EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İLÇE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İLÇE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
62 views
10 Kasım 2018 - 8:05

Bağımlılıkla Mücadele (Uyuşturucu ile Mücadele) Koordinasyon Toplantısı 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilirken ilçemizde de saat 09:30’da Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında yapıldı.

Toplantıya; 19. Motorlu Piyade Tugayı P.Yb. İsmail İbiş, Edremit Belediye Başkan V. Coşkun Taşkın, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özkan Kavak, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Sönmez, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fethi Bilge, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Elif Çakır, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Murat Aslan, Çalışma ve İş Kurumu İlçe Müdürlüğü Nilüfer Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yusuf Koç, İlçe Müftüsü Sait Emin Arvas, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can, Edremit Devlet Hastanesi Başkehim V. Dr. Ömer Serhat Üşenmez katıldı.

Toplantı gündeminde 2018 yılı içerisinde kurumlar tarafından yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi ve 2019 yılında bağımlılıkla mücadele konusunda kurumlar tarafından yapılacak faaliyetler belirlendi. Alınan kararlar doğrultusunda;

İlçe genelinde 2018 yılı içerisinde alkol ve madde kullanım bozukluğu olan toplam 61 hasta ve hasta yakını çeşitli yollarla kurumlara başvurmuş, bunlardan 58 kişi ve aileleri, ilgili kurumlarca görüşme sağlanıp tedavi için yönlendirilmeleri sağlanmıştır. Yine alkol ve madde kullanım bozukluğuna yönelik tüm okullarda uzmanlarca eğitimler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.Sigara ve tütün bağımlılığına yönelik hava sahası denetimleri İlçe Sağlık Müdürlüğü, kolluk kuvvetleri ve Belediye ekiplerince 2018 yılı içerisinde devam etmektedir. Bu kapsamda, ilçemizde 7479 adet denetim yapılmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğünce 1 Ekim 2018 tarihinde Sigara Bırakma Polikliniği ücretsiz olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca Devlet Hastanemizde de Çarşamba günleri halkımıza yönelik bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir.

Güncel bir bağımlılık çeşidi olan teknoloji bağımlılığı ile ilgili tüm halkın bilinçlendirilmesi kararına varılmıştır. Özellikleokullarda Milli Eğitim Müdürlüğünce bu bağımlılıkla ilgili eğitim ve seminerlerin yapılması planlanmıştır. 2018 yılı içerisinde önceki toplantılarda alınan karalardoğrultusunda İlçe Müftülüğünce yapılan “değerler eğitimi” konusunda paylaşımlar aktarılmıştır.

Toplantıya katılan diğer kurumlar kendi sorumluluk alanları içerisinde yaptıkları faaliyetler konusunda bilgilendirme yapmışlardır. Özellikle ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattının önemi tekrar vurgulanmış ve bu hattın ilçe halkı tarafından bilinirliğinin artırılmasına yönelik kurumlar arası işbirliği yapılması kararlaştırılmıştır. 2018 Ağustos ayı içerinde hükümetimiz tarafından belirlenen 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı yayımlanmış olup ilçemizde bu plana uygun olarak gerekli tedbir ve kararlar alınarak topyekün mücadele verilecektir.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda özellikle ilçemiz okullarında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi, güvenlik güçlerimizin okullarda ve okul çevrelerinde denetiminin ve kontrollerinin artırılması, bu konuda özellikle okul-aile ilişkilerinin geliştirilmesi, dezavantajlı aileler ile okul yönetiminin yakın diyalog ve iletişim halinde bulunmasının sağlanması vb. gibi kararlar alındı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1