EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAŞKAN YAVAŞ “SÖZDE DEĞİL, HİZMETLERİMİZ İLE ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”

BAŞKAN YAVAŞ “SÖZDE DEĞİL, HİZMETLERİMİZ İLE ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”
84 views
08 Kasım 2018 - 11:12

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde sulu tarımın arttırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. DSİ Bölge müdürlüğü gölet yatırımlarının yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi’nin de ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde kırsal mahallelere tarımsal alanda kalkınmayı sağlamak için yeni göletlerin yapımı ve mevcut göletlerin ise bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştiriliyor. Son beş yıl içerisinde 20’den fazla gölet ilçeye kazandırılırken, çalışmalar hızla devam ediyor.
DSİ tarafından Yusufçamı mahallesinde yapılan gölet çalışmalarının yanında, Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi’nin ortaklaşa çalışmasının neticesinde gölet yapımı ve genişletme çalışmaları da hızla devam ediyor.
Kırsal mahallelerin kalkınması hususunda sulu tarımın önemli olduğunu savunan ve çalışmalarına bu şekilde yön veren Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ 2014 yılında Büyükşehir yasasının tamamen işlevselleşmesi ile birlikte kırsal mahallelerde mahalle statüsüne girdi. Bunların en büyük problemi yol ve su problemleri. İçme suyu problemi BASKi tarafından önemli ölçüde giderilirken yol probleminin çözümü için ise Büyükşehir Belediyesi Fen işleri ekipleri tarafından çalışmalar sürdürülüyor. Kırsalın bir diğer sorunu ise tarımsal sulama. Tarımsal sulama ihtiyaçları için de göletler lazım. Bu kapsamda da irili ufaklı 20’den fazla göleti çiftçimizin hizmetine sunduk. Şu an Büyükşehir Belediyemiz ve Sındırgı Belediyemizin işbirliği içerisinde BASKİ kontrolünde şu anda gölet çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapılan göletler sayesinde ciddi manada bir alanda sulama imkânına kavuşulmuş oldu. Aynı zamanda Yusufçamı mahallemizde de DSİ tarafından gölet yapımına başlandı. Vatandaşlarımız artık özellikle Yaylabayır, Aslandede ve Yüreğil mahallemiz başta olmak üzere çoğu mahallemizde sulu tarımla ekonomik ürünler yetiştirebiliyor. Özellikle kornişon salatalık gibi ürünlerin miktarı ve kalitesinde önemli bir artış var. Vatandaşlarımız bu işten ekonomik kazanç da elde etmeye başladı. Bunların yanında Yüreğil mahallemiz için önemli bir proje olan SİNDEL göleti için sondaj ve zemin etüdü çalışmaları devam ediyor. Söz verdiğimiz gibi SİNDEL göleti ve Gölcük barajının yapılması için iş takibini hiç bırakmadık. Çalışmalar hızla devam ediyor. Planladığımız tüm kırsal mahallelerde çalışmaları devam ettireceğiz. Amacımız sulama imkânlarını arttırarak göçün dışarıya gitmesini önlemek, sulu tarımla beraber daha ekonomik, daha fazla kazanç sağlayabilecek ürünler yetiştirilebilmesini sağlamak. Sadece göletle iş bitmiyor, ulaşım sorunlarını da önemli ölçüde giderdik ve çalışıyoruz. Üretilen ürünlerin de daha ekonomik bir şekilde pazara ulaşması demek çiftçimizin kazancının artması demek. Bu amaç doğrultusunda destek veren Balıkesir Büyükşehir Başkanımız Zekai Kafaoğlu’na , DSİ 25. Bölge müdürü Rahmi Şahin’e ve ilgili tüm ekiplere teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki sulu tarımla çiftçilerimiz rahat etmeye başladı daha da rahat edecek. “ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1