EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkçılardan ‘Palamut’ Uyarısı

Balıkçılardan ‘Palamut’ Uyarısı
86 views
04 Ekim 2016 - 10:17

Edremit ilçesindeki balıkçılar, palamut sezonunun sona ermek üzere olduğunu söyleyerek, buz dolaplarında stok yapmak isteyen vatandaşların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini bildirdi.
Balık av mevsiminin, palamut bolluğu içinde bereketli olarak başlamasıyla birlikte, yaklaşık 1 aydır balık seven vatandaşların yüzleri gülüyor. Karadeniz palamudu ile birlikte, Çanakkale’nin Babakale açıklarında tutulan Ege Denizi palamudunda da bolluk yaşandığını söyleyen Edremitli balıkçı esnafları, Ekim ayının ortalarında palamut mevsiminin sona ereceğini açıkladı. Bu sezonda Ege Denizi açıklarında yakalanan palamutların iri ve lezzetli olduğunu vurgulayan Edremitli balıkçı Eşref Karaoğlu, palamut sevenlerin şu günlerde buz dolaplarının buzluklarını doldurmaya başlamaları gerektiğini söyledi.
Gazetemize a açıklamalarda bulunan Karaoğlu, “Palamut mevsimindeyiz ve sezonu kısa sürer. O yüzden vatandaşların buz dolaplarının buzluklarını veya dipfrizlerini şimdiden doldurmaya başlaması gerekir. Ekim ayının ortalarına doğru palamut mevsimi son bulur. Her balık mevsiminde yenmelidir. Palamutlar tezgahlarda boylarına göre 5, 7 ve 10 lira aralığında satılıyor. Sezon çok bereketli geçiyor. Körfezimizin yerli palamudu var. Bu palamut, Edremit Körfezi’nin yakınındaki Çanakkale Babakale açıklarından tutuluyor. Ayrıca, Karadeniz palamudu da getirip satmaktayız. Palamudun ardından, çinakop ve lüfer sezonları başlar. Havalar soğuyunca bunların mevsimi başlar ve ümitliyiz. Şu anda yaprak çinakoplar 15 liradan satılıyor. Balık alırken, gözünün canlılığına ve solungacının kırmızılığına bakmanız yeterlidir. Bir de güvendiğiniz balıkçılardan alacaksınız. Palamut solungacından ve sert olmasından tazeliği anlaşılır” dedi.
Haber: Şevki MORALI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1