EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir Küçükbaş Hayvancılığına Soy Kütüğü Yetkisi Müjdesi Çelik’ten

Balıkesir Küçükbaş Hayvancılığına Soy Kütüğü Yetkisi Müjdesi Çelik’ten
480 views
23 Ağustos 2020 - 22:49

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI KALKINDIRMAK”
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa küçükbaş hayvanda soy kütüğü çalışmasını başlatıldı.

5.000 OLAN YETKİ SAYISI, 10.000’E ÇIKARILDI

İlimize verilen 5.000 küçükbaş soy kütüğü tutma yetkisi AK Parti Balıkesir Milletvekili Av.Adil Çelik’in, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptığı görüşmeler neticesinde 10.000’e çıkarıldı.

SOY KÜTÜĞÜ SİSTEMİ

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çelik; “Soy kütüğü sistemi; bütün sürünün üreme kayıtlarının kontrol edildiği, bu kayıtlar üzerinden de ıslah çalışmalarının yürütüldüğü bir sistemdir. Ülke genelinde yaklaşık 150 bin hayvanla başlanacak proje, akabindeki yıllarda artarak devam edecek. Tüm Türkiye’yi temsil edecek şekilde 21 koyun ve 5 keçi ırkında soy kütüğü kayıt sistemine başlanıyor” dedi.

Sözlerine devam eden Çelik; “Bu çalışma yapılırken, sistemin cazip hale getirilmesi adına Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklemeleri olacak. Sisteme dahil olan üreticilerimiz, soy kütüğüne dahil olan hayvan başına 100 lira ilave destek almış olacak. Soy kütüğüne dahil olmuş hayvanlardan elde edilen koç, tekeleri satın alan diğer üreticilerimize de 500 lira destek yapılacak” dedi.

KALİTELİ HAYVAN, AZAMİ KAR

Çelik; “Soy kütüğü projesiyle mevcut küçükbaş hayvanların süt, seleksiyon (döl) ve yapağı (yün) kalitesinin artırılması hedefleniyor. Üreticilerimizin daha kaliteli hayvan yetiştirip, o hayvanlardan azami kar elde etmeleri sağlanacak,”dedi.

BAŞLICA AMACIMIZ BALIKESİR KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞINI KALKINDIRMAK

Sözlerine devam eden Çelik; “Başlıca amacımız; Balıkesir’imizde kendi köylümüzün, çiftçimizin yetiştirdiği kaliteli hayvanların sayısını artırmak, hem iç pazar, hem de ihracattaki payının daha da yükselmesini sağlamaktır.” Şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1