EGE GÜNDEM GAZETESİ

’’Balıkesir Kuva-yi Milliye hareketinin başlangıç noktasıdır’’

’’Balıkesir Kuva-yi Milliye hareketinin başlangıç noktasıdır’’
172 views
05 Eylül 2020 - 18:47

          

6 Eylül Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret ŞAHİN, İngilizlerin taşeronluğunu yapan Yunanlıların İzmir’den itibaren tüm Anadolu’yu işgal etme planlarında en önemli şehirlerden birinin Balıkesir olduğunun altını çizerek; ‘’Balıkesir’in Milli Mücadeledeki yeri bir halk hareketi olan ve tamamen gönüllülük esasına dayalı başlayan Kuva-yi Milliye hareketinin ilk başlangıç noktası olmasıdır.’’ dedi.
Milletvekili ŞAHİN ; ‘’İzmir’in işgal haberini aldıktan sonra Anadolu’da Kuva-yi Milliye ruhunun ilk kıvılcımını yakan Balıkesir’imiz, bugün modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük etmiş şehirlerimizden biridir. Kuva-yi Milliye ruhunun ilk hareketleri burada başlamış, düşman işgaline karşı ilk direnişler burada vücut bulmuştur. Düşmanın halkımızın malına, ırzına ve özgürlüğüne göz dikmesine rağmen kahraman Balıkesir halkı Yunan ordularının Anadolu’ya geçişini 13 ay boyunca engellemiş; Mustafa Kemal ve arkadaşlarına önemli zaman kazandırarak, gerekli hazırlıkları tamamlamalarının yolunu açmıştır. İşte Balıkesir’den ateşlenen bu bölgesel direniş ruhu tüm Anadolu halkını etkilemiş; 30 Ağustos’ta Büyük Taarruz ve sonunda 6 Eylül 1922’de ise Balıkesir’imizin kurtuluşunun gerçekleşmesini sağlamıştır. Yunanlılara karşı peş peşe elde edilen zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle birlikte Emperyalistlerin Sevr’i Türklere kabul etme hayalleri sona ermiş ve 6 Eylül 1922 tarihinde Balıkesir’imiz de düşman işgalinden kurtulmuştur. Balıkesir bu cennet vatanın kurtuluşunda büyük zorluklarla mücadele ederek bugünlere gelindiğinin bilincindedir. Balıkesir’in her bir evladı da Kuva-yi Milliye şuurunu şehrimizde yaşatmak için çaba gösterme sorumluluğuna haizdir.
Bu bağlamda her daim siyaset üstü ve Kuva-yiMilliye’ci bir duruşla tüm Milli bayramlarımızda hep birlikte yan yana şehit ve gazilerimizi anmalı, Milli bayramlarımızı coşkuyla kutlamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, Balıkesir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutluyor, başta ülkemizin kurtarıcısı, yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla özgürlüğümüzü temin eden tüm şehit ve gazilerimizi büyük bir saygı ve minnetle anıyorum. Balıkesirli tüm hemşerilerimin 6 Eylül Kurtuluş Günü’nü kutluyorum. ‘’

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1