EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı
127 views
21 Nisan 2016 - 10:46

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı ikinci birleşimi yapıldı. Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki meclise Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan başkanlık yaptı.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN ARSALARI FIRINTAŞ’A DEVREDİLDİ
BİROL ŞAHİN: “BURADA BİR VATANDAŞ MAĞDURİYETİ YOK”

 

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündem maddeleri üzerindeki görüşmelerin en dikkat çekicisi Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ait olan arsaların parsellerinin yeni adıyla Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda A.Ş. olan Fırıntaş’a devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Bu oylamada CHP ve MHP grupları çekimser kaldı. Toplam 1030 parselin devri ile birlikte Fırıntaş şirketine bağlı olan Balıkesir Toplu Konut (BALTOK) şirketinin konutlarla ilgili vatandaşlardan toplanan ön talepler doğrultusunda inşaat çalışmalarına başlayacağı belirtildi. BALTOK konutlarıyla ilgili devrolunan parseller için en kısa zamanda imar uygulaması başlayacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, “Devredilen arsalar daha önce Balıkesir Belediyesi’nce bazı vatandaşlarımıza tahsis edilen arsalar değil. Bu vatandaşlarımız kendilerine BALTOK tarafından tahsis edilen arsasının rayiç bedelini nakden alabilecek veya yapılacak konutlardan daire alabilecekler. Bu şekilde iki seçenek sunduk ve bu vatandaşlarımızın hemen hepsi kendine uygun seneçeği tercih ederek muvafakat verdiler” dedi.

 

BASKİ’NİN İLÇE YATIRIMLARINA FİNANSMAN DESTEĞİ

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BASKİ Genel Müdürlüğü’nün tüm Balıkesir İlinin içmesuyu, bakım ve onarımlarını yapmak ayrıca yeni yatırımlarla birlikte işletmelerini sağlaması, bunun yanında sorumluluk alanında tanımlanmış olan çalışmaları için; muhtelif malzeme, muhtelif iş makinesi ve araç alımı temini dolayısıyla finansmana ihtiyacının olduğu, BASKİ‘nin İller Bankası’ndan kullanacağı Sındırgı İçmesuyu, kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı işi için 16 milyon 500 bin TL., Ayvalık merkez Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Dejarşı rehabilitasyonu inşaatı işi için 6 milyon 947 bin 658 TL., Balya İçmesuyu, kanalizasyon ve Paket Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı işi için 6 milyon 500 bin TL., Küçükköy-Ayvalık İçmesuyu Terfi Hattı ve mevcut 3 bin metreküplük depo tadilatı inşaatı için 8 milyon 585 bin 151 TL ve Bandırma kanalizasyon izale hattı için 1 milyon 875 bin TL olmak üzere toplam 63 milyon 924 bin 388 TL kredi ve bununla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a da yetki verilmesi talebi komisyon tarafından oy birliğiyle kabul edilerek meclise sunuldu. Büyükşehir Belediye Meclisi de komisyon raporunu oybirliğiyle kabul etti.

 

ESKİ HAYVAN BARINAĞI MODERNİZE EDİLECEK

 

Öte yandan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önemli bir karar daha alındı. Altıeylül ilçesindeki Halalca Kırsal Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağı ile ilgili düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, Halalca’daki Hayvan Barınağının kapasitesini artırmak için mevcut barınağın yanındaki yerlere kamulaştırma kararı alındı. Bu şekilde hayvan barınağının kapasitesinin iki kat artacağı ve tesisin modernize edileceği bildirildi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı içerisindeki üçüncü birlşeiminin 26 Nisan 2016 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1