EGE GÜNDEM GAZETESİ

B E R A T   K A N D İ L İ

B E R A T   K A N D İ L İ
S.Emin ARVAS
S.Emin ARVAS( berceste404@hotmail.com )
2.968 views
30 Nisan 2018 - 12:35

 Ramazan-ı şerif’in feyiz ve bereketinden daha fazla istifade etmek için, Allahü teala, lütfu ihsanı ile Ramazandan evvel, birbakıma ramazan-ı şerif’e manen daha iyi hazırlanmaya vesile olan iki mübarek ay bahşetmiştir. Bilindiği  gibi bu aylar Receb ve Şaban aylarıdır. Halk arasında bu iki ay ve bunlardan sonra gelen ramazan ayına Üç aylar denilmektedir. Receb ve Şaban aylarında; Regaib, Miraç ve Berat kandili gibi manevi değerleri çok fazla, ilahi mağfiretin her zamankinden daha fazla tecelli ettiği mübarek geceler de bulunmaktadır. Özellikle ramazandan önce gelen ve şu anda içinde bulunduğumuz ay olan Şaban ayının fazileti hakkında birçok hadis-i şerif vardır.

Resulullah efendimiz şaban ayını oruç tutarak geçirirdi. Nafile oruçların en üstünü hangisidir? sorusuna cevap olarak: “Oruçların en üstünü, Ramazan-ı şerife tazim ve hürmet için Şaban ayında tutulan oruçtur” buyurdu.

Müslümanlar, şaban ayını, gafletten uzak olarak, günahlardan temizlenme ve geçmişte işlemiş oldukları günahlara tövbe ve istiğfar ederek, ramazan ayını karşılamak için fırsat ve ganimet bilirler. Bir ay evvelden başlayarak Ramazana hazırlık yaparlar. Şaban, Receb ile Ramazanı birleştiren köprü gibidir. Geçen günlerden ibret alınır, bugünkü gün ganimet bilinir, yarın ise tehlikelidir, belki kavuşulamaz diye düşünülür.

Allahü teala kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki dua, tövbe, namaz ve oruç gibi ibadetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır.

İçinde bulunduğumuz  Şaban ayının on beşinci BERAT kandilidir. Bu sene Berat kandiline 30 Nisan Pazartesi  gününü 1 Mayıs salı gününe bağlayan gecedir. Biz müslümanlara sunulan en önemli ilahi bağışlardan biri de hiç kuşkusuz Beraat Gecesi’dir.

Berat; borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Berat kelimesinin ifade ettiği bu anlamlarla bağlantılı olarak bu geceye de Berat (kurtuluş) gecesi denilmiştir Berat gecesi, milletçe büyük bir coşku ve sevinç içinde kutladığımız mübarek kendil gecelerimizden birisidir. Berat Gecesi, Ramazan ayına 15 gün kaldığını müjdelemektedir. Bu gecede alacağımız berat belgesi ile inşallah Ramazan ayına gireceğiz ve manevi duyguların zirvesine erişmiş olacağız.

Yüce Allah Duhan suresinde: “Ha-mim. Andolsun o Kitab_ı Mübin’e ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz uyarıcıyızdır. O gecede her hikmetli buyruk ayrılır ve katımızdan bir emirle ilgilisine yollanır…” buyurmuştur.

Bu ayetlerde geçen “Mübarek Gece”den maksadın kadir Gecesi olduğunu belirten müfessirlerimiz olduğu gibi Berat Gecisi diyenler de vardır. Bu iki farklı yorumdan hareketle Kur’an-ı Kerim’in iki nüzulü (indirilişi) olduğu belirtilmiştir. Biri Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indiriliştir. İkincisi de oradan Cebrail vasıtasıyla Hz. Peygamber (a.s.)’in kalbine aktarılıştır. Birinciye inzal (toptan indiriliş), ikinciye de tenzil (parça parça indiriliş) denmektedir.Bu itibarla Duhan suresinin ilk ayetleri Berat gecesinin belirgin üç temel özelliğini öne çıkarmaktadır.

