EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAŞKAN GENÇER, “ENGELLİ DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”

BAŞKAN GENÇER, “ENGELLİ DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
62 views
22 Kasım 2018 - 11:04

25 yıldır düzenlenen şenlik ile yurdun dört köşesinden engellileri buluşturan,öncü kent konumundaki Ayvalık’ın, Rahmi Gençer yönetimindeki Belediyesi, engelli vatandaşların kentsel hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sosyal, sağlık, eğitim, fiziksel mekânve kullanım alanlarında çalışmalar yürütüyor. Başkan Gençer, “Ayvalık’ı erişilebilir, engelli dostu şehir haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
Ayvalık Belediyesi, kentte yaşayan engelli bireylerin yaşam koşullarını iyileştirip toplumsal hayattan pay almalarını sağlama ve kapasitelerini geliştirme yönünde çalışmalarına devam ediyor.
YOLLAR, ULAŞIMA UYGUN HALE GETİRİLDİ
Ayvalık Belediyesi, bedensel engelli birçok vatandaşın her gün kullanmak istediği ve gidiş gelişlerde zorluk yaşadığı yolu yaparak, kullanıma uygun hale getirdi.Cunda’da yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan bedensel engelli 47 yaşındaki Mustafa Şimşek’i yaptırdığı yol ile hayata bağlayan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 12 yıldır tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan, Türközü Köyünde yaşayan Turgay Akın’ın ardından bu kez Kırcalar Köyü’nde yaşayan Mustafa Durmaz adlı vatandaşın evinden köy içine rahatça gidip gelmesini sağlayacak sokağı yaptırdı.
YÜRÜME BANDI, AKÜLÜ VE TEKERLEKLİ SANDALYE DESTEĞİ
Üçkabaağaç Köyünde kaza geçiren Mehmet Kırca isimli gence yürüme bandı hediye edildi, internet bağlandı. Cunda’da Mustafa Şimşek’e, Küçükköy Mahallesi Sarımsaklı Beldesinde yaşayan Halil Ceylan’a ve Çakmak İlkokulunda öğrenim gören 8 yaşındaki Muhammed’e akülü sandalye hediye edildi. Çakmak İlkokulu bahçesinde akülü sandalye için gerekli düzenlemeler ve binaya girişi için engelli rampası yapıldı. Yeni Mahallede Bahri Şan isimli vatandaşa, Altınova Mahallesinde Cengiz Karakaş’a tekerlekli sandalye, Küçükköy Mahallesi Sarımsaklı beldesinde yaşayan Ali Kemal Öğredenler’e engelli aracı hediye edildi. Ünsal Baysal isimli vatandaşın koltuk değneği ihtiyacı karşılandı.Engelli ve yaşlı vatandaşlara ‘Sevgi İzi’ projesi uygulaması ile evlerinden uzaklaşmaları durumunda ailelerine ulaşılmasının kolaylaşması sağlandı. Engelli ve yaşlı vatandaşlara, yılda 2-3 defa ücretsiz diş sağlığı etkinlikleri düzenlendi. 2016 yılında engelli arkadaşlara Edremit’te temsili askerlik hizmeti yaptırıldı. Engelli vatandaşlara gerekli olan medikal malzeme desteği sağlanmış ve sağlanmaya devam etmekte. Kentte her yıl, Eylül ayında Ayvalık Belediyesi’nin destek verdiği Engelliler Şenliği yapılıyor. Yurdun dört bir yanından gelen engelliler ve aileleri Ayvalık’ta misafir ediliyor.
MESLEKÎ REHABİLİTASYON
Ayvalık Belediyesi Sosyal Hizmet Evi bünyesindeki Özel Çocuklar Eğitim Evi’nde, özel çocukların potansiyel olarak yapabilecekleri işleri yapar hale gelmelerini sağlayarak, onları üretken hale getirme amacıyla eğitim ve istihdam programı oluşturuldu. Ayvalık’ta ilk kez gerçekleştirilen proje ile Galoş üretimi başlatılarak özel çocukların harçlıklarını kendi ürettikleri galoşlarla kazanmaları sağlandı.
Bulduğu her fırsatta özel çocuklarla bir araya gelen Başkan Gençer, birlikte galoş üretimi yaptığı, basket oynadığı özel çocukların, yazın deniz, kışın kaplıcalar ve hayvanat bahçesi ziyareti gibi düzenli programları olmasına özen gösteriyor.

Engellilere, eğitimden sağlığa, mesleki girişimden, kültür- sanat ve spora kadar her konuda destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Belediyelerin görevleri sadece altyapı ile sınırlı değil. Park, bahçe, etkinlik, temizlik işlerinin dışında vatandaşın sağlığını ve ihtiyaçlarını düşünmesi gerekiyor. Bu anlamda özel ihtiyaç sahiplerine de destek olmayı, çevre koşullarını iyileştirmeyi önceliklerimiz arasına aldık. Belediye olarak özel eğitime ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için; evde bakım hizmeti, sosyal hizmet merkezi gibi fiziki ve sosyal hizmetler sunuyoruz. Bir yerel yönetici olarak şehrin her noktasını kısa, orta ve uzun vadede planlarken, şehrin gelişmesine katkı sağlayan bu düşünceyle hizmetlerimizi üretiyoruz.Yaşanılan sorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu sorunları çözmek için toplumun her kademesinin ortaklaşa çalışması gereğine inanıyorum. Belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1