EGE GÜNDEM GAZETESİ

Belediye İş Sendikası’ndan Sert Açıklama

Belediye İş Sendikası’ndan Sert Açıklama
103 views
28 Nisan 2016 - 18:14

 Belediye İş Sendikası Başkanı Yüksel Özden, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde bazı daire müdürlerinin, işçilere baskı, tehdit ve zulüm uyguladığını belirtirken bu davranışların devem ettirmeleri halinde yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

 

Başkanlığını Yüksel Özden’in yaptığı Belediye İş Sendikası Balıkesir Şubesi, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan üye işçilere sendikalarından istifa etmeye zorlandıklarını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak dün bir yazılı açıklama yapan Belediye İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Bilgi İşlem Daire Başkanı Fikret Tezcan başta olmak üzere bazı daire başkanları ile müdürlerin anayasal suç işleyerek işçileri sendikalarından istifa etmeye zorladığını söyledi. Özden, açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “TC Anayasa’sının “Sendika kurma Hakkı” Başlıklı 51.maddesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu iş Sözleşmesi kanununun “Sendika Özgürlüğünün Güvencesi” başlıklı 25. maddesi gereği, her işçi sendikaya serbestçe üye olma hakkına sahiptir. Hiç bir işçi üyesi bulunduğu sendikadan ayrılmaya zorlanamaz. Bu nedenle işçiler arasında ayırım yapılamaz. İş yerleri değiştirilemez, tehdit ve cebir uygulanamaz. Bu hükümlere aykırı hareket edenler hakkında Türk Ceza Kanununun 117. ve 118. maddesi gereği, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve kamu haklarından mahrumiyet cezası verilir.

Anayasamız ve yasalarımızın amir hükümlerine rağmen, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde görev yapan, başta Bilgi İşlem Daire Başkanı Fikret Tezcan olmak üzere bazı daire başkanları ve müdürler Belediye işçilerini tehdit ve baskıyla 35 yıldır örgütlü oldukları Belediye İş Sendikasından istifaya zorlamaktadırlar. Gördüğü baskı ve zulümle ekmeği ve işiyle tehdit edildiği için sendikamızdan ağlayarak istifa etmek zorunda bırakılan arkadaşlarımız, yasal olarak bir ay daha bizim üyemiz olmaları nedeniyle, yaşadıkları ve yaşayacakları hak kayıplarını da düşünerek yoğun bir şekilde tekrar sendikamıza üye olmaya başlayınca, aynı daire başkanları ve müdürler bunu önlemek içinde tekrar sendikamıza dönen arkadaşımızın yerini değiştirerek gözdağı vermeye çalışmışlardır.

Belediye İş Sendikası Başkanı Yüksel Özden

Neden, niçin ve ne karşılığı işçileri istifaya zorladığı belli olmayan, Bilgi İşlem Daire Başkanı Fikret Tezcan başta olmak üzere, bu anayasal suça ortak olan diğer daire başkanları ve müdürler bu uygulamalara devam etmesi halinde, en kısa sürede, haklarında yasal işlemler başlatılacaktır.

İşçiye baskıyı, tehdidi şantajı sendikacılık zanneden, sendika görünümlü pazarlamacılara ve onlarla iş birliği içinde olanlara, işi, aşı ve ekmeği için onurluca mücadele veren Balıkesir Büyükşehir Belediye işçisi, asla boyun eğmeyecektir.

Daire başkanlarının,  anayasamıza ve yasalara rağmen, işçilere uyguladıkları bu baskı, tehdit ve sürgünler, Belediyedeki huzuru ve iş barışını bozarken, Belediye Başkanımızı da bu konuda zor durumda bırakmakta, işçilerle de karşı karşıya getirmektedir,

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un bir an önce belediyede yaşanan bu kaosa müdahale ederek, belediyede ki iş barışının sağlanmasını bekliyor, kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1