EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir Meslek Yüksekokulu Toplandı

Balıkesir Meslek Yüksekokulu Toplandı
440 views
19 Ekim 2019 - 0:37

Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Meslek Yüksekokulu, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılından beri yedi ayrı binada eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmekteydi.

Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Meslek Yüksekokulu, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılından beri yedi ayrı binada eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmekteydi. Mevcut durumunun sürdürülebilir olmaktan uzak olduğuna karar veren Rektör Prof. Dr. İlter KUŞ ve ekibi, yapılan bir dizi temaslar ve çalışmalar sonucundan Meslek Yüksekokulu’nun önceden Tıp Fakültesi olarak kullanılan fakat daha sonra Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilen binada toplanmasına karar verdi.

Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun Çağış Kampüsü’nde bulunan ana binasının 2017 yılında yapılan depreme dayanıklılık testi sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu tespiti yapılmıştı. Bunun üzerine 2018 yılı Ocak ayında Balıkesir Meslek Yüksekokulu yine kampüste bulunan farklı okullarda, geçici olarak eğitim-öğretim faaliyetine devam etmekteydi. Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisat Fakültesi ve BESYO binaları ile eski Mediko-Sosyal binası gibi beş ayrı binada öğrenciler ve öğretim üyeleri dağınık vaziyette eğitim-öğretime devam etmeye çalışıyordu. Yaklaşık 4000 öğrencisi, 50 öğretim üyesi ve 20 teknik ve idari personeliyle Türkiye’nin en büyük meslek yüksekokullarından birisi olan ve 43 yıllık geçmişe sahip bulunan Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun bu dağınıklığı, başta Balıkesir Üniversitesi olmak üzere tüm Balıkesir kamuoyunun önemli bir problemi olarak görülüyordu.

Hızla sanayileşen ve büyük sanayi yatırımları almaya başlayan Balıkesir’de tekniker ve meslek elamanı açığının kapatılmasında önemli rolü olan Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun yeniden aktif olarak eğitim öğretime devam etmesi düşüncesinden hareket eden Rektör Prof. Dr. İlter KUŞ ve MYO müdürü Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI’nın girişimleri sonuç verdi. Meslek Yüksekokulu da 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yeni binasında ve bütün bölümleriyle beraber tek çatı altında eğitim-öğretime başladı. Bu durum başta Balıkesir MYO çalışanları ve öğrencileri olmak üzere, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir kamuoyunda memnuniyetle karşılandı.

Balıkesir MYO müdürü Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI, Meslek Yüksekokulu’nun sınıfları, uygulama alanları ve öğretim üyelerinin odalarıyla tek binada toplanmasında katkısı bulunan Rektör Prof. Dr. İlter KUŞ’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ’a, Balıkesir Milletvekili Mutlu AYDEMİR’e ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail CANKUL’a bu vesileyle teşekkürlerini belirtti.

Balıkesir Meslek Yüksekokulu yaklaşık iki yıllık bir dağınıklıktan sonra, yeni yerinde ve yeni bir anlayışla eğitim-öğretime faaliyetini sürdürmeye başladı. Bu durum Balıkesir kamuoyunda büyük bir memnuniyete vesile oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1