1- Mübarek gece: Hayrı ve fazileti çok olan, Allah’ın kullarına bol ikramlarda bulunduğu, onların tevbelerini kabul ederek günahlarını bağışladığı eşsiz bir gecedir.

2– İnsanlığa gönderilen son ilahi mesaj Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygamber’e (toplu olarak) indirildiği gecedir.

3- Bir yıl süreyle olacak hadiselerin, amellerin, rızıkların, ecellerin, hastalıkların… vs. karara bağlandığı ve ilgili meleklere teslim edildiği gecedir.

Berat gecesinin Hz. Peygamber’in dilinden tüm mahlukatı kuşatıcı şu müjdesine gönülden kulak verelim.

“Şaban ayının yarı gecesi (Berat Gecesi) oldu mu onu ibadetle geçirin. Gündüzünü de oruç tutun. Zira Allah Teala bu gece güneşin batışından itibaren dünya semasına rahmetle tecelli eder ve kullarına şöyle hitap eder:

  • Yok mu benden af dileyen, onun günahlarını bağışlayayım?
  • Yok mu benden rızık isteyen, ona rızık vereyim?
  • Yok mu bir derde düşen, ona afiyet bahşedeyim?
  • Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diyerek tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.”

Bu gece de bizden ısrarla istenen en önemli şey, bol tevbe ederek yüce yaratıcıdan af dilemektir. Çünkü tevbe, yep yeni ve insana yakışır bir hayata başlangıçtır. Yanlışlarla dolmuş geçmişe bir daha dönüp bakmamaktadır. Yeniden kulluğa talip olmaktır. Yaratıcı ile yeniden bir sözleşme yapmaktır.

Tevbe sayesindedir ki, insan egosunu aşarak ihtiraslarını yenebilecek bir şahsiyet olgunluğuna erişebilir. İşte bu gecede yapılacak tevbe ile ruhlar arındırılır, söz, davranış ve hareketlere yön verilir. Bu gecede yapacağımız rükular, secdeler, kıyamlar, dökülecek gözyaşları, bize rahmet kapılarını açacaktır. Bu gece Rabbimize olan inancımızı tazeleyerek, manevi hastalıklardan, kalplerimizi karartan günah kirlerinden uzaklaşmaya söz vermeliyiz. Dini ve milli bütünlüğümüzü bozmaya yönelik her türlü kin ve düşmanlık duygularını söküp atmalıyız. Dünya ülkelerinde meydana gelen acı olaylardan ders alarak, şehit kanlarıyla sulanmış olanbu aziz vatanımızı canımız gibi korumalıyız.

Geliniz bu bereketli zaman diliminde unuttuğumuz ve terk ettiğimiz sorumlulukları yeniden hatırlayalım. En yakınlarımızdan dahi esirgediğimiz sevgi ve merhamet için tövbe edelim. Yetim ve öksüzleri, mazlum kardeşlerimizi yalnız bırakmışsak tövbe edelim. İhmal ettiğimiz kulluğumuzu gözden geçirelim. Hırpalanmış şu gönül dünyamızı dua, ibadet ve tefekkür ile taçlandıralım. Günaha ve kötülüğe giden yollara set çekelim. İyiliğin egemen olduğu bir dünya için çaba gösterelim. Allah’ın rahmetinin bolca tecelli ettiği bu günleri en güzel şekilde değerlendirelim. Hatalarımızdan, kusurlarımızdan, günahlarımızdan bir daha dönmemek üzere yüz çevirelim.

Berat gecesinin milletimize ve İslam alemine huzur mutluluklar getirmesini diler, sağlık afiyet içinde ramazan ayına kavuşmamızı yüce Allah’tan temenni ederim.

DAVET: Berat gecesi münasebetiyle İlçemiz Merkez Alsancak camiinde (Adliye sarayı karşısı) Dünya çapınde dereceye girmiş ülkemizin seçkin hafızlarının katılımı ile Berat gecesi özel Kur’an Ziyafeti proğramı  yapılacaktır. Bütün halkımız davetlidır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1