EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir’e Bahar Sanat İle Geldi

Balıkesir’e Bahar Sanat İle Geldi
136 views
10 Nisan 2016 - 20:38

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’i sanat ve kültür şehri yapacaklarını, bunun için sanatçılar ile el ele vereceklerini söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. İşadamı Ahmet Şahin tarafından yaklaşık 7 yıl önce kurulan ve toplam 48 ülkeden 495 sanatçının katılımıyla oluşturulan, dünyanın en büyük sanat üretim organizasyonu olarak bilinen Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin “Selection Balıkesir” sergisi Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi’nde açıldı.
9 Nisan Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilen sergide 44 sanatçının 53 eseri beğeniye sunuldu. Açılış törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi kurucusu işadamı Ahmet Şahin, müzeye ismi verilen Balıkesirli ressam ve Devlet Sanatçısı Devrim Erbil, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Koloni Ceo’su Hakan Körpi, sergide eserleri yeralan 33 sanatçı ve çok sayıda davetli katıldı.

ERBİL’DEN UĞUR’A TEŞEKKÜR

Serginin açış konuşmasını yapan Profesör Devrim Erbil, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile adını taşıyan müzenin yeniden hayat bulduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’a teşekkür eden Erbil, “Her şeyden önce müzenin yeniden bir nefes alışı, yeniden hayata ve sanat hayatına girmesi beni çok mutlu eden bir olay. Bu olayın gerçekleşmesinin en büyük amili de sayın ve sevgili Belediye Başkanımız Edip Uğur Beyefendi. Kendisi müzenin yenilenmesindeki çabaları kadar sanat olan sevgisini ve eğilimini de, bu 16 yılını dolduran müzenin yeniden doğuşu sağlamak ile gerçekleştirdi diyorum. Hatta öyle umut ediyorum ki bu müze bundan sonra Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi gibi çok daha büyük organizasyonlara kaynaklık edecektir, ev sahipliği edecektir. Onun için buraya katıldığı eserleri ile ekibi ile sanatçıları ile buraya gelip sergi açtığı için Ahmet Şahin Beyefendiye ve bu ev sahipliğini mükemmel bir şekilde gerçekleştiren değerli Başkanımız Edip Uğur Beyefendiye teşekkür ediyoruz. Burada Gazi İlköğretim Okulu’nda okuyan ve mezun olan, kentle ilişkilerini hiç kesmeyen bir sanatçı olarak bundan sonra da Balıkesir’in kültür hizmetlerinde Başkanımızın yanında olduğumu ve böyle değerli koleksiyonları bizlerle buluşturan Ahmet Şahin ve gelen sanatçılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

BAŞKAN UĞUR: “SANAT BALIKESİR’DE BÜYÜYECEK”

 

Açılış öncesi bir konuşma yapan Uğur ise, Devrim Erbil’e katkılarından dolayı teşekkür etti. Erbil’in Balıkesir’de ikamet etmese de Balıkesir’in bir değeri olduğunu ifade eden Uğur şöyle konuştu:

“Devrim Erbil hocamıza teşekkür ediyoruz. Hocamız kendisi Balıkesir’de olmasa da, İstanbul’da olsa da Dünya’nın herhangi bir kentinde de olsa gönlü Balıkesir’dedir. Bir Balıkesir sevdalısı, aşığı bir sanatkar, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kendi adını taşıyan müzede Portakal Çiçeği sergisi açıyoruz. Ahmet Şahin beye de teşekkür ediyoruz. Bu koleksiyonu burada teşhir ediyorlar. İnşallah Balıkesir’i bir sanat şehri, bir kültür şehri yapmak için siz çok değerli sanatçılar ile birlikte el ele verip, sanatı Balıkesir’imizde de yükseltip, yüceltmek istiyoruz. Balıkesir aynı zamanda bir kültür ve sanat şehri olsun istiyoruz.. Tarımı, hayvancılığı, sanayisi, üniversitesi, eğitim kurumlarıyla olduğu gibi sanatta da Balıkesir’in öne çıkması, sesini duyurması bizim için önemli. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu müzeye tekrar bir bakım yaptık, başka birimler vardı onları boşalttık, şu anda Devrim Erbil Müzemiz tamamen hocamızın denetiminde, kontrolünde. Bizler de bu etkinlikleri yapıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT ÜRETİM ORGANİZASYONU

