EGE GÜNDEM GAZETESİ

Biçki: Demokrasinin zarar görmemesi için uzlaşı şart

Biçki: Demokrasinin zarar görmemesi için uzlaşı şart
114 views
25 Mayıs 2016 - 10:58

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, dün düzenlediği basın toplantısı ile genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan yumurtalı protestoyu kınadı. Biçki, “Laik Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin daha fazla zarar görmemesi için, uzlaşı politikası öne çıkmalı, iktidar ile muhalefet partileri arasında birbirini dinleyen, anlayan dostane ve kucaklayıcı bir Meclis yapısı oluşturulmalıdır” dedi.

ender biçki

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıların, Cumhurbaşkanın ve siyasi iktidarın yürütmekte olduğu gerginlik politikasından kaynaklandığını söyledi. Düzenlenen basın toplantısında siyasilerin yapıcı olması gerektiğinin altını çizen Biçki, “Bugün gelinen noktada Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini hafife alanlar ülkemizde ve dış ilişkilerde her şeyi birbirine karıştırmışlar, dünyada ağırlığı olan, Dünya’da barışı ön planda tutan Türkiye’mizin itibarını zedelemişlerdir. Bütün komşularla ilişkilerimiz bozulmuş, izlenen yanlış Suriye politikası ülkemizi savaşın eşiğine getirmiştir. Cumhurbaşkanı ve onun emrinde olan siyasi iktidar Esat’ın gitmesine çalışırken, ülkemizin güney doğu sınırları ve özellikle Suriye sınırımız kontrolden çıkmış, bu sınırlarımızın içi ve dışı tamamen her türlü teröristin, IŞİD’in, PKK’nın, PYD’nin, YPG’nin, Hizbullah’ın, Elnusra’nın çirit attığı, lojistik destek aldıkları bir konuma gelmiştir.
Kilis ilimiz her gün bombalanırken 22 kişinin ölümüne neden olmuş, siyasi iktidar kendi sınırlarımızı ve Kilis ilimizi korumak için hiç bir şey yapamaz duruma gelmiştir. Sınırını ve kendi ilini koruyamayan bir iktidar olur mu?
Dün “birkaç yaramaz çocuk” olarak görülen IŞİD’in, Kilis’e yaptıkları saldırıların karşılığı yeterince verilmeyince, hava ve kara harekatı yapılmayınca, Cumhurbaşkanı ve siyasi iktidar adeta seyirci kalmış, ölen vatandaşlarımız için taziye açıklamaları yapılmakla yetinilmiştir.
Kilis ilimiz Suriyeli vatandaşlar ile dolmuş,yerli halk şehrini terk etmeye başlamıştır.
Şimdi soruyorum size; böyle bir devlet yönetimi olabilir mi?
İşte bu kadar kargaşanın ve gerginliğin yaşandığı ülkemizde, hırsını ve kızgınlığını Cumhurbaşkanından ve siyasi iktidardan alamayanlar, iyi niyetli olarak ülkemizin içte ve dışta barışını, huzurunu sağlamak, Laik Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi korumak ve ilelebet yaşatmak için büyük bir gayret gösteren Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıların ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıkmaktadır.
Genel Başkanımız gerek terör olaylarından gerekse yaşanan karışıklıklardan dolayı hedef gösterilmektedir.
Bu tür saldırılardan bir şey çıkmaz. Bu nedenle artık herkes aklını başına almak, ülkemizde birliği, beraberliği, barışı ve huzuru sağlamak için çalışmalıdır.
Cumhurbaşkanı ve siyasi iktidar gerginlik politikasına son vermelidir. Süratle Suriye ilişkileri düzeltilmeli, Suriyeli vatandaşların geriye dönüşü sağlanmalıdır. Laik Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin daha fazla zarar görmemesi için, uzlaşı politikası öne çıkmalı, iktidar ile muhalefet partileri arasında birbirini dinleyen, anlayan dostane ve kucaklayıcı bir Meclis yapısı oluşturulmalıdır.
Vatandaş bizi kavga etsinler diye değil, birbirleriyle anlaşsınlar, uzlaşsınlar ve ülke yararına iyi ve güzel işler yapsınlar diye seçmiştir. Bizler de bu çerçevede hareket etmeliyiz.

Hiçbir siyasi bugünü değil, yarınları düşünmeli, ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine gelmesi, kalkınmış bir ülke olması için çalışmalıdırlar. Hiç kimse geçmişi unutarak ve yapılanları yok sayarak bir yere varamaz. Gerginlik ve kavgacı bir politika hiç kimseye fayda sağlamaz. Böyle bir yaklaşımla da bir yere varılamaz. Bunu yapanlar gelecekte aynı duruma düşürüleceklerini unutmamalıdırlar.
Bunu düzeltecek olanlar bizleriz. İktidarıyla muhalefetiyle hepimiz aynı hedef ile ülkemizin gelişmesi için hareket etmeliyiz. Bugün genel başkanımıza yapılan sistemli bu çirkin saldırılara tepki gösterilmez ise, gelecekte bir başka siyasilere karşı da yapılabilir.
Bunu yapanlar genel başkanımızı ve CHP’lileri korkutmaya çalışıyorlarsa yanılıyorlar. Bizim hiç kimseden korkumuz yoktur. Ne karşıdan atılan yumurtalar, ne çirkin sözlerle yapılan tehditler bizleri yıldıramaz. Onun için Sayın Genel Başkanımıza yapılan sistemli çirkin saldırıları tekrar şiddetle ve nefretle kınıyorum ve bu tür çirkin saldırıların hiçbir siyasiye yapılmamasını diliyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1