EGE GÜNDEM GAZETESİ

“BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAYIN”

“BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAYIN”
18.811 views
07 Ekim 2019 - 6:01

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga 180 Gününü ve yaptıklarını açıkladı.

Balya Belediye Başkanı gerçekleştirdiği halk toplantısında halka seslenerek sizlerden ilk olarak isteğim bana hesap sorun, buradan çıktığınızda kafanızda soru işareti kalmasın istiyorum. Diye seslendi.
Vatandaşlara seslenen Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga çok sayııda spekülasyon için “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın. Her ne olursa olsun gelin bana veya ekibime sorun, danışın bilgi edinin ondan sonra yorum yapın.”

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga’nın konuşmasının satırbaşları şu şekilde; “1 Nisan 2019’da göreve geldiğimizde; bizim sandığımız araçlar bize anlatıldığı gibi bize ait değilmiş meydanlarda anlatılanlar doğruyu yansıtmıyormuş. Bizler göreve başladığımızda 31 adet aracımız vardı. Araçların çoğu geri gitti hibe denilen araçlar geri istenildi. Bir diğer konu ise borçların talebi halkımız sürekli borcunuzu bilelim, borcunuzu bilelim diye ısrar edince açıklamak durumunda kaldık. Devir aldığımız gün toplam borç 7.579.134.62 (Yedi milyon beşyüz yetmişdokuz bin yüz otuzdört lira, altmış iki kuruş) bunun sadece esnafa olan borç 5 milyon liradır. Bizden önceki yönetimlerle olan şahsi görüşmelerimde defalarca kez sordum! Başkan belediyenin borcu ne kadar? Ya sen kazanacan, ya ben kazanacam bilelim ona göre hazırlıklı olalım. Demiştim. Seçimden 15 gün önce parti binamızda tekrar sorduğumda 4 milyon lira borcumuz olduğunu söyledi. 15 gün sonra göreve geldiğimizde durum böyleydi. Borç olması yanlış bir durum değil. Borç olabilir ama elle tutulur bir iş yapılsaydı keşke merkezdeki taş işi bitseydi, köylerdeki taş işi bitseydi bu borç önemsenmezdi bile ama ortada elle tutulur hiçbir hizmetin olmadığını görüyoruz. 180 günde döşediğimiz taşın maliyeti 1.5 milyon onun yanı sıra 3 milyon borcumuzuda ödemiş bulunuyoruz. İlk önceliğimiz kendi esnafımızı rahatlatmak onların alacaklarını ödemek adına uğraşıyoruz bu yüzden ödediğimiz borcun büyük bir kısmı esnafımıza olan borçtan ödedik! Ben bu makamda olduğum sürece hiç kimseyi mağdur etmeden, imkanlar el verdiğince herkesin hakkını vereceğimden emin olabilirsiniz. Bununla ilgili bir sorusu olan varsa lütfen bana hesap sorsun.


Bir diğer konu çalışanların maaşının kesilmesi kesildi mi? Kesilmedi mi? Kaç para kesildi? Çalışanlarımız bu durum için oldukça ketum hiç biri dışarıya sır vermedi. Ancak ben sizlerle bunu paylaşayım evet çalışanlarımızın alacakları vardı. Memurlardan biner lira, iki defa, işçilerden bir defa beşyüz lira kesildi geçen yönetimde ve ödenmedi. Bizler buraya önce emek, önce alın teri diyerek geldik. Kendimiz aç duracağız o işçiye o çalışana o parasını ödeyeceğiz evine ekmek götürebilsin. O arkadaş bir ay boyunca size hizmet ediyor, ay sonunda biz onun maaşından para kesiyoruz. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Çalışanlarımız alacaklarını ödeyip helallik istemekte bizlere düştü.
Belediyemizin icralık işleri vardı, belediyemizi dokuz ayrı firma icraya vermişti. Bunlar biz göreve gelmeden başlayanalarda var, biz görevdeyken gelen icralarda oldu. Bu dört aylık dönemde icralık borcumuz 1.3 milyonluk borcun 725bin liralık kısmını ödedik! Bunları neden açıklıyorum! Diye soracak olursanız buna şeffaflık deniyor. Bu toplantılara periyodik aralıklarla devame deceğiz ve hesap vermeye devam edeceğiz.
Biz bunlar için alın teri dökerken. Alacaklılarımızdan telefonlar almaya başladık, hem şahsım hem belediyemizin birimlerinde bulunan arkadaşlara gelen telefonlarda alacaklılar şunu söylüyor. “yahu başkanım bizi bir avukatlık bürosu aradı, balyadan alcağınız varsa bizler sizin için icraya gidebiliriz” dediler. Avukatların isimleri belli bunu yaptıranda belli ne yazık ki…

Balya Belediyesi Başkanı #OrhanGagaBalikesir Balya ilçesi ile ilgili 180 gününü ve yaptıklarını açıklıyor

EgeGündem Webtv paylaştı: 5 Ekim 2019 Cumartesi
BALYA BELEDİYE BAŞKANI ORHAN GAGA’NIN
AÇIKLAMALARI EGE GÜNDEM WEB TV DE..


Baski geldi alt yapıyı yaptı, üst yapıyı yıktı gitti. Balya Belediyesi ve Baski arasındaki protokolde borcun %70’i baskinin, %30’u Balya belediyesinin olması gerekli ama öteki tarafta batak olduğu için ortada ne bir kuruş para var nede protokole uyan var. Bizlerde sorumluluğu üzerimize aldık ve bu para gelsede gelmesede vatandaşlarımızı mağdur etmemek için taş döşeme işini üstlendik gereğini yerine getiriyoruz. Yağmurlar başlamadan Balya merkezimizin taş işini bitiricem benim vatandaşım çamura basmayacak bu işte kararlıyım. Çevre yolu hepinizin malumu seçimlerde şov yapmak için birkaç makine getirip göstermelik kazdılar, bozdular seçim bitti gittiler. Büyükşehir ile iyi ilişkilerimizin neticesinde Kurban bayramı öncesi gece geç saatlere kadar bütün ekip olarak oradaydık bitmesi için işin başındaydık arife günü saat 9’da işi bitirip çevre yolunu hizmete açtık!
Köyümüzün yolu, derdi sıkıntısı bitsin 7milyon küsür borcum olsun, diyeceğim ama köylerin hiçbir sorunu çözülmemiş yinede 7 milyon borcumuz var. Köylerede yürümek için bile yol yok her yer çamur içinde ama birkaç köyde aş evi var. Tamam Allah razı olsun buda bir hizmettir neticede ramazandan-ramazana senede 1 kere kullanmak için çok güzel aş evi yapıp, yürüyecek yol yapmamak nedir? Görev yapacağımız süre boyunca köylerimizin yol sıkınıtısını çözeceğim ama sizlerden ricam biraz sabır. Yıllardır yapılmamış olsa hemen yapalım! Diyeceğim ama yıllardır yapılmadığı gibi olanı yıkmışlar, olanı yıktıkları yetmiyormuş gibi Belediyeyi borca sürükleyerek elini kolunu bağlamışlar. Bilzer bu bağlardan kurtulmaya çalışırken dahi bir çok hizmete imza attık. Bizlere biraz zaman verin bağlarımızdan tamamen kurtulduğumuzda Balya’mızı bambaşka bir yer haline getireceğim.” Dedi.

Vatandaşlara seslenen Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga çok sayııda spekülasyon için “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın. Her ne olursa olsun gelin bana veya ekibime sorun, danışın bilgi edinin ondan sonra yorum yapın.” Dedi.
Devamı önümüzdeki hafta…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1