İş adamı Ahmet Şahin başkanlığında, Sapanca Gölü kenarındaki Doğapark Sanat Çiftliğinde, 2008’den bugüne, her yılın haziran ayı boyunca Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların katılımıyla çalıştaylar düzenleniyor. Günümüze kadar 7 yıl boyunca toplam 48 ülkeden 495 sanatçının katılımıyla oluşturulan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin, bugün dünyanın en büyük sanat üretim organizasyonu olma özelliği taşıdığı bildirildi. Organizasyon ve sanat adına oluşturulan sinerjiyle dünya çapında ses getiren Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, 2013 yılında, TÜYAP Uluslararası Sanat Fuarı tarafından “Sanatsever Kurum Onur Ödülü” ve Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından da kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara verilen “Türksoy 20. Yıl Madalyası”  gibi iki büyük ödülle başarısını taçlandırdı.

DEVRİM ERBİL: “SANAT; BARIŞ, KARDEŞLİK VE SEVGİ İÇİN TEK UMUT”
ANKARA VE İSTANBUL’DAN SONRA İLK DEFA BALIKESİR’DE

Aynı zamanda Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonosi’nin Sanat Danışmanlığını da yapan Devril Erbil, ‘Seçki’ sergisinin Türkiye’de Ankara ve İstanbul’dan sonra ilk defa Balıkesir’de sergilendiğini vurguladı. Sanatın insanlık barışı ve sevgi için taşıdığı öneme dikkat çeken Erbil, “Sanat insanlar arasında barış için, kardeşlik, sevgi için tek umuttur. Yoksa diğer şeyler insanların birbirlerine düşmanlıklarını artırabilir. İnsanoğlu çok masum bir yaratık değildir, savaşlar hep bu yüzden olur. Ama bütün bunları durduracak insan sevgisi, hoşgörü ve barıştır. Ve sanat bunların bileşkesidir. Sanat temelde ilericidir, yenidir. İşte bütün duygular burada çiçek açıyor, portakal çiçekleri gibi. Böylesi bir bahar gününde onların güzel kokusu benim müzeme de sindi. Ben bu Portakal Çiçeği kolonisi Sanat Danışmanlığından onur duyuyorum zevkle yapıyorum, 29 Ekim’de Berlin’de beraberdik. Türkiye’de Ankara ve İstanbul dışında ilk defa Balıkesir’de oluyor, bu Balıkesir’in şansı. Buradaki sanatçıların bir çocuğu Türk sanatında yerleri olan önemli sanatçılardır. Bu müzede bu kalitede sergiler inşallah hep açacağız. Sayın Başkanın sanat ve müze konusundaki konuşmalarını biliyoruz. Ben de büyük bir heyecanla bu desteğe layık olmaya çalışarak müzeyi canlı tutup, Balıkesir için bir kültür ortamına ulaştırmaya çaba gösteriyoruz” dedi.

İşadamı Ahmet Şahin de sanata ve sanatçıya verdiği değerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti. Şahin, “Biz Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar  Kolonisi olarak 7. yılımızı bitirdik. Uluslararası yerli ve yabancı bütün sanatçıları davet ettik. Bugüne kadar 500’den fazla, ailemizin bireyleri olarak kabul ettiğimiz çok değerli sanatçılarımız oldu. Bizim bütün sanat faaliyetlerimize Devrim Erbil Beyin desteği ve büyük katkıları olmuştur. Burada Sayın Belediye Başkanımızın da sanata ve sanatçıya verdiği değeri gördüm, çok mutlu oldum. Yaptığı yapacağı işleri gördük, uluslararası kongre ve kültür merkezini gördük, Çocuk Köyü’nü gördük gezdik, bunlar çok güzel şeyler” diye konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açış kurdelesini Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Profesör Devrim Erbil, Vakıf Başkanı Ahmet Şahin ve CEO Hakan Körpi ile sanatçılar tarafından kesildi. Başkan Uğur, Devrim Erbil, Ahmet Şahin ve sergiye katılan diğer sanatçılara Balıkesir’in tarihi saat kulesinin bir maketinin işlendiği “Selection Balıkesir” plaketi verdi. Törenin ardından Uğur ve beraberindekiler Denizhan Özer’in küratörlüğünde müzede beğeniye sunulan resimleri inceledi. Sanatçılar eserleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Selection Balıkesir sergi açılışı düzenlenen kokteylin ardından sona erdi. Sanatçılar bugün de Büyükşehir Belediyesi tarafından kendileri için hazırlanan Ayvalık gezisine katıldılar.

Balıkesir Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’ndeki Selection Balıkesir Sergisi sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1