EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Balıkesir’deki 290.5 kilometrelik kıyı şeridine Deniz İtfaiyesi kazandırmak istiyoruz”

“Balıkesir’deki 290.5 kilometrelik kıyı şeridine Deniz İtfaiyesi kazandırmak istiyoruz”
3.132 views
30 Eylül 2020 - 22:40

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gönüllü itfaiyecilere sertifikalarını veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı ve İtfaiye Daire Başkanı ve Türkiye İtfaiyeciler Birliği Derneği (TİBDER) Genel Başkanı Halil Yılmaz, il genelinde toplam 290.5 kilometrelik kıyı şeridinde konuşlandırmak üzere deniz itfaiyesi konuşlandırmayı istediklerini söyledi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği’nde düzenlenen sertifika dağıtım töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Halil Yılmaz, kendisine yöneltilen Ayvalık’taki 22 adada çıkabilecek yangınlara karşı bir ilçe halkının bir deniz itfaiyesine ihtiyaç olduğuna ilişkin talebin olduğuna ait soruyu yanıtlayarak, “Orman yangınlarında birinci derecede sorumlu olan Orman Bakanlığı ve dolayısıyla Balıkesir İl Orman Müdürlüğümüzdür. Bizler itfaiye ekipleri olarak orman yangınlarına karşı destek ve yardımcı olabilme amaçlı gidiyoruz o müdahalelere… Bizim orman yangınlarındaki rolümüz bu. Denizde de bu durum böyle… Sorumlu kuruluşlar var. Bir deniz itfaiyesi birimi oluşturabilmek için bizimde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’ın öncülüğünde bir çalışmamız var. Çünkü Balıkesir’in coğrafi olarak Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı var. 290.5 kilometre kıyı şeridimiz var. Ayvalık’ta 22 adamız var. Dolayısıyla bu noktalarda biz Büyükşehir İtfaiye Teşkilatı olarak bir aksiyon alacağız. Tabi bunlar kolay yatırımlar değil. Her uzun vadede kıyımız olan her iki denizdeki sahillerimize sadece yangın söndürme de değil; temizleme, arıtma gibi işlevleri de bulunan çok maksatlı, dünya standartlarında bir müdahale botu kazandırmak istiyoruz teşkilatımıza. Ama dediğim gibi bu çok maliyetli bir yatırım. Belki de tam donanımlı 10 adet itfaiye aracı fiyatına eşit maliyetler bunlar. Ama yapar mıyız, tabii ki yaparız. Ama bunun için biraz daha üzerinde çalışmamız lazım.” dedi.

“ADALARDA ÇIKAN YANGINLARA DA KAYITSIZ KALAMAYIZ”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak üstlerinden sorumluluk atmak yada görevden kaçmak gibi bir lükslerinin olamayacağını da vurgulayan Halil Yılmaz, “Tabi elimizde deniz itfaiyemiz yok diye, adalarda çıkan yangınları sadece seyretmekle mi kalacağız? Tabiki seyretmeyeceğiz. Kendi imkânlarımızla yine adalarda çıkabilecek yangınlara ulaşırız. Nitekim geçtiğimiz aylarda Maden Adası’nda çıkan yangına da bizim ekiplerimiz balıkçı teknesiyle giderek müdahale etti ve söndürdü. Keza daha öncede 4 balıkçının denizde kaybolduğu olayda, bizim ekiplerimiz Sahil Güvenlik ve Jandarma bünyesindeki JAK timleriyle görev yapmıştı. Tıpkı o çalışmada olduğu gibi Sahil Güvenliğimiz, Kıyı Emniyetimiz ve biz itfaiye olarak güçlerimizi birleştirir ve gerekeni yaparız. “ diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1