EGE GÜNDEM GAZETESİ

Bandırma Festivale Doydu

Bandırma Festivale Doydu
90 views
30 Mayıs 2016 - 12:21

Bandırma Belediyesi tarafından yapılan 27. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali büyük ilgi gördü.
Kültür, sanat, sinema, tiyatro, müzik gibi alanlarından tanınmış isimler festival kapsamında, imza günü, panel, konser gibi etkinliklerle halkla buluştu. Yoğun bir katılımda geçen festivalde vatandaşlar üç gün boyunca doyasıya eğlendiler.

GENÇ ŞARKICI BURAY BANDIRMAYI SALLADI
27. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin 3. gününde sevilen sanatçı Buray Bandırmalılarla buluştu. Beste, aranje, canlı performans gibi müziğin her alanında çalışmaları bulunan “1 Şişe Aşk” adını verdiği ilk albümüyle büyük başarı yakalayan ve geniş bir hayran kitlesi oluşturan Buray Cumhuriyet Meydanını tıklılm tıklım dolduran dinleyicilere birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi. “İstersen” ve “Sen Sevda mısın?” adlı şarkılarıyla Bandırma’yı sallayan genç sanatçıya festival anısı olarak Belediye Başkanı Dursun Mirza Tarafından plaket takdim edildi.
GÖÇLERİN GÖLÜ İZLEYİCİLERLE BULUŞTU
Bandırma Belediyesi tarafından bu yıl 27. düzenlenen Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalinin 3. Gününde Bandırma Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu, Manyas kuşgölü çevresinde gölde kesişen göç hikâyelerini konu alan “Göçlerin Gölü” adlı belgeselin söyleşisi Santral Kültür Merkezinde gerçekleşti.
Kentin zenginliğini ortaya çıkaran Göçlerin Gölü belgeselinin gösterimi sonunda gerçekleşen söyleşide Proje Danışmanı Tunç Başaran, Yönetmen Gökhan Kasapoğlu ve Metin Yazarı Kaan Bingül yer aldı. Belgesel senaryosunun ortaya çıkmasından hazırlık ve çekim aşamasına kadar karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukları nasıl aştıklarını izleyicilere aktardılar.
Karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen söyleşide Yönetmen Gökhan Kasapoğlu izleyicilerin sorularını tek tek yanıtladı. Katılımın bir hayli yoğun olduğu söyleşide, bölgemiz insanının tarih boyunca yaşadığı göçler nedeniyle oradan oraya savrulan hayatlarına şahit olan izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı.
Nüvit Ertem ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem GÜL tarafından gecenin anısına Proje Danışmanı Tunç Başaran, Yönetmen Gökhan Kasapoğlu ve Metin Yazarı Kaan Bingül’e plaket takdim edildi.
GAZETECİ- YAZAR ECE TEMELKURAN’DAN ŞÖYLEŞİ
Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali Kapsamında Gazeteci-Yazar Ece Temelkuran’ı Bandırmalılarla buluşturdu. Kuğulu Park’taki kuğuları kurtararak dünyayı kurtarabileceklerini düşünen iki çocuğun hikâyesini anlatan Ece Temelkuran’nın yeni romanı ‘Devir’de, etkinliğe de adını verdiğimiz “Kuğular: Neden Hatırlanmalıyız?” konulu söyleşiyle katılım oldukça yoğundu.
Söyleşide 80 darbesine de değinen ünlü yazar, ülkemizde darbenin yanlış algılanmasından bahsetti. Yazdığı son kitap “Devir” ile ilgili bilgiler veren yazar “ Devir, 12 Eylül’ün ayak seslerinin duyulduğu bir devri anlatıyor hem de o günden bugüne devredilen ruh hallerini… Kahramanlar iki çocuk, Ayşe ve Ali. Masum ve zeki, tecrübesiz ve vicdanlılar. Parktaki kuğuların ülkelerindeki özgürlüğün anahtarı olduğunu düşünecek kadar saf, bu uğurda değme yetişkinin göze alamayacaklarını yapacak kadar cesurlar. ‘Devir’, bugün oyuncusu olduğumuz filmin açılış sahnelerini veriyor bize. Neyi, nerede kaybettiğimizi hatırlatıyor.” Dedi Söyleşinin ardından okurların sorularını cevaplayan Ece Temelkuran, kitaplarını Bandırmalılar için imzaladı. Gazeteci-yazar Ece Temelkuran’a Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Belediye Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı tarafından festivalin simgesi olan kuş figürünün yer aldığı anı plaketi ve çiçek hediye etti.
MORİTZ DİNLEYİCİLERİN RUHUNA DOKUNDU
27. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında gerçekleşen ve “taş plak sesli kadın” olarak tanınan Sema Moritz Bandırmalılarla bir araya geldi.
Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşen konserde, Sema Moritz izleyicilerin arasından “Fikrimin İnce Gülü” adlı şarkıyı seslendirerek sahneye gelen sanatçı, “Mazi Kalbimde Yaradır”, “Saçların Ne Güzel Karakız”, “Benim Gönlüm Sarhoştur”, “Gönlüm Sensiz Olmaz” gibi kanto ve tangolardan oluşturduğu repertuarında birbirinden güzel şarkılarıyla dinleyenleri kendisine hayran bıraktı. Taş plaklardan kulaklarda kalan tınılarla verdiği muhteşem konserde “Sevdim Bir Genç Kadını” ve “Sultaniyegah” da diyen sanatçı, Savaşların en çok kadınları ve çocukları etkilediğinden söz eden Moritz Nazım Hikmet’in 1955’te yazdığı “Hiroşima” şiirini seslendirip, savaşların son bulmasını diledi.
Konserin sonunda Moritz’e plaket ve çiçeğini takdim eden Belediye Meclis Üyesi Selim Panç izleyicilere ve sanatçıya katılımlarından dolayı teşekkür etti.
ÇOCUKLAR “PUKİNİN BAŞINA GELENLERİ” İLGİYLE İZLEDİ
Bandırma Belediyesi tarafından bu yıl 27.kez düzenlenen Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında eğlenceli ve eğitici bir oyun çocuklar ile buluştu.
Balıkesir Sanat Merkezi Oyuncuları tarafından ilköğretim çağındaki öğrencilere sahnelenen “Puki’nin Başına Gelenler” adlı çocuk oyunu çocuklar tarafından keyifle izlendi. “Puki’nin Başına Gelenler” adlı çocuk Barış Manço Kültür Merkezinde saat 10.00-12.00 ve 14.00 saatlerinde olmak üzere toplam üç seans halinde sahnelendi.
GRİPİN’DEN MUHTEŞEM KONSER
27.Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalinin ikinci gecesinde Cumhuriyet Meydanındaki dev sahnede Türk pop – Rock müziği ünlü gruplarından Gripin Bandırmalılara unutulmaz bir gece yaşattı. “Yılın En İyi Grubu” kategorisinde başta Altın Kelebek, Kral TV, TRT Müzik olmak üzere Türkiye’nin en prestijli ödüllerine layık görülen grup Konser alanını dolduran yüzlerce kişiyi şarkılarıyla coşturdu. ‘Komşu kızı’, ‘Durma yağmur durma, Neden bu elveda? , Yalnızlığın çaresini bulmuşlar gibi şarkılarını seslendiren Gripin, şarkılarını yüzlerce kişinin eşliğiyle söyledi. Konserin sonunda Grup adına Gripin’in solisti Birol Namoğlu’na plaketini vermek üzere sahneye davet edilen Festival Genel sekreteri ve belediye Meclis üyesi Av. Tolga Tosun tarafından Gripin, grubuna unutulmaz bir gece yaşattıkları için teşekkür ederek gecenin anısına kuş figürü plaketini takdim etti.
VEDAT SAKMAN UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI
27. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalinin ikinci gününde Santral Kültür Merkezinde sahne alan Besteci-Müzisyen Vedat Sakman, verdiği konserle salonu dolduran yüzlerce hayranına unutulmaz bir gece yaşattı. Yaklaşık 2 saat süren konserde sevilen şarkılarını seslendiren sanatçı, konserin ardından hayranları tarafından dakikalarca ayakta alkışladı. Gecenin sonunda Vedat Sakman’a festival için hazırlanan Kuşcenneti Gölünün ev sahiplerinden Balıkçıl figürlü plaketi takdim eden Belediye Meclis Üyesi Zerin Eken, Bandırmalılara böylesine keyifli bir gece yaşattığı için sanatçıya ve orkestrasına teşekkür etti.
KİBARLIK BUDALASI AYAKTA ALKIŞLANDI
27. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali Etkinlikleri kapsamında Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenen Kibarlık Budalası isimli oyuna ilgi büyük oldu.
Oyuna Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Sert ve Namık Havutça ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Oyun hakkında kısa bilgi veren tiyatro oyuncusu Hakan Altıner, “Cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Juardain’in tek amacı asilzade olabilmektir. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı anlamsız, yararlı yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir, soylu sınıfa girebilmek, soylu olan Markiz’i, baştan çıkarabilmek, biricik kızını da mutlaka bir soylu ile evlendirmek. Fakat kızı bir başka gence aşıktır. Moilere yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşakları ile bir dantel gibi örer” dedi. Yaklaşık 2 saat süren oyun sonunda sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandı. Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Hilmi Özçelik, Deniz Yeğin, Efe Deprem, Bahadır Vatanoğlu ve Işık Selin Kuyumcu’nun oynadığı tiyatro oyunu Bandırmalı tiyatro severlerden tam not aldı.
Oyun sonunda Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Belediye Meclis Üyesi Cemal Adıgüzel, usta oyunculara gecenin anısına festivalimizin simgesi plaketi ve çiçeği takdim etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1