haberleri yer aldı.
İki yıl önce devir sürecinde üreticilere paralarını ödemeyen YÖRSAN firması, yabancı sahipleri aracılığıyla cevap yazıp durumu inkar etsede alacaklıların listesi apaçık gözler önündeydi ve üretici mağdur oldu. O dönemde hiçkimse üreticinin yanında durmadı ne muhalefet, ne iktidar üreticinin sesine kulak vermediler. Aradan iki yıl geçti aynı firma bölgede bulunan bir çok üreticiyi mağdur etmeye devam ediyor.
ÜRETİCİYİ KANDIRDILAR
Tayyar TOPRAK’ın edindiği belgelere göre; konkordato ilan eden YÖRSAN şirketi, konkordato ilan etmeden önce ayın 10’unda ödeme yapacaklarını alcaklılarına duyurdu. Süt üreticisi olan alacaklılar zor durumda kalsada güvenmekten başka çareleri yoktu. Ödemeleri iki ay geriden yapan YÖRSAN firması her ayın 20’sinde yapması gereken ödemeyi ayın 10’una erteledi böylelikle yirmi gün daha kazanmış oldular. Bu süreç içerisinde bölgedeki bir çok üreticiden, süt toplayan firma ayın 9’unda konkordato’ya başvurdu. Peki toplanan paralar nereye gitti? İktidar Partisi milletvekili aynı zamanda Avukat Mutlu Aydemir YÖRSAN’ın konkordatosundan sorumlu millet vekili yani süreci bizzat takip eden bölge milletvekilidir. Konkordatonun sürecini hukuksal boyutta sürdürülebilmesi için çaba gösterdiğini biliyoruz. Peki bu konkordato ilanının derinlemesine incelendiğinden toplanan paraların, yöneticilerin hesaplarına aktarlmadığını, yurtdışına kaçırılmadığını bilmek mümkün mü?
Sayın Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı konunun bizzat takipçisi olduğunu biliyoruz. Bizlerde yöneticelere yurt dışı yasağı getirilmesi taraftarıyız. Yöneticilerin cep telefonu görüşmeleri, hesapları incelenmeli.
ŞİRKET YABANCILARA SATILDI, ATANAN KOMİSERLERDE YABANCI
Konkordato ilanı için asliye hukuk mahkemesine başvuran firmaya üç tane komiser atanıyor. Komiserler Bursa’dan Umut Kahraman, Ali İrfan Kılıç kanunen dışarıdan mali müşavir atanabilir. Burada komiserlerede lafımız yok buradaki amaç bu arkadaşların bölgeyi tanıma aşamasında süreyi uzatabilmektir. En dikkat çeken ise üçüncü komiser hukukçu Mehmet SIAKIR CHOSEIN yabancılara satılan bir firma konkordato ilan ediyor, konkordato’nun başına yabancı bir komiser atanıyor. (BALIKESiR’de MALİ MÜŞAVİR, AVUKAT KONKORDATO YETKİLİSİ YOK MU?)
ÜRETİCİYİ KORUMAZSAK BALIKESİR’İ KORUYAMAYIZ
10’unda para verme tahhüdü bulunan şirketin, 9’unda konkordato ilan etmesi, konkordato amirlerinin şirket gibi yabancı kişiler olması bunlar şaibelidir. Verilen teminatın üreticilere dağıtılması gerekiyor. Üreticiler mağdur olursa direkt olarak Balıkesir esnafınada çok büyük darbe olur. Balıkesir’e karşı yapılan bu tutumun önüne geçilmeli ve üretici yaşayabilmek için kendi hayvanını kesmek zorunda bırakılmamalıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1