EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Bir çözüm yolu var”

“Bir çözüm yolu var”
146 views
20 Kasım 2018 - 11:54

CHP Belediye Başkan aday adayı Tolga Tosun, İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Mehmet Güneş ve Harita Mühendisi Mesut Özdemir ile Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar’ı makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette Bandırma’nın en büyük sorunu olan Trafik ve Otopark sorunlarını dile getiren Tolga Tosun,
Bandırmanın tek merkezli bir kent olması ve şehir merkezinin eski yapılardan oluştuğunu, trafik ve otopark sorununun çözümü noktasında şehirde bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının konuya duyarlı olması, sorunun çözümü noktasında inisiyatif alması gerektiğinin altını çizdi.
Trafik ve Otopark sorunu ile ilgili, daha önce Bandırma Belediye Meclisinde dile getirdiği ve toplumda ciddi olumlu geri dönüşler aldığı, yenilenmesi düşünülen Hürriyet İlkokulu ve Endüstri Meslek Lisesinin, zemin altında kalan bölümlerinin otopark olarak planlanabileceği konusunda Bandırma Kaymakamı’na bilgi verdi. Tolga Tosunun verdiği bilgi kısaca;
Bandırmayı merkeze bağlayan dört büyük cadde bulunmaktadır. Ordu Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Kurtuluş Caddesi. Bu caddeler üzerinde ciddi ticari hareketlilik bulunmakta olup, ayrıca şehri bir noktadan diğer noktaya bağlamaktadır.
Bandırma büyükşehire bağlı bir ilçedir. Büyükşehir yasası ile ilçe trafik komisyonları kaldırılmıştır. Geçtiğimiz hafta Bandırma Kaymakamı yeniden ilçe trafik komisyonu oluşturulması noktasında görüş bildirmiş olsa bile Balıkesir’deki tüm ulaşım, trafik, parklanma, yol düzenlemeleri UKOME adında bir komisyon tarafından yapılmaktadır.
Bursa asfaltını Bandırma şehir merkezine bağlayan Atatürk Caddesi Bandırmanın en yoğun caddelerinden biridir. Bu cadde üzerinde, AVM, Tapu Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Belediye, Telekom, Endüstri Meslek Lisesi (yeni adıyla Bilim Sanat Merkezi), Hürriyet İlkokulu, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadastro Birimi, Müftülük, Postane bulunmaktadır. Atatürk caddesinin bir alt sokağına Pazartesi Pazarı kurulmaktadır.
Cadde her daim yoğun olmakla birlikte, özellikle sabah ve akşam saatlerinde ciddi şekilde tıkanmaktadır. Yol üzerinde çift sıra parklanma bu tıkanıklığı artırmaktadır.
Atatürk Caddesi üzerinde ve tam orta noktasında bulunan, Hürriyet İlkokulu ve Endüstri Meslek Lisesi (yeni adıyla Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi) belli nedenlerden dolayı yıkılıp yeniden yapılacaktır.
Hürriyet İlkokulunun ihalesi 26.10.2018 tarihinde yapılmış, bugün itibariyle kamu ihale kurumu sitesinden yapılan sorgulamada “teklif değerlendirme tamamlanmış” şeklinde bulunmaktadır. Yani her an sözleşmesi imzalanıp inşaatına başlanacaktır. Yeni okul 24 derslikli olarak planlanmıştır.
Endüstri Meslek Lisesi için 05.12.2018 tarihinde ihalesi yapılacaktır. Endüstri Meslek Lisesi yerine Bilim ve Sanat Merkezi olacak şekilde projelendirme yapılmış olup, 42 adet atölye-çalışma odası ve derslikle birlikte 144 kişilik çok amaçlı salon bulunmaktadır.
Bu iki kamu binası TİP proje olarak tanımlanan şekilde planlanmıştır. Bandırmada şehir merkezinde bulunan stratejik öneme sahip bir yere var olan otopark sorununu çözmeye-hafifletmeye yönelik bir proje geliştirilmesi önemlidir.
Yapılacak yeni binaların teorik ömrü 40-50 yıldır.
Bu iki yeni yapılacak binanın ve arsanın zemin altında kalacak bölümlerine, arka sokak olan Tiren yolu sokaktan girişi verilmek suretiyle zemin altı otopark yapılabilir. Kabaca yapılacak hesaplamaya göre 400 araçlık otopark yapılabilir.
Mevcut durumda, Atatürk caddesi ışıklardan 1 nolu imar yoluna kadar 1200m dir. Karşılıklı olarak yol kenarı otopark alanı 2400mdir. 5m de bir araç parkı olarak hesaplama yapıldığında 350 araç Atatürk caddesi üzerinde parklanma yapmaktadır. Bu iki okul altına otopark yapılması durumunda var olan yol kenarı kadar araç park edebilecektir.
Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar Av. Tolga Tosun’a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, konuyla ilgileneceğini, konuyu taraflarıyla görüşeceğini belirtmiştir.
Av. Tolga Tosun teknik ekibinin hazırladığı dosyayı Bandırma kaymakamına teslim etmiştir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1