EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir’de Turizm Haftası Ayvalık’tanı Başlatıldı

Balıkesir’de Turizm Haftası Ayvalık’tanı Başlatıldı
113 views
20 Nisan 2016 - 10:31

Balıkesir ve ilçesi Ayvalık’ta turizm haftası başladı.

Turizm haftası nedeniyle Ayvalık Bacacan Otel Toplantı Salonunda İlçe Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen  açılış programına;  Balıkesir Valisi Mustafa Yaman mazereti nedeniyle katılamazken, Balıkesir İl Kültür Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, turizm sektörü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla 1976 yılından bu yana 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinliğinin açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle başladı.

Programın açılışında konuşan Ayvalık İklçe Turizm Müdürü Yasemin Gernçer, başlangıoçta turizm sezonunun açılışı olarak kutlanılan Turizm Haftası’nın günümüzde anlamının değiştiğini belirterek, “Turizmin bütün bir yıla yaygınlaştırılması, alternatif  turizm türleriyle bu konuda  bakanlığımız ve turizm sektörü tarafından yapılan çalışmalar hafta boyunca çeşitli etkinliklerle gençlere ve halka anlatılmakta, turizmden en yüksek geliri sağlamada yapılması gerekenler ve ilçemizdeki değerlere sahip çıkma konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir” dedi.

Turizm sektöründe rekabet gücünü belirleyen unsurların günümüzde çeşitlenerek arttığını gözlemlediklerini ifade eden Yasemin Gençer, “Yakın geçmişe kadar turistik kaynakların kalitesi, çeşitliliği, rakiplerden farklılığı, benzerliği gibi unsurlar turizm ürünün niteliğini belirlerken; bugün destinasyonun, tatil yerlerinin kendine has özelliklerinin korunması ve geliştirilmesi giderek önem kazanmaktadır” diye konuştu.

Programda konuşan Balıkesir İl Kültür Müdürü Mustafa Çaltı da, turizmin ekonomik getirilerine dikkat çekerek, “Balıkesir’de en önemli turizm merkezi Ayvalık’tır. Bu yüzden de Ayvalık’a son derece önem veriyoruz. İnşallah Ayvalık Balıkesir’deki bu öncülüğünü sürdürecektir. Ancak Erdek’te turizm kalitesi hızla düşüş ivmesi göstermektedir. Bunun yanı sıra da turizm sezonunu fırsat bilen esnaf ve turizmciler tüm ürünlerde fiyatlarını neredeyse üç kat arttırmaktadır. İnşallah Ayvalıklı turizm işletmecileri ve esnafları bu fırsatçılık yanlışına düşmez” diye konuştu.

ayvalık turizm haftası1

BAŞKAN GENÇER, “AYVALIK KORUNMASI GEREKEN KENTTİR”

Açılış programında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; Ayvalık denilince ilçenin yerlisinin yanı sıra Ayvalık’a misafir olarak gelenlerin de yüreklerinin titrediğini vurgulayarak, “ Ayvalık kültürüyle, doğal güzellikleri ve coğrafi konumuyla farklı bir turizm merkezidir. Ayvalık; tabiat parkıyla, tarihi mimarisiyle, iklimiyle korunması gereken bir kenttir. Ayvalık’ı korumalıyız. Hepimiz Ayvalık’ı korumalıyız. Burada bulunan hepimiz Ayvalık’ı korumak istiyoruz. Bu yüzden de Ayvalık’ın sit alanlarıyla koruma altına alınmış olmasını ben çok önemsiyorum” dedi.

Ayvalık’lıların turizmi içinde sindirmesi gerektiğine işaret eden Başkan Gençer, ilçe ekonomisinin en önemli çıkış kaynağınında turizmden geçtiğini sözlerine ekleyerek, Ayvalık’taki turizmin sadece yaz sezonunda değil, 12 aya yayılan bir yelpazede genişlemesini diledi.

 

KAYMAKAM NAZLI’DAN ŞAİRANE SÖZLER

Açılış programında konuşan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise; Biz bir kıza sevdalıyız. Gözleri bazen mavi bazen yeşile çalan. Saçları poyrazda ayrı, lodosta ayrı dalgalanan. O kızın ismi; Ayvalık… İnsanın böylesi bir sevdası varsa, başı hiçbir zaman beladan kurtulmaz. Bir çok insanın, delikanlının gözü o kızda olabilir. Ama ona gerçekten sevdalanan yiğit ona sahip olur. Bu yiğitlerde bizleriz. Sizlersiniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayvalık turizminin gelişmesinde emekleri olan eski turizmcilerle yeni nesil turizm işletmecilerine Ayvalık İlçe Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan plaketler protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

ayvalık turizm haftası2

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1