Balıkesir Haber Girişi: 22.04.2021 - 02:52, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

BALIKESİR "KIZ KARDEŞİM PROJESİ" NE DAHİL EDİLDİ

 

BALIKESİR "KIZ KARDEŞİM PROJESİ" NE DAHİL EDİLDİ

AK Parti MKYK Üyesi , Balıkesir Milletvekili, Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin IŞIKGECE’ yi ziyaret etti.
Milletvekili Uygur ziyareti sonrası yaptığı açıklamada“ Sayın Bakan Yardımcımızla yaptığımız görüşme neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı veCoca- Cola Türkiye işbirliği ile yapılacak olan Kız Kardeşim Projesi kapsamına Balıkesir’imizde dahil edildi. Destekleri için Sayın Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum.” dedi. Uygur; “Tarımsal üretimin ve işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Kadın çiftçilerimiz bir yandan evde çocuğunu büyütürken, bir yandan tarlada sebzesini, meyvesini büyütmektedir. Kadınlarımızın tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarının değerini çok iyi biliyor onların taleplerini karşılayabilecek şekilde güçlendirilmesi için çabalıyoruz. Kırsal alanda üretim yapan kadınlarımız için özel politikalar ve üretimden pazarlamaya kadar her aşamayı gerçekleştirebilmeleri için bazı mekanizmalar geliştiriyoruz” dedi. KIZ KARDEŞİM PROJESİ Tarım ve Orman Bakanlığı ile Coca-Cola Türkiye, kadın girişimcileri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınları desteklemek amacıyla işbirliği yapacak. KızKardeşim Projesi kapsamında yapılan bu işbirliği ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerinin artırmaları için eğitimler verilecek. Projenin sağlayacağı eğitimler ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ekonomik kalkınmada daha etkin rol almaları hedefleniyor.  EĞİTİM PROGRAMINI BAŞARI İLE TAMAMLAYAN KADINLARA SERTİFİKA VERİLECEK Kız Kardeşim portalı üzerinden kadın çiftçilere ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ ndeki kadınlara yönelik; temel finans, dijital pazarlama ve tasarım ile tarımsal eğitim programları düzenlenecek. Bu eğitimler Mayıs- Haziran aylarında yapılacak. Programı başarı ile tamamlayan kadınlara sertifika verilecek. Kadın girişimcilerimize eğitim süreci sonrasında iş hayatları boyunca  Mentor desteğinin devam edecek. Yine kadın girişimcilerin katılımcılarla bir araya gelerek başarı hikayelerini anlattığı ‘İlham Buluşmaları’ nın da kapsama alındığı iş birliği ile ayrıca, kadınların ürettiği ürünlerin dijital mecralarda yer almasına destek olunarak kadınların emekleri ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın girişimcilere ödül verilmesi planlanıyor. Uygur;“Balıkesir’in Kız Kardeşim Projesi’ne dahil olmasının şehrimize büyük katkı sağlayacağıına, tarımda kadın girişimcilerin sayısının daha da artacağına inanıyorum.Kadınlarımız çok güçlüler ama bir araya geldiklerinde daha da güçlüler. Yeter ki istesinler devletimiz tüm kurumlarıyla zaten desteğe hazır. Ben buradan tüm kadınlarımıza sesleniyorum, gelin işinizi, emeğinizi büyütün. Hem kadınlar olarak güçlenin hem de şehrimize, ülkemize katkı sağlayın.” dedi.
AK Parti MKYK Üyesi , Balıkesir Milletvekili, Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin IŞIKGECE’ yi ziyaret etti.

Milletvekili Uygur ziyareti sonrası yaptığı açıklamada“ Sayın Bakan Yardımcımızla yaptığımız görüşme neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı veCoca- Cola Türkiye işbirliği ile yapılacak olan Kız Kardeşim Projesi kapsamına Balıkesir’imizde dahil edildi. Destekleri için Sayın Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Uygur; “Tarımsal üretimin ve işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Kadın çiftçilerimiz bir yandan evde çocuğunu büyütürken, bir yandan tarlada sebzesini, meyvesini büyütmektedir. Kadınlarımızın tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarının değerini çok iyi biliyor onların taleplerini karşılayabilecek şekilde güçlendirilmesi için çabalıyoruz. Kırsal alanda üretim yapan kadınlarımız için özel politikalar ve üretimden pazarlamaya kadar her aşamayı gerçekleştirebilmeleri için bazı mekanizmalar geliştiriyoruz” dedi.

KIZ KARDEŞİM PROJESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Coca-Cola Türkiye, kadın girişimcileri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınları desteklemek amacıyla işbirliği yapacak. KızKardeşim Projesi kapsamında yapılan bu işbirliği ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerinin artırmaları için eğitimler verilecek.

Projenin sağlayacağı eğitimler ile kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ekonomik kalkınmada daha etkin rol almaları hedefleniyor. 

EĞİTİM PROGRAMINI BAŞARI İLE TAMAMLAYAN KADINLARA SERTİFİKA VERİLECEK

Kız Kardeşim portalı üzerinden kadın çiftçilere ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ ndeki kadınlara yönelik; temel finans, dijital pazarlama ve tasarım ile tarımsal eğitim programları düzenlenecek. Bu eğitimler Mayıs- Haziran aylarında yapılacak. Programı başarı ile tamamlayan kadınlara sertifika verilecek. Kadın girişimcilerimize eğitim süreci sonrasında iş hayatları boyunca  Mentor desteğinin devam edecek.

Yine kadın girişimcilerin katılımcılarla bir araya gelerek başarı hikayelerini anlattığı ‘İlham Buluşmaları’ nın da kapsama alındığı iş birliği ile ayrıca, kadınların ürettiği ürünlerin dijital mecralarda yer almasına destek olunarak kadınların emekleri ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın girişimcilere ödül verilmesi planlanıyor.

Uygur;“Balıkesir’in Kız Kardeşim Projesi’ne dahil olmasının şehrimize büyük katkı sağlayacağıına, tarımda kadın girişimcilerin sayısının daha da artacağına inanıyorum.Kadınlarımız çok güçlüler ama bir araya geldiklerinde daha da güçlüler. Yeter ki istesinler devletimiz tüm kurumlarıyla zaten desteğe hazır. Ben buradan tüm kadınlarımıza sesleniyorum, gelin işinizi, emeğinizi büyütün. Hem kadınlar olarak güçlenin hem de şehrimize, ülkemize katkı sağlayın.” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.